Preposlať Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všade

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všade

30.07.2007 | Radek Roubíček | Recenzia | Komentárov: 0 |

V rodine expozičných automatov sa v nedávnej dobe objavil nový prírastok - digitálny kompaktný fotoaparát Fujifilm FinePix F40fd. Ponecháva si vysokú úroveň kvality, na ktorú si už mnoho užívateľov predchádzajúcich modelov rady "F" zvyklo.

V rodine expozičných automatov sa v nedávnej dobe objavil nový prírastok - digitálny kompaktný fotoaparát Fujifilm FinePix F40fd. Ponecháva si vysokú úroveň kvality, na ktorú si už mnoho užívateľov predchádzajúcich modelov rady "F" zvyklo.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všade

Základným stavebnými kameňmi Fujifilm FinePix F40fd sú 1/1,6" Super CCD HR čip s efektívnym rozlíšením 8,3 MPx a objektívom Fujinon s 3x optickým zoomom s ohniskovou vzdialenosťou f = 36-108 mm (35 mm ekvivalent) a so svetelnosťou F2,8-5,1. V bežnom režime zaostríte približne od 45 cm, v režime makro potom už od 7 cm. Príjemným zistením je skutočnosť, že sa tvorca rozhodol ísť cestou istoty a stability. Oproti bežnej praxi extrémnej citlivosti, nastavil jej ručne voliteľné hodnoty v rozmedzí od minimálnych ISO 100 do maximálnych ISO 1600. Miera farebného šumu si zachováva štandardnú charakteristiku, so vzrastajúcou hodnotou citlivosti rastie, ale výsledky sú v zásade pozitívne prekvapujúce. Ak hovoríme o záberoch nielen za zlých svetelných podmienok, tak do hodnoty ISO 400 je hladina zašumenia na dobrej úrovní a dá sa vo väčšine prípadov daná snímka reprodukovať až do veľkosti blížiacej sa formátu A4. Pri hodnotách ISO 800 a 1600 nie je nárast šumu tak dramatický ako by sa dalo očakávať, ale dochádza k výraznejšej redukcii detailov. Ak skúmame detailnejšie zblízka snímky vytvorené pri týchto maximálnych hodnotách ISO tak naberáme dojem, že sa dívame na diela impresionistických majstrov. Aj napriek tomu "s prižmúrením oboch očí" ich kvalita bez väčších výhrad dostačuje pre reprodukciu vo veľkosti A5. Jednoducho povedané, vo svojej triede v otázke šumu dosahuje FinePix F40fd nadštandardné výsledky a zanecháva konkurenčné fotoaparáty ďaleko za sebou. Prístroj nie je vybavený žiadnym druhom stabilizácie. Nájdete tu len stabilizačnú funkciu pracujúcu s vysokou citlivosťou ISO 2000 a vysokou rýchlosťou závierky. Za zlých svetelných podmienok, za účelom ostrejších záberov, si automatické zaostrovanie vypomôže svetelným asistenčných svetielkom. Expozícia záberov je meraná jednou z metód, a to celoplošne (256 zónové), so zdôrazneným stredom alebo bodovo. Väčšina vytvorených záberov je kvalitná, ostrá, farebne verná a vyvážená. Platí to nie len o fotografiách, ale aj o zvukových klipoch. Fotografie formátu JPEG s max. rozlíšením 3296 x 2472 pixlov a Motion JPEG videoklipy (.AVI) s max. rozlíšením 640 x 480 MPx sú uchovávané v 25 MB internej pamäti a na výmennej karte xD-Picture alebo SD.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všade

Ako bolo povedané hneď na úvode, jedná sa o expozičný automat. Kto by očakával od fotoaparátu tejto kategórie bohatú možnosť obrazových nastavení, bude sklamaný. Nie je tomu príliš inak ani v dnešnom prípade. Základným vychádzajúcim módom je automatika starajúca sa o všetko. Okrem automatiky sa dajú použiť niektoré z približne pätnástich prednastavených programov AE (Automatická Expozícia), označovaný tiež ako scénický či motívový režim. S týmito režimami pokryjete väčšinu bežných situácii a typov fotografovania (Portrét, Krajina, Šport, Noc, Západ slnka, Sneh, Pláž, Text....Pod vodou). Čistokrvnú možnosť ručného nastavenia by ste hľadali márne, aj keď je tu mód nazvaný Manual. V jeho rámci môže fotograf len ovplyvňovať automatickú expozíciu (+/- 2 EV po krokoch1/3 EV), manuálne kalibrovať vyváženie bielej farby, AF mód a spôsob merania expozície. Aj napriek malým rozmerom nechýba vstavaný blesk s udávaným pracovným dosahom cca 6 m a disponujúci funkciou korekcie javu červených očí. Naviac tento nesie označenie inteligentný blesk - tzn., že je vybavený "Fuji technológiou", ktorá automaticky prispôsobuje intenzitu blesku a citlivosti podľa daného jasu a vykalkulovanej vzdialenosti práve fotografovaného objektu. Cieľom sú prirodzene vyzerajúce zábery, bez bez bleskom "vymytých" častí a podexponovaných pozadí. Pripojené "fd" za označením fotoaparátu je odvodené od mena funkcie Face Detection alebo detekcia tváre. Táto funkcia optimalizuje jas a zaostrenie zistených tvárí, a ak je potrebné, automaticky aktivuje spomínaný inteligentný blesk. Funkcia nachádza uplatnenie pri portrétnom fotení, zvlášť potom s protisvetlom alebo proti kontrastnému pozadiu. Blesk si dané tváre prisvetlí a my získame fotografie s tvárami a nie len tmavé siluety plus dobre exponované pozadie (myslím, že takéto "siluetné" snímky poznáme všetci). V režime prehrávania sa objavuje jeden podstatnejší nedostatok, chýba histogram (real-time typ by som v súčasnosti v tejto kategórii aparátov ani nečakal). Povedal by som, že sa tým celkom zbytočne trochu znižuje hodnota prístroja.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všade

