Preposlať Casio Exilim EX-V8

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Casio Exilim EX-V8

05.10.2007 | Ondřej Koníček | Recenzia | Komentárov: 0 |

Recenzia kompaktného fotoaparátu Casio.

Casio Exilim EX-V8

Casio Exilim EX-V8 je už druhý ultra kompaktný model od Casia. Jeho predchodca, model V7 bol predstavený v januári 2007. Casio sa skutočne poponáhľalo, pretože tento model bol predstavený začiatkom apríla tohto roka. V8 ponúka rozlíšenie 8.1 Mpx, 7x optický zoom, 2.5 palcový displej a YouTube video mód v len 2.5 cm tenkom tele.

Casio Exilim EX-V8

Displej má rozlíšenie 230x400 pixelov a nie je tu žiadny optický hľadáčik. Pri fotení ponúka displej pekný a kvalitní pohľad, farby sú zobrazovené veľmi presne a jasne. Len keď fotíte vonku, tak nie je zobrazenie bielej farby to pravé. Čitateľnosť je aj na priamom slnku veľmi dobrá. So zmenou svetelných podmienok sa automaticky mení aj zobrazenie na displeji, takže máte dobrý prehľad o tom čo fotíte, aj keď nie je práve svetlo.

Casio Exilim EX-V8

Kým V8 nemá optickú stabilizáciu obrazu, ponúka stabilizáciu mechanickú. Senzor monitoruje akékoľvek zatrasenie fotoaparátom, a keď mierne držíte tlačítko pre fotenie, začujete tento systém v akcii. Má veľa módov nastavenia. Okrem toho, že ho môžete vypnúť, tak sa dá nastaviť na Auto, Camera Shake alebo Image Blur. Mód Auto vám pomôže pri fotení pohybujúcich sa objektov, Camera Shake pridáva reguláciu trasu rukou a Image Blur zvýši citlivosť a rýchlosť clony, takže aj rýchlo sa pohybujúce objekty vyzerajú, ako by stáli na mieste. Takže nejaké rozmazané fotografie sú skôr výnimkou. Systém detekcie kontrastu AF sa stará o zaostrovenie behom fotenia v režime Auto Focus a režime Makro. Nastavenie zaostrovania môže byť na jeden objekt, alebo na plochu. Systém AF vám umožní lepšie zaostrenie a pokiaľ behom fotenia pohybujete prístrojom, zaostrenie zostáva stále na rovnaký objekt. V8 má aj prisvecovaciu lampu pre nasvietenie tmavých predmetov. V režime auto focus môžete zaostriť na predmet, ktorý je vzdialený až 40 cm, v móde makro môžete zaostriť na 9 cm.

Blesk

Zbudovaný blesk funguje na vzdialenosť asi 260 cm. Môžete ho tiež použiť pre fotenie snímkov v rade, tým sa ale rýchlosť fotenia zníži.

Pamäť

V8 má zabudovanú pamäť zhruba 11.8 Mb. Samozrejme má aj slot pre pamäťové karty a to pre formáty SD, SDHC, MMC a MMCplus. Fotografie sa ukladajú len vo formáte JPEG. V plnom rozlíšení a pri najväčšej kvalite sa veľkosť snímkov pohybuje okolo 4.59 Mb, takže na kartu s veľkosťou 1 GB uložíte zhruba 210 snímkov. Videá sú vo formáte .mov (Quicktime) a audio vo WAV-ku.

Konektivita

Jediný konektívny bod je cez stojan, ktorý dostanete s fotoaparátom. Do tohoto stojanu môžete pripojiť kábel od nabíjačky a USB kábel pre prepojenie s počítačom. Žiadny z káblov sa nezapája priamo do prístroja. O energiu sa stará nabíjacia lithium-ion batéria. Na jedno nabitie, ktoré trvá asi 150 minút, vyfotíte asi 230 snímkov.

Casio Exilim EX-V8

Natáčanie videa

V8 má dostatočné množstvo nastavenia kvality natáčania. Najvyššie rozlíšenie je 848x480 s rýchlosťou 30 snímkov/min a stereo zvukom. Najnižšie je 320x240 s 15 snímkami/min a mono zvukom. Video sa ukladá ako formát H.264/AVC MOV na PC ho môžete prehrať v programe Quicktime. V8 má naviac od svojho výrobcu systém YouTube Best Shot. V tomto režime sú videá ukladané v rozlíšení priamo pre ideálne publikovanie na YouTume.com. Tieto videá sa na karte ukladajú do zvláštnej zložky, takže ich potom nie je problém nájsť.

