Preposlať Polarizačný filter

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Polarizačný filter

12.07.2007 | Tereza Čistotová | Focení, úpravy fotek | Komentárov: 0 |

Dnešná doba je dobou, kedy sa ľudia snažia niečím a mnohokrát aj niekým zamaskovať svoje vlastné chyby. Nie je tomu inak ani v odvetví fotografie, kedy ľudia aj cez to, že by fotografie mali byť jedinečným umením...

Dnešná doba je dobou, kedy sa ľudia snažia niečím a mnohokrát aj niekým zamaskovať svoje vlastné chyby. Nie je tomu inak ani v odvetví fotografie, kedy ľudia aj cez to, že by fotografie mali byť jedinečným umením, kedy by mali vystihovať vec v správnom svetle a bez zbytočných nažiadúcich okolkov. Tak tomu však nie je. Posledné úpravy sa robia v nejako špeciálnom programe, kde sa pohrá s farbami a zmení sa kontrast, poprípade doostrenie a fotografia sa ozvláštni pekným rámčekom a umeleckým podpisom. Možno pár týchto riadkov malo za následok to ,že som sa niekoľko rokov bránil možnostiam vytvárať snímky digitálnym fotoaparátom, avšak doba je už taká. Aj ja dnes robím drobné kozmetické úpravy fotografií a po pravde povedané, beriem to ako neoddeliteľnú súčasť svojho fotografovania. Rozhodol som sa, že Vám dneska odhalím taj menom polarizačný filter, aj keď pre mnohých je tento pomocník už nezameniteľným doplnkom.

Polarizačný filter

K čomu slúži?

Rovnako ako filter v kávovare, ktorý ma za úlohu prefiltrovať zmes kávy, aby sa nám nedostala do pohára a filter v cigaretách, ktorý má pohltiť škodlivé látky, ktoré by šli do našeho tela, tak aj samotný filter pohlcuje nažiadúcu polarizáciu. Väčšina zdrojov svetla (slnko, žiarovky, žiarivky) vyžaruje nepolarizované svetlo. Svetlo, hľadiska teórie vlnenia, je definované ako priečne elektromagnetické vlnenie skladajúce sa z dvoch zložiek, magnetickej a elektrickej. Obe kmitajú voči sebe kolmo, a zároveň kolmo na smer šírenia svetla. Takýchto smerov je však nekonečne veľa (nekonečne bodov na kružnici). Oproti tomu polarizované svetlo sa vyznačuje tým, že elektrická zložka kmitá len v jednom smere. V akom smere, to je definované spôsobom jeho polarizácie. K polarizácii dochádza lomom, dvojlomom, odrazom, rozptýlením častíc a absorpciou. S polarizačným filtrom je možné dosiahnuť
  • vernejšieho podania farieb- napríklad lepším vykreslením oblohy
  • filter odstraňuje odlesky z nekovových predmetov (napr. sklo)
  • zvyšuje sýtosť a živosť farieb- farbu pôdy, zelene ..
  • odstraňuje opar vo vzdialenom horizonte atď.

Polarizačný filter

Ako funguje?

Svetlo je elektromagnetické žiarenia, ktoré kmitá vo všetkých smeroch. Polarizačný filter prepúšťa len svetlo, ktoré kmitá v jednom smere. Môžeme si ho predstaviť ako materiál zložený z dlhých tenkých štrbín. Prejsť môže len to vlnenie, ktorej elektrická zložka je kolmá na tieto štrbiny, ostatné sa pohltia a v konečnom dôsledku sa premenia na teplo (bežnom prevoze však zahriatie nepocítime, pohltená energia je príliš malá). Filter je v praxi našróbovaný na objektív a je konštruovaný tak, že sa dá vo svojom objeme otáčať. Požadovaný smer kmitania sa riadi natočením filtra. Tým dochádza k zachytávaniu polarizovaného svetla. Polarizované svetlo vzniká predovšetkým odrazom od lesklého nekovového povrchu (voda, sklo, a pod.) alebo priechodom materiálom, ktoré svetlo polarizuje (napr. opar), rozptylom a lomom svetla alebo absorpciou. Ukážka: Nepolarizované svetlo a polarizované svetlo po priechode polarizačným filtrom.

Polarizačný filter

Druhy polarizačných filtrov

Ja to ako so všetkým. Nemôže vo svete existovať len jedna verzia, ale vždycky sa na trhu objavia verzie dve – každá síce odlišná, ale v podstate dosť podobná. Nie je tomu inak ani v polarizačných filtroch. Polarizačné filtre rozlišujeme na filtre lineárne a cirkulárne. Všetky filtre majú v sebe lineárnu fóliu, ale tie cirkulárne majú ešte jednu, ktorá polarizované svetlo – už upravené – akosi zase rozkmitá do všetkých strán. To preto, že lineárne polarizované svetlo by mohlo robiť problémy automatickému zaostrovaniu a vyhodnocovaniu expozície. Rozhodne je vtedy vhodnejšie zaobstarať si cirkulárny polarizačný filter. Polarizačné filtre nie sú až tak lacnou záležitosťou, pohybujú sa radovo nad 1 200 Sk a preto by ste si mali rozmyslieť, do akého filtra chcete investovať. Čo sa týka cirkulárneho polarizačného filtra, tak ten predovšetkým využijete pri fotografiách krajín, pretože prehlbuje intenzitu modrej oblasti (ako je obloha) a redukuje alebo celkom eliminuje prudké žiarenie. Na rozdiel od toho, filtre lineárne sú lacnejším variantom polarizačných filtrov, ale majú už spomenuté problémy s tým ,že na všetkých fotoaparátoch sú schopné s linearizovaným svetlom pokaziť expozíciu – mohlo by sa potom jednať o vyhodené peniaze. Redšej Vám preto doporučujem zaobstarať si cirkulárny filter.

Polarizačný filter

Výhody a nevýhody polarizačného filtra, alebo na čo si dať pozor

O výhodách sme si už čo-to povedali, ale pretože výhod je strašne veľa, tak sa o nich ešte aj zmienime. Polarizačný filter sa prevažne používa za účelom zvýraznenia modrých plôch, oblohy. Na oblohe, ktorú zvečníme na polarizačnom filtri, vyniknú razom mraky a modrá sa zmení z nevýraznej na krásnu rozprávkovú modrú. Polarizačné filtry používame tiež k tomu, pokiaľ chcem odstrániť nežiaduci lesk vo vode či na skle. Určite každý návštevník Louvru si povzdychol, že keby mal pri sebe polarizačný filter, mohol vytvoriť krásne snímky Mony-Lisy, ktorá je celá ukrytá za sklom – ktoré vo výsledku vytvorilo na fotografii jeden veľký lesklý odlesk všetkých turistov okolo nej. Pri fotografovaní predmetov za sklom sa typicky používa polarizačný filter – objektov vo vitrínach, výkladných skríň alebo zasklených obrazov. A čo nevýhody polarizačných filtrov? Filter odstraňuje farebnosť, čo by niekedy mohol byť problém. Občas zmäkčuje kresbu a obrázky potom nie sú tak ostré, ako sme zvyknutý. Polarizačný filter má nevýhodu aj preto, že spôsobuje úbytok svetla o cca 1,5EV, ktorá nám za zlých svetelných podmienok môže predĺžiť expozičný čas. Pokiaľ nie sme vybavený statívom, hrozí nám aj rozmazanie snímkov.

Polarizačný filter

Ako mi vždycky vravela babička, kto sa hrá – nehnevá. Preto smelo do toho a garantujem Vám, že na pár hodín máte o zábavu postarané.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 24

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Polarizačný filter


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.