Preposlať Budúcnosť techniky: foťáky a kamery na kinetickú energiu

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Budúcnosť techniky: foťáky a kamery na kinetickú energiu

11.07.2007 | Milan Doležal | Focení, úpravy fotek | Komentárov: 0 |

Keď chcete fotiť, musíte si foťák nabiť otáčaním na prste, keď máte chuť filmovať, je potrebné chvíľku točiť kľučkou. Reč nie je o prehistrorickom zariadeniach 19. storočia ale o ekologickej technike, ktorá neprodukuje odpad a je maximálne jednoduchá.

Keď chcete fotiť, musíte si foťák nabiť otáčaním na prste, keď máte chuť filmovať, je potrebné chvíľku točiť kľučkou. Reč nie je o prehistrorickom zariadeniach 19. storočia ale o ekologickej technike, ktorá neprodukuje odpad a je maximálne jednoduchá. Spoločnosť Sony predstavila na výstave v japonskom meste Ginza ekologickú radu produktov „Odo“, obsahujúcu foťák, kameru, slúchatká, zobrazovací displej a príručný solárny článok.

Kinetická a solárna energia: najekologickejšia zdroj

Ekologická technika budúcnosti sa bude podľa Sony dobíjať kinetickou energiou alebo solárne. To významne prispeje k redukcii odpadu zo spotrebnej elektroniky, hlavne batérií a akumulátorov, ktoré sú dnes veľkým zdrojom znečistenia a musia sa prácne a za veľké peniaze recyklovať. Sony už dnes s filozofiou kinetického nabíjania vyrába napr. outdoorové rádio ICF-B01

Plasty z rastlín

Elektronika Sony „Odo“ je naviac vyrobená z recyklovateľnej umelej hmoty, vyrobenej z rastlín. Na rozdiel od dnešných plastov, ktoré sa vyrábajú z ropy, sú ekologické plasty lacnejšie na výrobu a nezaťažujú tak životné prostredie. Sony predstavila v rámci svojej série „Odo“ tieto prototypy:

  • „Snip n Snap“ fotoaparát s otvorom pre ľahké nabíjanie. Jednoducho do otvoru vložíte prst a foťákom točíte dokiaľ sa nenabije kinetickou energiou. To sa vám vyplatí nielen vo voľnej prírode, ale aj pri športe a pod.
  • „Push Power Play“ je displej s valčekom na spodku, ktorým točíte a získavate tak energiu na prehliadanie fotiek či videa.
  • „Crank and Capture“ je kamera s malou kľučkou na nabíjanie.
  • „Juice Box“ pripomína vizitkár, ktorý po otvorení rozloží poskladaný solárny článok, tenký ako papier. Predstavuje alternatívny zdroj energie, keď sa užívateľovi nechce dobíjať techniku kineticky.

Série Sony „Odo“ predstavuje cestu, ktorou sa chce firma vydať pri zavádzaní ekologickej výroby svojej elektroniky. Sony týmto krokom naviac potvrdzuje svoju pozíciu lídra v oblasti elektrotechniky, ktorý sa okrem aktuálnych produktov aktívne venuje aj otázke zníženia záťaže životného prostredia.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Budúcnosť techniky: foťáky a kamery na kinetickú energiu


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.