Vyváženie bielej

To môžete nastaviť na automatické, zvoliť si jednu z prednastavených možností (denné svetlo, zamračené, tieň, fluorescenčné svetlo, halogénové svetlo) alebo si vyváženie nastaviť manuálne.

Citlivosť

ISO sa dá nastaviť na automatiku, alebo manuálne na ISO 50, 100, 200, 400 a 800. Ak si zvolíte režim High Sensitivity Best Shot, ISO sa automaticky nastaví na hodnotu 1600. Môžete si tiež vybrať rôzne nastavenia expozície, napríklad farebné filtre (čierna, biela, hnedá, červená, zelená, modrá, žltá, ružová a fialová) a nastavenie ostrosti, sýtosti farieb a kontrast. Po vyfotení môžete ešte upraviť jas, urobiť rôzne farebné korekcie a upraviť veľkosť fotografie.

Design a ergonómia

Casio Exilim EX-V8 je zaradený ako ultra-kompaktný prístroj. Je tenký len 2.5 cm a ľahko ho dáte do vrecka. Telo fotoaparátu pôsobí pevným a kvalitným dojmom. Vysúvanie a zasúvanie objektívu je jemné a tiché, priehradka pre batériu a pamäťovú kartu je dobrá. Tým, že má fotoaparát tak kompaktné rozmery, sa zle drží. Doporučujem použiť remienok a omotať si ho okolo zápästia, aby nespadol na zem. Umiestnenie tlačítka na fotenie je dobré a voliace koliesko sa ľahko ovláda palcom. Nie som veľkým zástancom ovládania zoomu posuvným tlačítkom, ale tu je určite jedno z tých vydarenejších. Na prednej strane môžeme vidieť stereo mikrofóny a prisvecovaciu lampu, ktorá je hneď pod šošovkou.

Casio Exilim EX-V8

Casio Exilim EX-V8

Okrem tlačítka pre fotenie (ktoré je samozrejme hore na prístroji), sa všetky ostatné tlačítka nachádzajú na zadnej strane. Priehradka pre kartu a batériu je na pravej strane (pokiaľ sa pozeráte zozadu).

Casio Exilim EX-V8

Na spodnej strane môžete nájsť otvor pre trojnožku a konektor do stolného stojanu. V balení dostanete okrem fotoaparátu aj batériu, stolný stojan, nabíjací kábel do stojanu, USB kábel, remienok na ruku, AV kabel, 2 CD (jedno je s elektronickým manuálom a na druhom je softwér) a tlačený manuál.

Casio Exilim EX-V8

Výkony

Používanie V8 je veľmi ľahké a intuitívne. Fotenie je rýchle, prístup do menu a jednotlivé nastavenia zrozumiteľné. Mechanická stabilizácia snímkov odvádza svoju prácu veľmi dobre, ale svoju činnosť dáva najavo dosť hlasno.

Kvalita snímkov

Bol som skutočne uchvátený kvalitou fotografií urobených vonku. Farby sú dostatočne sýte, ale zasa nie presýtené, čo bol problém niektorých predchádzajúcich modelov od Casia. Jednotlivé detaily sú tiež výborné. Automatické vyváženie bielej farby sa trochu potýkalo s jasným svetlom, doporučujem nastaviť ho manuálne. Fotografie s bleskom sú skôr priemerné, kvôli jeho slabému dosahu. Citeľne tu tiež chýbal systém regulácie červených očí. V8 pracuje veľmi rýchlo. Spúšťanie trvá menej ako 2 sekundy, rýchlosť zaostrenia je tiež v norme. Ak si chcete priostriť ešte predtým, ako urobíte fotku tak, že napol podržíte tlačítko pre fotenie, opozdenie šošovky je menej ako 0.1 sekundy. Blesk sa nabije asi za 2 sekundy.

Verdikt

Casio Exilim EX-V8 je veľmi schopný fotoaparát, ktorý sa ale hodí skôr na focení v exteriéri. 7x optický zoom je príjemne stabilizovaný a funguje dobre. Režim YouTube Best Shot je veľmi zaujímavý, a pokiaľ radi publikujete svoje videá na webe, veľmi vám uľahčí prácu. Pokiaľ sa teda obzeráte po kompaktnom fotoaparáte, V8 by vám určite v zozname kandidátov nemala chýbať.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 5

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Casio Exilim EX-V8


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.