Preposlať Čo je to zoom?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Čo je to zoom?

03.10.2007 | Jan Gütller | Focení, úpravy fotek | Komentárov: 0 |

Zistil som, že v slovníku pojmov pri fotoaparátoch chýba jeden z najpoužívanejších výrazov a tým je slovíčko\"Zoom. Určite ste sa sním už stretli.

Keď kupujete nový digitálny fotoaparát, mali by ste mať predstavu , čo zoom je, čo dokáže urobiť, na čo je dobrý a aká veľkosť zoomu je pre Vás vhodná. Najprv si povedzme, čo zoom vlastne je. Zoom je premenná ohnisková vzdialenosť, laicky povedané je to možnosť približovať si a oddiaľovať pozorovaný obraz, respektíve objekt, ktorý fotografujeme. Samozrejme , že rovnakého efektu dosiahnete i "fyzickým" priblížením sa k objektu, ale tu nastáva situácia, kedy je lepšie ostať na mieste alebo situácia, miesto a okolnosti Vás jednoducho " nepustia" bližšie. Zoom nájdete nielen v digitálnych fotoaparátoch, ale tiež vo videokamerách alebo v špeciálnych astronomických teleskopoch. ~i1 Zoom sa rozdeľuje na dve kategórie. Na optický zoom(pomocou optiky) a na takzvaný digitálny zoom(igitálne spracovanie snímaného obrazu). Zoom v digitálnych fotoaparátoch. U týchto zariadení, výrobcovia udávajú hodnoty obidvoch typov zoomu, ale pre bežného používateľa je najdôležitejší optický zoom. Tento sa pohybuje v rozsahu od 2 do 10 až 12. V súčasnej dobe sú najpredávanejšími fotoaparátmi tie, s 3 až 5 zoomom(priblížením). Pre domáce "fotenie", či rôzne akcie a výlety postačí táto hodnota. Vyšší optický zoom nájdete už väčšinou pri profesionálnych a poloprofesionálnych digitálnych fotoaparátoch, ktoré su za omnoho vyššie ceny ako je tomu u bežne predávaných. Čo sa digitálneho zoomu týka, nebudem oňom hovoriť viac, pretože bežný používateľ ho moc nevyužije. Digitálny zoom má svoje prednosti , ale vo všeobecnosti sa jeho použitím zhoršuje kvalita obrazu. Môže sa ním však fotografia zväčšiť o viac ako len s optickým zoomom. Pri kúpe nového digitálneho aparátu si vyberajte podľa optického zoomu, to je moje odporúčanie. ~i2 Takým príkladom by mohol byť digitálny fotoaparát strednej triedy s rozlíšením 7,1 miliónov pixelov(Mpix), optickým zoomom(5x), vstavaným bleskom a slotom pre pamäťové karty xD Picture card za cenu cca. 7 500,-Kč. Ponuka rôznych modelov fotoaparátov od rôznych výrobcov je dnes skutočne pestrá, výber je len a len na Vás.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 4

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Čo je to zoom?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.