Preposlať Optické vady druhá časť

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Optické vady druhá časť

31.08.2007 | Tereza Čistotová | Focení, úpravy fotek | Komentárov: 0 |

Dobré centrovanie optického systému znamená rovnomernosť kvality zobrazení po celom obrazovom poli. Optické vlastnosti musia mať vo všetkých rohoch rovnaké hodnoty. To sa dosiahne starostlivým usadením všetkých členov presne v optickej osi.

Centrovanie

Dobré centrovanie optického systému znamená rovnomernosť kvality zobrazení po celom obrazovom poli. Optické vlastnosti musia mať vo všetkých rohoch rovnaké hodnoty. To sa dosiahne starostlivým usadením všetkých členov presne v optickej osi. Pri lacných objektívoch sa práve tento nedostatok vďaka hromadnej rychlovýrobe často objavuje.

Koma

Koma- asymetrická vada je tvorená veľmi šikmými lúčami prechádzajúcimi blízko pri okraji šošovky, ktoré sa lámu značne nepravidelne. Nimi vytvorený obraz predmetu je inak veľký, ako ten, ktorý vytvára lúče zo stredu objektívu, čím vzniká zložitý útvar podobný kométe s chvostom ubiehajúcim ku kraju. Pri stavbe objektívu sa vada odstraňuje vhodným umiestnením roviny clony, alebo zaclonením. ~i1

Nerovnomerná kresba

Vada prejavujúca sa stratou kresby v rohoch, ktorú možno kompenzovať veľmi ťažko (riešením môže byť väčšie zaclonenie). Trpia ňou najmä kompaktné prístroje. Dôvodom môže byť iná vzdialenosť zaostrenia na stred a na krajoch snímača, spôsobená tým, že sa lúče na krajoch šošovky lámu viac, ako tie v strede.

Lúčovanie

Tak by som nazvala zobrazenie svetelných zdrojov nachádzajúcich sa priamo v zornom poli objektívu. S výhodou sa efektne využíva napríklad pri snímkach priamo proti slnku. Od svetelného zdroja sa tvoria hviezdice a počet ich lúčov (cípov) závisí na počte lamiel clony. Pri zaclonení sa s predlžovaním osvitu predlžujú aj hviezdice, pri odclonení sa skracujú až pri celkom otvorenej clone sa vytvorí len rozmazaný fľak.

Reflexia v protisvetle

Jav znižujúci kvalitu fotografie, spôsobený viacenásobnými odrazmi silného svetla vo vnútri objektívu. Protisvetlo tak vytvorí v obraze nepekné škvrny a lúče a môže fotografiu aj celkom znehodnotiť. Ale kým škvrny a lúče v hľadáčiku zvyčajne vidieť, ešte zákernejšie je plošné protisvetlo, ktoré vnikne do objektívu až po sklopení zrkadla a výsledkom je plošne znehodnotený obraz a strata kontrastu - fotografia vyzerá akoby v hmle. Reflexiám na protisvetlo sa dá zabrániť použitím slnečnej clony, dodatočným zaclonením svetla rukou alebo predmetmi a samozrejme voľbou stanoviska. Samotné objektívy sa bránia tomuto javu rôznymi antireflexnými vrstvami a celkovou konštrukciou. Nebezpečie reflexií zvyšujú aj prídavné filtre.

Sférická vada

Typická vlastnosť šošoviek so sférickými alebo rovinnými povrchmi prejavujúca sa pri zobrazovaní bodov širokým zväzkom lúčov. Bod sa v jej dôsledku premietne ako plocha. Najvhodnejšie je potom pre obraz bodu vziať tú rovinu, v ktorej je prierez zväzku prešlých lúčov čo najmenší. Sférická vada bude tým väčšia, čím širší bude zväzok lúčov. Aj keď sférická vada ovplyvňuje všetky body, na optickej ose sa jedná o vadu jedinú a v tom je jej najväčšia škodlivosť. Vplyv tejto vady sa dá zmenšiť jednoduchým zaclonením, čím sa zmenší prierez zväzku lúčov, ale za cenu značnej straty svetelnej energie. Dá sa ju tiež zmierniť vhodným postavením šošovky (napr. pokiaľ obrátime ploskovypuklú šošovku k dopadajúcim lúčom vypuklou stranou) alebo voľbou jej tvaru. Pri rozptylke má sférická vada opačný priebeh a preto môžeme túto vadu značne potlačiť (prípadne pre niektoré zväzky úplne odstrániť) vhodnou kombináciou spojky a rozptylky. ~i2

Špatné rozostrenie pozadia

Niektoré objektívy namiesto príjemne, plynule a mäkko rozostreného pozadia vytvoria nepekné fľaky. Je to dané konštrukciou clony, najmä počtom jej lamiel.

Vinetácia

Je to pokles osvetlenia ku krajom obrazu. Vinu nesú jednak optické zákonitosti, jednak stavba objektívu, predovšetkým jeho konštrukčná dĺžka. Čím viac šošoviek, tým väčšia náchylnosť k vinetácii. Podieľajú sa na tom aj objímky šošoviek, na ktoré lúče narážajú alebo sa lámu ako na clone. Vinetácia sa prejavuje viac pri objektívoch s veľkým zorným uhlom, ktoré obsahujú šošovky s veľkým zakrivením. Táto vada sa niekedy koriguje prídavnými optickými členmi so stavovaním ku stredu. ~i3

Sklenutie poľa

Sklenutie poľa znamená, že body ležiace v rovine rovnobežnej s rovinou filmu nevytvoria ostrý obraz na rovinu filmu, ale zakrivenú plochu a to vypuklú, alebo vydutú. Znamená to, že môžeme zaostriť buď na kraj, alebo na stred poľa. Vada značne vynikne na snímkach plochých predmetov nablízko (malá hĺbka ostrosti), na snímkach vzdialených objektov sa takmer neprejavuje. Často sa s ňou stretáme pri svetelných projekčných objektívoch. Dá sa odstrániť vhodnou vzájomnou polohou členov objektívu a roviny clony.

Skreslenie

Skreslenie, alebo zrútenie kresby je viditeľné smerom ku krajom. Dochádza k nemu vplyvom rôzne veľkého zväčšenia predmetu v strede a na okraji obrazu. Podľa toho, ako sa deformuje fotografovaný štvorec, rozlišujeme tieto typy skreslenia:

  • súdkovité
  • poduškovité
  • vlnovité (kombináciou súdkovitého a poduškovitého)

O type rozhoduje umiestnenie clony (pred spojkou, pred rozptylkou). Skreslením trpia najviac širokouhlé objektívy a zoomy, zvlášť s veľkým rozsahom, ktoré mavajú v krátkych f súdkovité a u dlhých f poduškovité skreslenie. Zaclonením sa nezmení. ~i4 Prajem málo optických vád objektívu a veľa pekných snímkov. A ako ináč, dobré svetlo :)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Optické vady druhá časť


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.