Preposlať BenQ DC T700

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

BenQ DC T700

11.07.2007 | Radek Roubíček | Recenzia | Komentárov: 0 |

Nadnárodná spoločnosť BenQ produkuje veľkú škálu elektronických výrobkov a digitálne fotoaparáty medzi nimi samozrejme nemôžu chýbať. Nedávnou a ešte dosť žhavou novinkou je ultratenký digitálny fotoaparát BenQ DC G700.

Nadnárodná spoločnosť BenQ produkuje veľkú škálu elektronických výrobkov a digitálne fotoaparáty medzi nimi samozrejme nemôžu chýbať. Nedávnou a ešte dosť žhavou novinkou je ultratenký digitálny fotoaparát BenQ DC G700. Na prvý pohľad je možné si ho pomýliť z X720 od rovnakého výrobcu, ale T700 je iný. Bol použitý len osvedčený design. Inak je inovatívnym modelom, pretože aj keby nič iné, tak do triedy digitálnych kompaktov prináša dotykový displej plniaci úlohu jedného zo základných ovládacích prvkov. Štýlový BenQ T700 vsádza na kvalitu prevedenia. Niet sa teda čomu čudovať, že v otázke optiky voľba padla na automatickými lamelami chránený objektív Pentax SMC (super multi-coating) s trojnásobným (3x) optickým zoomom. Rozsah jeho ohniskovej vzdialenosti (6,2 – 18,6 mm), prepočítaný na 35mm kinofilm, odpovedá hodnotám 37,5 – 112,5 mm. V normálnom režime ostrenie zaostríte už vo vzdialenosti niečo okolo 40 cm (a končíte samozrejme v nekonečnu). Oproti tomu v režime makro zaostríte v rozsahu 15 – 50 cm. Zaostrovať vie manuálne aj automaticky (jednobodovo a viacbodovo). Menšie rozmery optiky očakávaným spôsobom ovplyvnili výslednú svetelnosť objektívu, ktorá pri maximálnom oddialení začína na solídnych F2,7 a pri maximálnom „prizoomovaní“ končí na skoro až hrozivých F5,2. Aby bola zachovaná prijateľná expozičná doba, je možné nastaviť vyššiu citlivosť ale musí sa však počítať s istým nárastom farebného šumu. Pre lepší a ostrejší obraz pri zachytávaní rýchleho pohybu, pri otrasoch alebo pri zhoršených svetelných podmienkach je možné využiť stabilizačnú funkciu, nazvanú Super Shake Free mód (S. S. F.). Funkcia je špecifickou kombináciou prvkov digitálnej stabilizácie, automatického ovládania citlivosti ISO a šikovného softwaru alebo aj firmwaru.

BenQ DC T700

Obraz je digitalizovaný za pomoci CCD snímača o veľkosti 1/2,5“ s rozlíšením 7,2 megapixlu. Rýchlosť závierky sa pohybuje v rozsahu 1/2000 – 1 s, kedy sa v režime nočného záberu dostane až na hodnotu 4s. Citlivosť okrem automatického nastavenia môžeme nastaviť na hodnoty ISO 80, 160, 320, 400, 800 a 1200 v režime S. S. F. Určité stopy farebného šumu v podobe farebných škvrniek sú na fotografiách poznať už pri nastavení ISO 160. Pravdaže ak nelipnete až tak na šume a nechcete strácať detaily, tak môže ísť až na ISO 400. U videoklipov je situácia trošku odlišná, lebo v pohyblivom obraze je farebný šum horšie viditeľný. To je jedným z dôvodov prečo pri slabom osvetlení prístroj dokáže zvýšiť citlivosť až na ISO 4000, takže bude môcť filmovať aj za situácie, kedy je vám fotoaparát prakticky k ničomu. Správnu farebnosť snímkov sleduje automatické vyváženie bielej. Ak však nie ste s jeho prácou spokojný, môžete využiť jeden z preddefinovaných režimov (Denné svetlo, Tieň, Žiarovka a Žiarivka) alebo si celé vyváženie nastaviť ručne. Fotografie v maximálnom rozlíšení 3072 × 2304 pixlov sú ukladané vo formáte JPEG a videoklipy vo formáte MPEG-4 AVI s maximálnym rozlíšením 640x480 pixlov o 30 sn / s. K prehrávaniu klipov na počítači výrobca doporučuje používať kódek XviD, ktorý je samozrejme jednou zo súčastí dodávaného softwarového CD. Okrem obrazu je možné zaznamenávať len zvuk vo formáte wav, čo dovoľuje používať fotoaparát aj ako obyčajný diktafón. Prirodzene zábery sa ukladajú do integrovanej 12 MB pamäte a na SD / MMC pamäťovú kartu kompatibilnú s SD 2 GB. Výrobca sa v otázke pamäťových kariet najskôr rozhodoval, či priložiť či nepriložiť nejakú pamäťovú kartu. Nakoniec sa rozhodol, že skôr ako prikladať nejakú nízko kapacitnú, je lepšie nepriložiť žiadnu kartu, alebo zákazník si obvykle aj tak dokupuje aspoň jednu ďalšiu s väčšou kapacitou. Inak povedané, pamäťová karta nie je súčasťou základného príslušenstva a je treba počítať s jej zakúpením.

