Preposlať Súťažíme

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Súťažíme

16.07.2007 | Tereza Čistotová | Focení, úpravy fotek | Komentárov: 0 |

Je to v každom z nás. Väčšina z nás má za potreby byť čo najlepší v práci, dosiahnuť čo najväčšie úspechy či dokázať len sám sebe, že na to má a že je schopný dokázať všetko, čo kedy dokázať chcel.

Je to v každom z nás. Väčšina z nás má za potreby byť čo najlepší v práci, dosiahnuť čo najväčšie úspechy či dokázať len sám sebe, že na to má a že je schopný dokázať všetko, čo kedy dokázať chcel. Táto vlastnosť, vlastnosť súťaženia, či sa Vám do páči alebo nie, je v každom ukrytá a záleží na každom jedincovi, ako túto túhu rozvinie. Po pravde povedané, pokiaľ fotografujete dlhšiu dobu a podarilo sa Vám vytvoriť nejaký ten pekný záber, tak určite poznáte tie dotieravé myšlienky – keď navštívite výstavu s fotografiami, tak vravíte: „Takúto fotografiu by som dokázal určite vytvoriť“ či „Takúto fotografiu mám doma a nikto mi za ňu nezaplatí“ či „Bože, čo to je-takáto home fotografia, tých mám“. Miesto prapoviedok „čoby keby“, sa skúste sami zúčastniť nejakej tej súťaže, ktorá na Vás skoro z každého novinového článku volá „Haló, fotograf – ukáž čo vieš“ a uvidíte, či ste fotograf, ktorý vytvára krásne fotografie pre verejnosť alebo fotograf, ktorého zábery, sú zaujímavé len pre vlastnú rodinu, pretože tá jediná ich ocení :)

Pripraviť sa, začíname ..

Dôležité pre začiatok, keď sa rozhodnete svoju fotografiu niekedy vystaviť, je zamyslieť sa, či vytvárate fotky, ktoré by mohli byť zaujímavé aj pre okolie. Samozrejme, že Vašu rodinku zaujme rozmazaná fotografiu práve narodeného synovca, ale po pravde povedané, pokiaľ chcete zaujať aj niekoho iného, než len členov Vašej domácnosti, snažte sa vyvarovať týchto zbytočných a dalo by sa povedať začiatočníckych chýb. Uvediem Vám pár pravidiel, pretože dnešný svet je plný pravidiel a všelijakých nariadení, tak nech svojimi článkami nevybočujem za spoločenskou normou. Mimochodom, keď už som u spoločenských noriem, počuli ste psychologickú definíciu abnormálnych chovaní? Abnormálne chovanie je chovanie štatisticky vzácne a odchylné od sociálnej normy. Teda, pokiaľ by som Vám pár pravidiel nenapísala, bola by som štatisticky vzácna a abnormálna (avšak v každom tlačopise nájdete pravidlá typu – nekopírujte, súhlaste s podmienkami, podpíšte, čítajte pozorne a pokiaľ súhlasíte, pokračujte ďalej) a to ja byť nechcem. Takže tu pár pravidiel, ktoré tak ani pravidlami nie sú, napíšem. Je na každom z nás, čo považujeme za to krásne, Niekto ocení ostrú fotografiu s neopakovateľným momentom žaby na liste a pre niekoho je krásna abstraktná fotografiu, ktorá hrá všetkými možným farbami a odtieňmi a k ostrosti má veľmi ďaleko. Pre začiatok pokiaľ si až toľko neveríte, je dobré pár „nepísaných pravidiel“ dodržovať. Až sa z Vás stane fotograf, ktorý bude mať za sebou slávu dotýkajúcu sa hviezd a pod vankúšom tučný balík peňazí zarobený predajom fotografií, tak pre Vás už tieto pravidlá nie sú. Vy už len môžete určovať trendy nových a prevratných pravidiel, ktoré sa zapíšu do dejín. Ostrosť Dostatok svetla Dostatok farieb Zaujímavosť a nevšednosť

Súťažíme

Pripraviť sa, vyletí vtáčik ..

Áno, je to tu znova a stále dookola. Pokiaľ chcete diváka zaujať svojou fotografiou, nemá cenu vytvárať kópiu nejakého iného a už známeho fotografa. Za prvé, už spomenutý známy fotograf, je pre pozorovateľa často ikonou, akých úspechov by chcel sám dosiahnuť a tak si môžete len ušiť hanbu, keď niekto Vašu lesť prekukne. Za druhé, pokiaľ začínate súťažiť, či prezentovať svoje diela, nemáte určite také prostriedky na zhotovenie fotografií a tak aj veľa - úspešné fotografie „prírodou obdarených“ Saudkových žien môžu dopadnúť fiaskom. Napr. keď poprosíte o pomoc svoju tiež obdarenú susedku, ktorá Vám za nejakú tú zlatku rada zapózuje pred kuchynskou linkou z paneláku za dobrého denného svetla, pretože rozsvietiť nemôžete, na sídliskách všetko všetci vidia, a potom by ste ani Vy a ani Vaša „prírodou obdarená“ susedka nemohli chodiť von ani s odpadkami … Pokúste sa byť taký, aký skutočne ste. Nič nepredstierajte. Pokiaľ máte náladu fotografovať prírodu a krásnu krajinu, zbytočne sa nežeňte na ľudmi preplnené ulice a naopak, pokiaľ máte náladu fotografovať dianie na nejakom tom letnom festivale, tak doma neskúšajte vytvárať makro tečúcej vody z kohútika. Skutočné, krásna a jedinečná fotografia je tá, z ktorej je cítiť lásku s ktorou bola vytvorená a tá láska je to, čo ju odlišuje od ostatných.

A je to tu ..

Tak čo, spĺňa Vaša fotografia všetky už spomínané parametre? Tak nie je nič jednoduchšie, ako poohliadnuť sa po nejakej tej súťaži, či výstave a zaslať Vami vytvorenú fotografiu na súd Boží. Nezabudnite uviesť názov Vašej fotografie, mnohí vyžadujú aj nejakú tú poznámku – kedy, čim a prečo ste daný snímok vytvorili. Rada nad zlato .. Viem, že by som Vám nemala až toľko radiť, pretože sa z Vás práve stali moji potencionálny protihráči, ale na ľudí veľmi pôsobí aj pekný príbeh, či citát, ktorý premení Vašu pred tým obyčajnú fotografiu vo fotografiu jedinečnú. Premení ju vo vec, ktorá spôsbí u pozorovateľa myšlienkový pochod a prebudí v ňom city, pocity, nálady, spomienky .. A o to každému predsa ide. Takáto fotografia má tendenciu zaujať a ponechať si miestečko v pozorovateľovi.

Súťažíme

Život je krásny, pravdaže záleží na tom, cez aký pohár sa naňho dívate Alexandre Dumas starší A v neposlednej rade nezabudnite na uvedenie svojho mena, veku či adresy – anonymita je síce krásnou vecou, ale čo sa týka uznania, iste by ste neradi boli zakrytí v závoji pána neznámeho. Pár už spomínaných rád v mojom článku zaznelo. A čo Vám poradiť do nového, súťaživého života? Nezabudnite, prečo fotografujete a čo tým chcete dokázať. V prípade preveľkej slávy nezabudnite, že umenie a peniaze nie sú všetko, a že tá láska, s ktorou ste začínali fotografovať, by mala pretrvávať a tú lásku by ste svojimi fotografiami mali neustále napĺňať. Prajem dobré svetlo :)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 5

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Súťažíme


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.