Preposlať Chystáme se na dovolenku

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Chystáme se na dovolenku

26.06.2007 | Tereza Čistotová | Focení, úpravy fotek | Komentárov: 0 |

Mnohí študenti už riadne dokončili svoje povinnosti v škole a už plánujú nejaké to prázdninové dobrodružstvo. Taktiež ostatní tvrde pracujúci občania už nedočkavo odpočítavajú dni do svojej vytúženej dovolenky ...

Mnohí študenti už riadne dokončili svoje povinnosti v škole a už plánujú nejaké to prázdninové dobrodružstvo. Taktiež ostatní tvrde pracujúci občania už nedočkavo odpočítavajú dni do svojej vytúženej dovolenky ...čas odpočinku a nových zážitkov. Určite aj Vy sa chystáte na nejaké to pekné miestečko, je už v podstate jedno, či sa jedná o útulnú chatičku v Južných Čechách, odľahlú zátoku v Južnom Francúzsku či putovanie po Južnej Amerike. Všetky tieto miesta sú niečím zaujimavé a pre Vás sú to určite miesta, kde zažijete veľa pekných chvíľ a spomienok. Tieto spomienky sú ešte krajšie, pokiaľ si ich budete môcť, niekde na rozhraní sychravej jesene a mrazivého decembra, znovu obnoviť. Samozrejme pamäť je najúžasnejší trezor pre spomienky, avšak aj taká fotka je predmet, ktorý nám vo vybavovaní spomienok dobre pomôže. Preto by sme sa na dovolenku, prázdniny či nejakú tú výpravu mali dostatočne pripraviť - aby sme neskôr neľutovali nevydarené snímky.

Chystáme se na dovolenku

1. Stav fotoaparátu

Pokiaľ viete, že Váš fotoaparát je nejaký pokazený, napríklad že sa Vám z času na čas sám od seba vypína, nemeškajte a zaneste ho do najbližšieho servisu. Aj malá poruch môže prerásť do poruchy, ktorá Vám znemožní vytvorenie peknej prázdninovej fotografie. V období prázdnin sú servisy preplnené všetkými možnými opravami, či už ide o znečistenie - stratené kryty - či iné vnútorné poruchy a preto musíte počítať s tým, že Váš fotoaparát nebude do ďalšieho pracovného dňa opravený a 30 dní nie je len nadnesené obdobie, ale v dobe prázdnin celkom pravdivý údaj. Preto, pokiaľ odchádzate na dovolenku začiatkom augusta a viete, že Váš fotoaparát potrebuje návštevu servisu, neotáľajte a vydajte sa tam čo najrýchlejšie.

2. Batérie

Viem, že to znie ako fráza vytiahnutá z nejakého odborného časopisu, ale mali by ste si naozaj skontrolovať Vaše batérie. Celkom normálnou vecou je, že máte minimálne jedny rezervné - pokiaľ používate nabíjacie, pokiaľ používate nenabíjacie, tak niekoľko balení naviac nie je nikdy na škodu :) Musíte predvídať, že nie vždy budete mať možnosť zohnať batérie do Vášho fotoaparátu, a o iných (vyšších) cenách sa radšej ani nebudem zmieňovať. Bolo by skutočne celkom mrzuté, keby ste vyliezli na najvyšší vrch Európy Mont Blanc a zistili ste, že nádherné panorámy a výhľad nemáte možnosť zaznamenať a kolegovia zo zamestnania Vám ani neuveria, že ste podnikli takto namáhavú (fyzicky aj finančne) výpravu.

3. Pamäť

Už v niekoľkých článkoch som sa zmieňoval o pamäti a o tom, ako je dôležité nepodceňovať kapacitu karty, ktorú vlastníte. Aj cez to, že sa Vám môže zdať, že 100 fotografii nikdy nevytvoríte - nikdy nehovorte nikdy a nechajte si radšej rezervu, aby ste mohli spontánne a neobmedzene vytvárať Vaše snímky. V dnešnej dobe už nie je až taký cenový rozdiel medzi kartou 1 GB a 2 GB a preto radšej myslite dopredu a zaobstarajte si kartu s vyššou kapacitou. Nie je na škodu mať jednu pamäť ako rezervnú, stať sa môže skutočne hocičo. Nedávno sa aj mne stala nepríjemnosť, kedy sa mi dopadom na zem karta zlomila na dve časti - keby sa mi týmto procesom zdvojnásobila pamäť, bola by som spokojná - avšak celá karta rázom stratila svoju hodnotu. V miestach, kde by som nemala možnosť novú kartu zohnať by mi pomohol tak možno obchod so suvenírmi, kde by som si mohla zakúpiť za pár euro fotoaparát na jedno použitie a rázom by som sa mohla vrátiť starej dobrej technike vytváranie snímkov.

4. doplnky

Ku každému lepšiemu fotoaparátu máte radu doplnkov, ktoré Vám zjednodušia či zlepšia prácu s fotografiou. K týmto doplnok radíme rôzne objektívy (ako teleobjektívy, tak aj makro medzikrúžky), tak samozrejme radu najrôznejších filtrov. K doplnok ďalej radíme potrebné vybavenie, ako je statív na vytvorenie nočných snímkov, kde naša ruka nepostačí a v neposlednom rade doplnky sú taktiež rôzne brašne, čistiace papieriky či štetky. Stať sa Vám môže čokoľvek na Vašej výprave za dobrodružstvom, môžete sa stretnúť s nejakou púštnou búrkou či tornádom, ako aj s krásnou českou búrkou. Mali by ste mať vždy možnosť fotoaparát očistiť a v čo najrýchlejšom čase schovať do brašny, kde nežiaduce nečistoty majú vstup zakázaný.

Chystáme se na dovolenku

Snáď ste z pár predchádzajúcich viet pochopili, že fotoaparát je chúlostivá vec, ktorá sa dá rázom znehodnotiť - ako už ľudskou chybou (pustením na zem, utopením v mori), tak aj nepredvídateľným faktorom prírody (dážď, krupy, teplo). Mali by ste predvídať, akonáhle balíte na dovolenku, že stať sa môže naozaj čokoľvek. Lepšie je pribaliť si ešte jedny náhradné batérie - s tým aj pripomínam, nezabudnúť doma nabíjačku, pokiaľ používate nabíjacie baterie, pribaliť náhradnú pamäť či pomôcky na očistenie a bezpečné uschovanie Vašeho fotoaparátu. Rovnako veľkú, ba aj väčšiu starostlivosť akú dávate pri balení svojich osobných vecí (aby ste nezabudli opaľovací krém, plavky, uteráky, obuv na prezutie ...) by ste mali venovať baleniu fotoaparátu. Prejem Vám moc krásne prázdniny a mnoho pekných zážitkov :)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Chystáme se na dovolenku


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.