Preposlať Fujifilm FinePix S5700

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm FinePix S5700

10.07.2007 | Radek Roubíček | Recenzia | Komentárov: 0 |

Ďalšia tohtoročná novinka na našom trhu je digitálny kompaktný fotoaparát FinePix S5700. Dodávaná je v dvoch variantoch, klasickej čiernej a dynamickej strieborno-čiernej.

Ďalšia tohtoročná novinka na našom trhu je digitálny kompaktný fotoaparát FinePix S5700. Dodávaná je v dvoch variantoch, klasickej čiernej a dynamickej strieborno-čiernej. Jej tvarové a ergonomicky podarené telo z odolného tvrdeného plastu svojím užívateľom ponúka rozlíšenie 7,1 Megapixlu, 10x optický zoom a nemalé množstvo prvkov najmodernejších technológií. Fujifilm FinePix S5700 je vybavený optickou sústavou Fujinon s 10x optickým priblížením. Svetelnosť objektívu je prekvapivo skôr priemerná, ale zato značne stabilná, pohybuje sa v rozmedzí F3,5 – F3,7. Ohnisková vzdialenosť je f = 6,33 -63,3 mm, prepočítané na 35 mm fotoaparát odpovedá rozsahu 38 – 380 mm. Z toho plynie, že si s týmto ultrazoomom priblížite skutočne vzdialené objekty a to aj tie, ktoré iné ultrazoomy tak nepriblížia, aj keď ich propagačné číslo zoomu je trebárs aj väčšie. Možno sa pýtate, ako to? To si prebehneme niekedy v budúcnosti, ale naznačím, že s tým má čo dočinenia skutočná a prepočítaná ohnisková vzdialenosť. Na druhej strane, za určitú nevýhodu sa dá považovať vzdialenosť ohniska začínajúca až od 38 mm. Ako každý dobrý fotoaparát tejto kategórie je vybavený stabilizátorom obrazu, žiaľ len elektronickým. Asi spôsob ako ušetriť výrobné náklady!? Priemer závitu na objektíve k naskrutkovaniu adaptéra na predsádky a filtre je 46 mm. Rozsah zaostrovania v bežných režimoch začína na 30 cm a končí v nekonečne. O detaily starajúci sa režim Makro pracuje v rozmedzí 4 cm až 3 m a k dispozícii je ešte režim Super makro s limitmi 1 cm až 1 m.

Fujifilm FinePix S5700

Digitálna „sietnica“ v podobe továrneho 1/5,5“ CCD čipu disponuje efektívnym obrazovým rozlíšením 7,1 Megapixlu. Celkovú obrazovú kvalitu obhospodáruje špeciálne vyvinutý čip nazvaný Fujifilm Real Photo procesor. Toto všetko sľubuje nižšiu hladinu šumu ako tomu býva obvykle. Nastaviteľné hodnoty citlivosti sú ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Snímky do citlivosti ISO 400 sú zaťažené minimálnym množstvom farebného šumu. Hodnota ISO 800 je použiteľná, ale digitálne odstraňovanie šumu stojí za stratu niektorých detailov. S prihliadnutím na konkurenčné výsledky, v situáciach kedy nechcete alebo nemôžete použiť blesk, sa nemusíte báť použiť ani citlivosť ISO 1600. Ale s nárastom farebného šumu sa musí samozrejme počítať. Rozpätie rýchlosti uzávierky začína na 4 s a končí na skoro nemerateľnej 1/1000 s. Mnohokrát aj staršie digitálne kompakty z kategórie tých lepších dosiahnu dvakrát vyššiu rýchlosť. Úložiskom pre vytvorené zábery je interná 27 MB pamäť a vďaka duálnemu slotu aj pamäťová karta xD-Picture alebo SD Memory. Externá pamäťová karta nie je štandardnou súčasťou príslušenstva, budete si ju musieť dokúpiť. Fotografie v maximálnom rozlíšení 3072 x 2304 pixlov sa ukladajú vo formáte JPEG. Zvukové videoklipy Motion JPEG s maximálnym rozlíšením 640 x 480 pixlov sa ukladajú vo formáte AVI. Vašu prácu a nastavovanie parametrov vám pomáhajú kontrolovať farebný 2,5“ LCD monitor s 230 000 pixlami a elektronický 0,24“ hľadáčik tiež s 230 000 pixlami.

