Preposlať Objektív rybie oko

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Objektív rybie oko

09.07.2007 | Tereza Čistotová | Focení, úpravy fotek | Komentárov: 1 |

Som fotograf, ktorý veľmi rád experimentuje. Neuspokojím sa s fotografiou, ktorú už niekto niekedy mohol vidieť.

Som fotograf, ktorý veľmi rád experimentuje. Neuspokojím sa s fotografiou, ktorú už niekto niekedy mohol vidieť. Pokiaľ navštívite Paríž, ako mesto plné krásnych palácov, parkov, monumentov, múzeí, záhrad a námestí, vytvoríte tu fotografiu, ktorá bude podobná stovkám iným, už vytvoreným pred Vami. Premýšľala som, pátrala som, ako práve tieto fotografie oživiť a urobiť z nich fotografie o trochu iné a pre mňa zaujímavejšie. Riešenie je síce o niečo finančne nákladnejšie, nie je to behanie za miestami pre turistov neobjavenými, ale pre skúšanie a vymýšľanie kreatívnych snímkov je variant objektívu typu rybieho oka najideálnejší.

Objektív rybie oko

Objektív typu rybie oko bol pôvodne navrhnutý pre vedecké účely -a v astronómii dovoľoval veľký uhol záberu snímať celú oblohu jedným prístrojom. Vďaka tejto vlastnosti sa extrémne širokouhlé objektívy stali veľmi populárnymi tiež v amatérskej fotografii. V dnešnej dobe je táto metóda dosť využívaná ako vo fotografovanie krajiny, architektúry, abstrakcie, tak aj na druhej strane v portrétoch a iných odvetviach fotografie.

Princíp objektívu rybie oko

Pracuje na úplne inom princípe než bežné objektívy, ktoré používajú plošné zobrazenie. Tieto zase využívajú neplošné zobrazenia (ekvidistantné, ortografické...). Preto tiež nejde zrovnávať zorný uhol vzhľadom k ohniskovej vzdialenosti. Rybie oko f = 16 mm nám vykrojí omnoho väčší uhol než objektív f = 15 mm s plošným zobrazením. Rybie oká zobrazujú uhol okolo 80°, ale bežne aj 220°. Môžu, ale nemusia vyplňovať celú obrazovú plochu (filmové políčko). Pokiaľ napr. zobrazujú uhol 180° vo všetkých smeroch, nevyplní celý formát a vytvorí obraz do kruhu. Hĺbka ostrosti je u rybích očí tak veľká, že automatické zaostrovanie tu prakticky stráca zmysel (platí aj u najširších objektívov predchádzajúcej kategórie), a preto sa do niech často ani nemontuje. Už v predchádzajúcich článkoch sme sa zmienili, aké parametre nájdete u objektívoch, pripomenúť si ich ešte nie je na škodu. Ohnisková vzdialenosť – pomyslená vzdialenosť za objektívom, v ktorej objektív vykreslí ostrý obraz, nachádzajúci sa teoreticky v nekonečnej vzdialenosti, obecne platí pravidlo: čím kratšia ohnisková vzdialenosť, tým väčší uhol záberu a samozrejme aj naopak.

Objektív rybie oko

Ohniskové vzdialenosti v praxi (vzťahujúce sa ku kinofilmu)
  • 20 mm – veľmi širokouhlý záber (94°), ideály napr. na krajinné celky
  • 28 mm – bežný širokouhlý záber (75°), napr. pre snímanie v interiéroch
  • 35 mm – stredne široké až normálne ohnisko (63°), bežné fotografovanie
  • 50 mm – tzv. základný objektív (46°), bežné fotografovanie s dôrazom na minimálne sférické skreslenie
  • 80–100 mm – tzv. krátke teleobjektívy (30–24°)
  • 135 mm – klasické „portrétne sklo“ (18°)
  • 180–200 mm – strední teleobjektívy (cca 12–14°)
  • 300 mm a viac – teleobjektívy (od 8°)
Čo sa týka objektívov rybie oko, tie sa pohybujú okolo 6-16 mm, len aby ste mali prehľad o porovnaní z predchádzajúcej tabuľky. A prečo sa vôbec táto konštrukcia objektívu nazýva rybie oko? Samotnú ma to zaujímalo, pretože len tak nadarmo sa iste tomuto vynálezu storočia a pomôcke pre radu fotografov nevraví ako živočíchom, prispôsobeným k životu pod vodou. Zrak je pre väčšinu denných rýb veľmi dôležitým zmyslom. Ryby majú dve komorové oči. Komorové oči sú výnimočné hlavne preto, že z fyzikálneho hľadiská sú dokonalým optickým zariadením, ktoré na sietnici vytvorí skutočný, ale zmenšený a prevrátený obraz. Samotné vačkovité oči majú schopnosť meniť prostredníctvom šošovky ohniskovú vzdialenosť. Dioptrický aparát (rohovka a šošovka) vytvárajú na sietnici ostrý prevrátený obraz okolia a dúhovka pôsobí ako clona.

