Preposlať Olympus SP-550 UZ

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus SP-550 UZ

29.06.2007 | Radek Roubíček | Recenzia | Komentárov: 0 |

Spoločnosť Olympus nie je treba nikomu predstavovať, pretože už mnoho rokov prestavuje klasiku spojenú s tradíciou a kvalitou.

Spoločnosť Olympus nie je treba nikomu predstavovať, lebo už mnoho rokov predstavuje klasiku spojenú s tradíciou a kvalitou. Tejto línie sa pridržuje i tohtoročnou marcovou novinkou na našom trhu v podobe digitálnej, na prvý pohľad nenápadnej, kompaktnej zrkadlovke Olympus SP-550 UZ. Fotoaparát Olympus SP-550 UZ je, podľa slov výrobcu, prvým kompaktným fotoaparátom na svete, osadený objektívom s osemnásťnásobným (18x) širokouhlým optickým zoomom. Okrem iného, označenie UZ v názve prístroja znamená Ultra Zoom. Ako výstižné a na svojom mieste. Ak prevedieme rozsah ohniska (4,7 - 84,2 mm) na ekvivalent 35 mm kinofilmu, získame hodnoty 28 - 250 mm. Čo to prakticky znamená? To prakticky znamená, že objekt, javiaci sa ako bodka pri úplnom "odzoomovaní", sa pri použití maximálneho priblíženia môže stať hlavným objektom snímku. V prípade maximálneho zoomu to však rovnako prináša zvýšené nároky na stabilizáciu obrazu. Preto je prístroj vybavený kvalitnou duálnou stabilizáciou obrazu. Viac-menej, v niektorých prípadoch, aspoň oprenie ruky či fotoaparátu nemusí byť na škodu veci. V prípadoch veľkého priblíženia by sa dala čakať zhoršená svetelnosť objektu, ale vďaka priemeru objektívu (filtru) 48,4 mm, ani tá nie je zlá, práve naopak, svetelnosť objektívu (maximálna clona) sa pohybuje v rozmedzí 2,8 - 4,5 a bezpochyby sa tak radí medzi kvalitných zástupcov. Pre prípad zlých svetelných podmienok je pripravená technológia BrightCapture, ktorá spája veľmi jasný LCD monitor na strane fotografa a na strane snímača, v niektorých režimoch, zvýši citlivosť a prípadne zníži rozlíšenie, čo má za následok snímky dobrou expozici s autentickou farebnosťou, vysokým kontrastom a ostrosťou, a to i bez využitia blesku. Okrem dívania sa do diaľky môžete s týmto aparátom sledovať a zaznamenávať i detaily. Funkcia nazvaná Super makro umožňuje zameriavať detaily už zo vzdialenosti 1 cm.

Olympus SP-550 UZ

Za kvalitným objektívom všetko sníma CCD čip so 7,1 miliónmi efektívnych bodov (plné rozlíšenie 7,4 Megapixelov). Čo v súčasnosti predstavuje dobrý kompromis medzi kvalitou fotografie a miestom zabraným na pamäťovej karte. K ukladaniu vytvorených záberov sa využíva vnútorná 20 MB pamäť a výmenná xD karta. Tu musíme spomenúť, že výrobca tak trochu užívateľa tlačí ku kúpe jeho vlastnej pamäťovej karty Olympus xD-Picture Card, pretože funkcia panorama je funkčná len s touto kartou. Na druhej strane musíme pripustiť, že si tým rovnako kryje chrbát, zaručuje kvalitu a znižuje možnosť poškodenia fotoaparátu, ktoré by mohlo vzniknúť pri použití výrobcom negarantovaných kariet od iných producentov. Fotografie v maximálnom rozlíšení 3072 × 2304 pixelov je možno ukladať vo formáte JPEG aj RAW. Samozrejmosťou je tiež možnosť nahrávania videa v maximálnom rozlíšení 640 × 480, kde dĺžka nahrávania je obmedzená len kapacitou použitej pamäťovej karty. Citlivosť sa nachádza v rozsahu ISO 50 až prekvapivých a extrémnych ISO 6400. Takáto premrštená citlivosť dovoľuje fotografovanie takmer za všetkých svetelných podmienok, ale vďaka nárastu farebného šumu sa vytvorené zábery hodia skôr k dokumentárnym účelom ako k tlači v plnej veľkosti.