Fujifilm FinePix S5700

V otázke ovládania a práce s obrazom nie je zanedbaná prakticky žiadna skupina užívateľov. K jednoduchosti práce dopomáha česká mutácia ľahko pochopiteľného a veľmi prehľadného menu. Fotoaparát ponúka štyri základné expozičné módy (plná automatika, program AE s prioritou času, s prioritou clony a plne manuálne nastavenie), niečo okolo dvanástich scénických režimov (Portrét, Krajina, Šport, Noc, Ohňostroj, Západ slnka, Sneh, Pláž,...) a niekoľko špeciálnych módov. Nemali by sme rovnako zabudnúť spomenúť určitú pýchu výrobcu – Inteligentný blesk. Táto technológia, na základe kalkulácie vzdialenosti fotografovaného objektu a jasu, automaticky prispôsobi úroveň intenzity blesku a citlivosti. Výsledkom sú prirodzene vyzerajúce fotografie s vyrovnanými svetelnými a tmavými oblasťami v snímku, bez bleskom „vypálených“ častí. Okrem toho vstavaný blesk s chvályhodným približne až 6m dosahom disponuje samozrejme funkciou redukcie javu červených očí. Ďalšou užitočnou schopnosťou či módom je Bracketing. V tomto móde vytvoríte tri rovnaké snímky, ale každý s rozdielnym nastavením celkovej expozície. Výsledkom je teda sada skladajúca sa z jednej podexponovanej, jednej správne exponovanej a jednej preexponovanej fotografie. Vlastné uplatnenie tohto je dvojaké. Prvé vcelku prozaické je, že si dodatočne môžete vybrať snímky s expozíciou, ktorá vám najviac vyhovuje. Druhé uplatnenie je omnoho zaujímavejšie a efektnejšie, lebo takéto tri fotografie využijete pri vytváraní efektných HDR (High Dinamic Range) snímkov, tj. Snímkov s vysokým dynamickým rozsahom.

Fujifilm FinePix S5700

Pri pohľade na tvár a priestorové usporiadanie sa nemôžeme ubrániť dojmu ,že sa vývojári S5700 nechali trochu inšpirovať profesionálnymi digitálnymi zrkadlovkami. Vzhľadom k menším rozmerom 106 x 76 x 81 mm, a to aj cez dobrú ergonómiu a veľmi dobré rozloženie ovládacích elementov, bude asi lepšie sedieť do stredne veľkých a pomenších rúk. Všetky ovládacie prvky sú čo možno najviac prispôsobené ovládaniu pravou rukou. Napájanie zaisťujú 4AA články umiestnené v držadle prístroja. Tu len poznámka pre tých, čo nečítajú užívateľské príručky: Výrobca doporučuje používanie len alkalických batérií či Ni-MH akumulátorov. Takže žiadne Ni-CD alebo lítiové batérie. Spojenie s okolím umožňuje obvyklá dvojica USB 2,0 Full-Speed a A/V výstup (NTSC/PAL).

Fujifilm FinePix S5700

Ako krátko a jednoducho zhodnotiť Fujifilm FinePix S5700? Asi takto. Jedná sa o nízkorozpočtový, univerzálny ultrazoom ,ktorého výsledky sú veľmi konzistentné a na dobrej úrovni. Určený je hlavne pre amatérov a menej náročných užívateľov, ktorí na neho nebudú klásť prehnané nároky a budú počítať len s určitými kompromismi, aj keď je treba pripustiť, že má mnoho parametrov a vlastností odpovedajúcich moderným a drahším EVF (Electronic Viewfinder, elektronický hľadáčik) zrkadlovkám. Keď zvážime bežnú cenu niečo okolo 8400 Sk, tak môžeme povedať, že FinePix S5700 predstavuje veľmi dobrý pomer výkon/cena.

Základné parametre

Snímací prvok (typ; veľkosť; rozlíšenie): továrny CCD; 1/2,5“; efektívnych 7,1 Megapixlov
Objektív (ohnisková vzdialenosť / svetelnosť): Fujinon f = 6,33 – 63,3 mm (35mm ekv. 38 – 380 mm) / F3,5 – F3,7
Zaostrovanie: Autofokus (Area, Multi, Center), kontinuálne ostrenie, manuálne, pomocný AF paprsok
Rozsah zoomu: 10× optický; 4,8× digitálny
Rýchlosť závierky: 4 s – 1/1000 s
Clona: F3,5 – F13,6
Meranie svetla: 256zónové TTL Multi, bodové, celoplošné (Average)
Stabilizácia: digitální
Rozlíšenie fotografií: 3072 × 2304, 3072 × 2048, 2304 × 1728, 1600 × 1200, 640 × 480 pixlov
Výstupný formát: JPEG
Citlivost snímača: Auto + ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600
Kompenzácia expozície (EV): -2 až +2 EV po krokoch 1/3 EV
Vyváženie bielej: Auto, 6 predvolieb, manuálna kalibrácia
Makro režim: 4 cm – 3 m; 1 cm – 1 m (režim Super makro)
Video: 640 × 480 / 320 × 240 pixlov, 30 sn./s
Výstupný formát videa: Motion JPEG (.AVI)
Displej: 2,5“ farebný TFT LCD; 230 000 pixlov
Hľadáčik: elektronický; 0,24“; 230 000 pixlov
Komunikačné rozhranie: USB 2.0 Full-Speed, A/V výstup (NTSC/PAL)
Pamäť + pamäťové karty: 27 MB + xD-Picture Card / SD Memory Card
Zdroj energie: 4 AA články alkalické batérie / NiMH akumulátory
Samospúšť: áno, oneskorenie 2 a 10 s
Blesk: áno; automatický, vynútený, redukcia jevu červených očí, pomalá synchronizácia, Inteligentný blesk
Ďalšie vlastnosti a technológie: hlasová poznámka, Auto bracketing, vysokorýchlostné fotenie, histogram, PictBridge, DPOF
Rozmery / hmotnosť: 106,1 × 75,7 × 80,7 mm / cca 400 g (vrátane napájacích článkov a pamäťové karty)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 27

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Fujifilm FinePix S5700


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.