Vydarený hladký design, celokovový plášť, vreckové rozmery 9,6 × 6 × 2,4 cm a hmotnosť okolo 18 dkg predurčili tento fotoaparát k noseniu so sebou vždy a všade. Vyrábaný je v dvoch farebných prevedeniach, v hravej športovej modrej metalíze a v štýlovej striebornošedej metalíze. Celkové ovládanie je nenáročné a intuitívne. Napomáha tomu aj 2,5" farebný LCD monitor s 230 000 pixlami a česká jazyková mutácia ovládacieho menu. Okrem štandardných komunikačných rozhraní A/V výstupu a USB 2.0 High Speed (Full Speed), tu užívateľ naviac nájde pri fotoaparáte nie príliš vídaný infračervený port. Infračervená komunikácia poslúži k pohodlnému bezdrôtovému prenosu a výmene snímkov. Napájanie zaisťuje jeden Li-ion akumulátor. Aj keď nie som moc vášnivým zástancom špecializovaných typov napájacích článkov, tak v tomto prípade musím pripustiť, že toto riešenie v tomto danom prípade je asi určitou konštrukčnou nevyhnutnosťou pre zachovanie celkovej štíhlej línie.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všade

Ako to všetko jednoducho zhrnúť? Asi takto: Fujifilm FinePix F40fd je vydarený nenáročný kompaktný expozičný automat s tak dobrými a vyrovnanými výsledkami, že nemalú časť svojej konkurencie necháva značne za sebou. Svojimi vlastnosťami a funkčnou výbavou je schopný uspokojiť väčšinu tých užívateľov, ktorí chcú len stláčať spúšť a inač sa nechcú starať o nič ďalšieho. Dobrým lákadlom nahovárajúcim k jeho kúpe môže rovnako byť obvyklá cena medzi 7200 - 8400 Sk.

Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všade

Základné parametre

Snímací prvok (typ; veľkosť; rozlíšenie): Super CCD HR; 1/1,6“; 8,3 Megapixlov (efektívnych)
Objektív (ohnisková vzdialenosť / svetelnosť): Fujinon f = 8 – 24 mm (35mm ekv. 36 – 108 mm) / F2,8 – 5,1
Zaostrovanie: od 45 cm až nekonečno; Auto fokus (Area, Multi, Center), pomocný AF lúč
Rozsah zoomu: 3× optický; 6,9× digitálny
Rýchlosť závierky: 4 – 1/2000 s
Clona: normal F2,8-F8; tele F5,1-8
Meranie svetla: 256zónové TTL Multi, Bodové, Priemerové
Stabilizácia: nie
Rozlíšenie fotografií: 3296 x 2472, 3504 x 2336 (3:2), 2304 x 1728, 1600 x 1200, 640 x 480 pixelov
Výstupný formát: JPEG
Citlivosť snímača: Auto; manuálne ISO 100, 200, 400, 800 a 1600; ISO 2000 v móde stabilizácie
Kompenzácia expozície (EV): -2 až +2 EV po krokoch 1/3 EV
Vyváženie bielej: Auto, 6 prednastavených stupňov, manuálne
Makro režim: od 7 cm
Video: 640 x 480, 320 x 240 - 30 sn./s so zvukom
Výstupný formát videa: Motion JPEG (.AVI)
Displej: 2,5“ TFT 230.000 pixelov
Hľadáčik: nie
Komunikačné rozhranie: USB 2.0 High-Speed, A/V výstup (NTSC/PAL), infračervený port
Pamäť + pamäťové karty: 25 MB + xD-Picture Card / SD memory
Zdroj energie: dobíjatelný Li-ion akumulátor NP-70, sieťový adaptér AC-5V
Samospúšť: áno, oneskorenie 2 a 10 s
Blesk: Automatický, redukcia červených očí, nútený blesk, potlačený blesk, pomalá synchronizácia, redukcia červených očí + pomalá synchronizácia; dosah do 6,5 m
Ďalšie vlastnosti a technológie: menu v češtině; funkcia Face Detection (detekcia až 10tich tvárí); PictBridge; DPOF (Digital Print Order Format); Exif print
Rozmery / hmotnosť: 95,7 × 59 × 23,3 mm / cca 180 g (vrátane akumulátoru a karty)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 5

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Fujifilm FinePix F40fd – momentky vždy a všade


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.