Preposlať Formáty dat pro digitállní fotografii

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Formáty dat pro digitállní fotografii

23.07.2007 | Tereza Čistotová | Focení, úpravy fotek | Komentárov: 0 |

Jistě jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste při nastavování základních parametrů nevěděli, zda je lepší pořizovat snímečky ve formátu JPG či TIFF apod.

Iste ste sa niekedy ocitli v situácii, kedy ste pri nastavovaní základných parametrov nevedeli, či je lepšie robiť snímky vo formáte JPG či TIFF a pod. Keďže som sa poslednou dobou pustila do článkov, ktoré sú skôr technického neži umeleckého rázu, rozhodla som se, že Vám poskytnem súhrn informácií, aby ste do budúcnosti nemali s nastavovaním nejaké problémy . Formátov dát pre digitálnu fotografiu je množstvo, ale medzi tie najpoužívanejšie patria:
  • JPEG
  • TIFF
  • RAW
Formáty sú v podstate delené do dvoch základných skupín. Jedná sa o formáty dát, u ktorých sa používa po prvé stratová a po druhé bezstratová kompresia. Avšak čo to taká kompresia je? To vám vzápätí vysvetlím.

Kompresia dát

Kompresia dát (tiež komprimácae dát) je špeciálny postup pri ukladaní alebo transporte dát. Úlohou kompresie dát je zmenšiť dátový tok alebo zmenšiť potrebu zdrojov pri ukladaní informácií. Obecne sa jedná o snahu zmenšiť veľkosť dátových súborov, čo je výhodné napr. pre ich archiváciu alebo pri následnej úprave. Nechcem zachádzať do detaiov, ale v podstate kompresia dát má zvláštny postup – kódovanie, ktoré je dané zvoleným kompresným algoritmom – zo súboru sa odstraňujú redundantné (nadbytočné) informície. Napríklad - keď sa zistí, že fotografia má z viac ako polovice rovnakú farbu, je zbytočné uchovať fotografiu v takej veľkosti- zbytočne by Vám fotografia zaberala miesto na Vašej pamäťovej karte a následná úprava na počítači by Vám mohla spôsobiť problémy. Kompresia dát sa dá rozdeliť do dvoch základných skupín:
  • Stratová
  • Bezstratová
Pri kompresii stratovej sú niektoré informácie nenávratne stratené a nedajú sa späť vrátiť. Táto kompresia sa používa vtedy, keď nevýhoda určitého skreslenia je vyvážená zmenšením súboru. Táto kompresie se okrem fotografie využíva predovšetkým pri zvuku ( napr. formát MP3- MPEG 1, ktorý pri zachování vysokej kvality umožňuje zmenšiť veľkosť hudobných súborov v CD kvalite približne na desatinu) a obrazu. Bezstratová kompresia – obvykle nie je tak účinná, ako stratová kompresia dát. Veľkou výhodou je, že komprimovaný súbor sa dá opačným postupom rekonštruovať do pôvodnej podoby. Využíva sa vtedy, keď by strata jediného znaku mohla viesť k poškodeniu a znehodnoteniu súboru.

Formáty dat pro digitállní fotografii

JPEG

JPEG (vyslovované originálne džeipeg, ale používa sa tiež poslovenštenná výslovnosť jépeg alebo jpeg) je štandardná metóda stratovej kompresie používanej pre ukladanie počítačových obrázkov vo fotorealistickej kvalite. Formát súboru, ktorý túto kompresiu používa, sa tiež bežne nazýve JPEG. Najrozšírenejšou príponou tohto formátu je .jpg, .jpeg, .jfif, .jpe, alebo tieto mená písané veľkými písmenami. Skratka JPEG znamená Joint Photographic Experts Group, čo je komisia pre štandardy pod ISO (International Standard Organization). JPEG predstavuje spoľahlivú a rýchlu kompresiu pre obrázky so spojitými farebnými tónmi vo farebnom rozlíšení 24 bitov. JPEG bol navrhnutý tak, aby sa strácali len informácie, ktoré sú ľudským okom prehliadnuteľné. Malé zmeny farieb nie je ľahké ľudským okom rozoznať tak, ako napríklad zmeny v ich intenzite. Bežná fotografická predloha môže byť skomprimovaná v pomere až 25:1 bez výraznejšej zmeny kvality. Celkom nevhodný sa JPEG naopak javí pre vektorovú grafiku alebo pre obrázky, na ktorých sú veľké plochy s rovnakými farbami. Plocha potom pri bližšom pohľade obsahuje farebné fľaky v tvare štvorcov. Pri vyššej kompresii sa na týchto miestach potom objavujú nepríjemné zuby. Je vždy potrebné starostlivo zvážiť, na aký obrázok je vhodné JPEG použiť a na aký nie.

TIFF

TIFF (skratka Tag Image File Format) vytvorila v roku 1986 spoločnosť Aldus. Jedná sa o formát, ktorý funguje na princípe bezstratovej kompresie. TIFF pracuje tak, že pre každý jednotlivý bod sa v tomto formáte ukladajú tri hodnoty základných farieb RGB. Preto jednou z najväčších nevýhod je veľký objem dát, ktorý je vhodný pre následné zložitejšie úpravy, kedy Vám záleží aj na tom najdrobnejšom detaile, alebo pokiaľ danú fotografiu hodláte publikovať vo veľkom formáte.

RAW

Formát súboru RAW, zaznamenáva nijak neupravené dáta zo snímača digitálneho fotoaparátu. Názov „raw“ vznikol z anglického slova surový alebo nespracovaný. Snímky uložené do formátu RAW nemožno bez ďalšieho spracovania prehliadať. Formát souboru raw nie je nikým definovaný a tak sa súbory rôznych fotoaparátov (aj od rovnakej firmy) môžu značne líšiť. Každý z RAW formátov má svoju príponu v názve súborov, podľa ktorej sa dajú identifikovať. Canon označuje svoje RAW súbory príponami CRW a CR2, Nikon NEF, Olympus ORF, Minolta MRW, atd. Pred ďalšou manipuláciou so snímkom je nutné previesť niekoľko základných úkonov:
  • Vyváženie bielej farby
  • Úprava tonality snímky
  • Korekcia farieb
  • Vylepšenie kvality snímky, ako je doostrenie alebo redukcia šumu .. atď.
Formát RAW nám řeší problém, kdy chceme bezeztrátově fotografii zkomprimovat, ale nechceme ji mít tak datově objemnou jako TIFF. Hlavní výhodou je již zmiňovaná úspora paměti a zrychlení zápisu snímku do paměti. Pokud se stejně rozhodnete, že fotografie vytvořená za bezeztrátové komprese je pouze Váš rozmar a stačila by komprese ztrátová (JPEG), není nic jednoduššího, než-li Vaší danou fotografii zkonvertovat do formátu pro Vás výhodnějšího.

Formáty dat pro digitállní fotografii

Tento článek byl jen takovou malou exkurzí do tak složitého děje, jako je komprese dat .. Doufám, že mi odpustíte, že jsem se zdaleka nevěnovala tak podrobně samotnému postupu komprese, jelikož si myslím, že na toto odvětví jsou jistě lepší odborníci, než-li já :) Přeji Vám dobré světlo .. :)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 4

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Formáty dat pro digitállní fotografii


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.