Olympus SP-550 UZ

Design fotoaparátu je príjemný pre oko a jeho ergonómie zase pre užívateľovu ruku. Všetko je prirodzené a intuitívne ovládateľné. Prispieva k tomu aj možnosť výberu českého jazyka medzi ostatnými 25 jazykovými mutáciami ovládacieho menu prístroja zobrazovaného na 2,5“ (cca 6,4 cm) LCD displeji s 230 000 pixelmi. Žiadna kategória rôzne skúsených užívateľov nemusí mať sebamenší strach, pretože každý si tu nájde svoje. Naprostý laik a začiatočník ocení úplnú automatiku a naopak expert uvíta možnosť plného manuálneho nastavenia všetkého, čo potrebuje. Všetci ostatní využijú poloautomatické režimy (priorita clony alebo času) a ďalších 23 scénických režimov. Každé vytvorené zábery vám pomôžu ďalej vyexportovať rýchle rozhranie USB-2. Toto všetko sa napája 4 AA článkami, kde takéto riešenie všeobecne považujem za lepšie oproti nejakým špecializovaným typom akumulátorov daných výrobcom. Už párkrát sa mi totiž stalo, že mi "došli" akumulátory, a tak som len skočil do najbližšej drogérie, samoobsluhy či iného obchodu a behom niekoľkých malých okamžikov som vďaka práve novo-zaobstaraným AA batériám mohol veselo pokračovať vo svojich prerušených fotografických aktivitách. Jedinou zásadnejšou chybou na kráse je nemožnosť pripojenia externého blesku. Čo povedať na záver? Olympus SP-550 UZ je vyspelý, kvalitný a sofistikovaný prístroj, ktorý zvláda od makro fotografie, cez portréty, rodinné snímky a momentky až po krajinársko-architektonickú produkciu. Je určený širokej verejnosti, od naprostých nenáročných amatérskych užívateľov až v podstate po profesionálov, ktorí ho môžu využiť napr. na predpripravené snímky a pod. Fotoaparát ponúka dobrý pomer cena / výkon a má predpoklady stať sa jedným z hitov tohto roka.

Olympus SP-550 UZ

Základné parametre

Snímací prvok: CCD, 1/2.5" (4:3), 7,4 / 7,1 Mpx (celkové / efektívné)
Objektív: 4,7–84,2 mm / F2,8–4,5
Rýchlosť závierky: 1/2000 – 15 s
Rozsah zoomu: 18x optický, 5,6x digitálny
Stabilizácia: ano
Max. rozlíšenie snímok: 3 072 × 2 304 px
Výstupný formát: JPEG, RAW
Citlivosť snímača: Auto + ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400
Ostrenie: autofocus, kontinuálny AF, manuálny
Makro režim: 1 cm
Videosekvencie: 640 × 480 px / 30 sn./s + zvuk
Max. dĺžka záznamu: neobmedzená, podľa kapacity pamäťového média
Výstupný formát videa: Motion JPEG (.mov)
Displej: 2,5" TFT, 230 000 px
Možnosti displeje: prehliadanie fotografií, prehrávánie videa, mazanie, histogram
Komunikačné rozhranie: USB 2.0
Pamäť + pamäťové karty: 20 MB + xD Picture Card
Zdroj energie: 4× batérie AA (tužkové), akumulátor
Samospúšť: ano
Blesk: zapnutý/vypnutý
Technológia: PictBridge, DPOF
Ďalšie vlastnosti: podrobné nastavenie vyváženie bielej, priama tlač, vstavaný blesk, pomocný AF reflektor, možnosť záznamu WAV
Rozmery / hmotnosť: 116 × 78,5 × 78 mm / 365 g

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 20

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Olympus SP-550 UZ


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.