Objektív rybie oko

Fotografujeme s objektívom rybie oko

Objektív rybie oko je na trhu s fotografickým príslušenstvom ľahko dostupný. Mnoho fotografov však neustále odradzuje svojou vysokou cenou. Tento objektív sa väčšinou pohybuje od 10 000 Kč a vyššie. Je na uváženie každého fotografa, či je pre neho práve tento doplnok tak dôležitý a či ho pri svojom fotografovaní využije. Tie najlepšie objektívy typu rybieho oka sú vybavené redukciou odleskov a "duchov" (nová úprava šošoviek ktorá poskytuje verné podanie farieb, pričom zabraňuje výskytu týchto odleskov spôsobených odrazom svetla od senzoru - čipu digitálnych fotoaparátov), systém automatického zaostrovanie (ktoré zaistí presné zaostrenie, pretože ručné ostrenie tu môže byť obtiažne, vďaka extrémne veľkej hĺbke ostrosti) atď.

Objektív rybie oko

Radu ľudí prvý pohľad do hľadáčika zrkadlovky s nasadeným objektívom typu rybie oko okúzli. Svet totiž vidia v uhle 180 stupňov a ľahko sa nadchne pre nezvyčajné zábery. Zrazu má možnosti, ktoré doposiaľ nemal. Nemal by však zabúdať, že na snímkoch s obrovským uhlom záberu naviac pozorovateľ nájde často až príliš veľa obrazových informácií, ktoré ho odradia od hlavného dôvodu, prečo ste fotografiu vytvorili. Výhod a nevýhod má objektív mnoho. Mali by ste si dávať pozor na už spomínanú "preplácanosť", ktorá diváka môže odviesť od objektov, ktoré ste chceli, aby boli na Vašom snímku neprehliadnuteľné. Tým, že objektív má schopnosť vidieť okolie v uhle 180 stupňov, sa Vám môže ľahko stať, že na danom snímku budete mať zachytené končeky prstov, kamaráta stojaceho vedľa Vás či Váš vlastný tieň. Musíte byť obozretný a dávať si na tekéto veci pozor. Tento objektiv je hlavně největším pomocníkem pro lidi, kteří rádi fotografují krajinu a architekturu. Vyřeší se jim ten největší problém, kdy se jim do záběru nevešel nějaký ten strom, kopec, monument, kostel .. Pri fotografovaní krajiny sa naviac budete musieť rozhodnúť, kam umiestnite horizont. Keď bude horizont u horného okraja snímku, potom môžete simulovať zakrivenie zemegule. Ak ho umiestnite príliš nízko k spodnej časti fotografie, zem odstane podobu údolia, z ktorého po oboch stranách akoby "vyrastali hory". Avšak záleží na každom, aké snímky sa mu páčia najviac. Mnohokrát aj taký výhľad na more, kde horizont kopíruje zemské zakrivenie je nezapomenuteľný moment a s tým súvisiaci aj nezapomenuteľný snímok, ktorý budú Vaši známi obdivovať roky rokúce.

Objektív rybie oko

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 4

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Objektív rybie oko


počet príspevkov: 1

Juro

09.12.2011 v 09:24

Skvelý článok, pochopil som základy. Teraz už konečne tuším podľa čoho si vybrať.

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.