BenQ DC T700

Po stránke užívateľskej priateľskosti sa T700 len máloktorý fotoaparát vyrovná ak v jeho triede vôbec ešte nejaký podobný je. Vďačí za to hlavne veľkému 3“ dotykovému displeju, ktorý ocenia nielen „hračičkoví“ ľudia, ale aj tí, čo horšie vidia. Zobrazované menu a ikony sú jednoduché a verím, že aj ľahko pochopiteľné. Ak máte v úmysle niečo zmeniť, stlačíte len jedno tlačítko (MENU) a potom už len ukazujete a volíte svojím prstom alebo dotykovým perom (stylus) dodávaným spolu s prístrojom. Kúzlo dotykového displeja sa naplno prejavuje až v režime prehrávania. Napr. ľubovoľné miesto, na ktoré na snímku zobrazovanom LCD panelom ťuknete, sa vám priblíži. Môžete na snímok kresliť, podpísať ho, alebo opečiatkovať a podobne. Snímky k týmto hrám vytvárate v jednom z dostupných režimov snímania. Nechýba medzi nimi plne automatický režim, ale tiež napríklad mód nočných záberov, krajina, portrét atď. Naviac vám môže pomôcť vstavaný blesk s možnosťou redukcie javov červených očí. Ak hodláte byť na snímkach zachytený aj vy a nie je v dosahu niekto, kto by vám pomohol, tak vás zachráni pripravená samospúšť, so svojim oneskorením 2 alebo 10 s.

BenQ DC T700

BenQ T700 svojím vzhľadom potvrdzuje to, že ak je design skutočne dobrý, je nadčasový, ľahko sa inovuje a len pomaly starne. Ako sme už povedali, fotoaparát je ultratenký a potvrdzujú to aj rozmery jeho nerezového tela, 91 x 59 x 16,9 mm. Svojou hmotnosťou 140 g (vrátane akumulátoru) úplne presne zapadá do kategórie „vreckový prístroj“. Nie je teda problém ho mať takmer vždy a všade so sebou. Aparát je napájaný špecializovaným Li-ion akumulátorom, ktorého nabíjačka je súčasťou príslušenstva. Spojenie s okolím sprostredkováva rozhranie USB 2.0 a A/V výstup. Ako by asi znela krátka a zhrňujúca charakteristika T700? Približne takto. Elegantný a štýlový BenQ T700 je nenáročný, precízne prevedený vreckový digitálny kompaktný fotoaparát, ktorý spája technologickú vyspelosť s príjemným a jednoduchým ovládaním, s ktorým nebude mať problém, ako naprostý laik a začiatočník, tak vďaka veľkému dotykovému displeju ani ľudia so zhoršeným zrakom. A ak budete naňho budete klásť len odpovedajúce nároky, budete z neho unesený. Dosť dobre si ho dokážem predstaviť ako výborný darček, napr. pre svoju priateľku. Uvážte, akým vkusným doplnkom kabelky T700 môže byť. Stačí si len vybrať z čierneho, šedostrieborného či červeného prevedenia.

Základné parametre

Snímací prvok (typ; veľkosť; rozlíšenie): CCD čip; 1/2.5"; 7,38 Megapixlov (efektívnych 7,2 Mpx)
Objektív (ohnisková vzdialenosť / svetelnosť): 6,2 – 18,6 mm (ekvivalent 35 mm: 37,5 – 112,5 mm) / F2,7 – 5,2
Rozsah zoomu: 15x optický, 2x digitálny
Rýchlosť závierky: 1/2000 – 1 s, 4 s (režim Nočného záberu)
Stabilizácia: ne
Rozlíšenie fotografií: 3072 x 2304, 2592 x 1944, 2304 x 1728, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480 pixelů
Výstupný formát: JPEG
Citlivosť snímača: Auto + ISO 80, 160, 320, 400, 800 (1200 v režime S. S. F.); pre video až ISO 4000
Kompenzácia expozície (EV): -2 až +2 EV po krkoch1/3 EV
Vyváženie bielej: Auto, Denné svetlo, Tieň, Žiarovka, Žiarivka, Ručné
Ostrenie: viacbodové AF, jednobodové AF, obmedzené AF, manuálne
Makro režim: 15 - 50 cm
Video: 640 × 480, 320 × 240 px @ 30/15 sn./s + zvuk
Výstupný formát videa: MPEG-4 AVI
Displej: farebný dotykový 3" LTPS LCD, 230 000 px
Komunikačné rozhranie: USB 2.0, A/V výstup (NTSC/PAL)
Pamäť + pamäťové karty: 12 MB + SD / MMC pamäťová karta kompatibilná s SD 2 GB
Zdroj energie: Li-ion akumulátor
Samospúšť: ano, 2 s, 10 s
Blesk: zapnúť/vypnúť, režim redukcia červených očí
Technológia: PictBridge, DPOF
Dalšie vlastnosti: mikrofón, reproduktor, kreatívne režimy, histogram, plastikový závit pre statív, možnosť záznamu WAV
Rozmery / hmotnosť: 91 x 59 x 16,9 mm (najužší 14,9 mm) / 140 g (vrátane akumulátoru)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 4

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku BenQ DC T700


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.