Preposlať Farebné filtre

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Farebné filtre

27.07.2007 | Tereza Čistotová | Focení, úpravy fotek | Komentárov: 0 |

Nedávno som písal článok o polarizačných filtroch, rozhodla som sa, že sa k tomuto tématu- tématu filtrov ešte vrátim.

Nedávno som písal článok o polarizačných filtroch, rozhodla som sa, že sa k tomuto tématu- tématu filtrov ešte vrátim. Je veľmi zaujímavé a pre fotografa zábavné, keď má možnosť experimentovať a skúmať, čo jeho fotoaparát dokáže a aké príslušenstvo by jeho fotografie oživili. Medzi základnú výbavu fotografa, ktorý si chce so svojim záberom vyhrať je nepreberná rada farebných filtrov. Rada by som dneska napísala pár slov o týchto filtroch, ktoré dokážu z nezaujímavej fotografie urobiť fotografiu nevšednú a pre pozorovateľa veľmi zaujímavú.

Farebné filtre

Základy o farebných filtroch

Fotografický filter je príslušenstvo fotoaparátu (resp. jeho objektívu) pozostávajúce z optického filtra, ktorý je pri fotografovaní vkladaný do cesty svetlu. Fotografické filtre sú často vyrábané zo skla, tvrdených plastických hmôt, aké používajú v sklách okuliarov (napríklad CR39), polyesteru a polykarbonátu, niekedy sú používané aj acetáty. V minulosti boli filtre vyrábané zo želatíny. Odtiaľ pochádza označenie "želatínové filtre", alebo „farebné gély“ (color gels), avšak teraz sú filtre z plastických hmôt spomínaných vyššie. Kvalitné filtre sú ďalej doplňované antireflexnými vrstvami, ktoré obmedzujú odrazy a umožňujú prepustiť viac svetla. Filtre bez týchto vrstiev môžu pohltiť až 9% svetla, zatiaľ čo filtre s viac antireflexnými vrstvami ho prepúšťajú až 99.7%. Farebné filtre sa vyrábajú buď klasické šróbované alebo v systému Cokin. Firma Cokin vyrába široké spektrum filtrov a držiakov na objektívy v troch veľkostiach, súhrnne označované ako "systém Cokin". Veľkosť "A" (amatérska) má šírku 67 mm, "P" (profesionálna) 84 mm a "X Pro" je široká 130 mm. Filtre pasujúce do držiakov Cokin dodáva aj veľa ďalších výrobcov. V priebehu rokov sa výrobcovia objektívov a filtrov zhodli na niekoľkých "štandardných" veľkostiach filtrov: Kruhové filtre majú spravidla jeden z nasledujúcich priemerov závitu: 49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 72 mm, 77 mm a 82 mm. Rozstup závitov je buď 0,5 mm alebo 0,75 mm, v závislosti od veľkosti..

Farebné filtre

Prečo použiť farebný filter?

Farebné filtre sa väčšinou používajú pri vytváraní čiernobielych fotografií, kde pomocou tohoto filtra môžete zvýrazniť obrysy stromov, mrakov alebo iné prvky, ktoré sa na Vašej snímke vyskytujú. Tento filter sa tiež používa k tomu, ak chceme tonálne zvýrazniť alebo potlačiť predmet, ktorý práve fotografujeme. Pokiaľ by sme chceli vytvoriť fotografiu za veľmi slnečného dňa, mohli by sme mať problémy s presvietenosťou poprípade svetlými odtieňmi predmetov a na to nám práve slúžia farebné filtre. Mali by sme si povedať niečo málo o miešaní farieb, o tom, čo je to doplnková farba-čomu sa hovorí farebný trojuholník a pod. Fotoaparáty a mnoho ďalších zariadení sa opičia po oku a podobne ako oko sondujú spektrum v troch farbách - červenej (Red), zelenej (Green) a modrej (Blue). Vzniká tak známy farebný model zvaný RGB.

Farebné filtre

Aditívne miešanie farieb je taký spôsob miešania farieb, kedy sa jednotlivé zložky farieb sčítajú a vytvárajú svetlo väčšej intenzity. Výsledná intenzita sa rovná súčtu intenzít jednotlivých zložiek. Pracuje sa s tromi už spomínanými základnými farbami: červená, zelená a modrá. Časť plátna, ktorá je osvetlená rovnomerne všetkými troma reflektormi, je biela. Keď zmiešame len dve farby svetla, napr. červené a zelené, dostaneme farbu žltú. Ak budeme clonou meniť pomer intenzity oboch svetiel, dostaneme rôzne farebné odtiene medzi týmito farbami. Modrá a zelená farba v rovnakom pomere dávajú azúrovú farbu, červená a modrá dávajú farbu purpurovú. Zmiešaním dvoch základných farieb vznikne tretia, základná farba, ktorá je farbou komplementárnou (doplnkovou). Červena ---> Azúrová Zelená ---> Purpurová Modrá ---> Žltá

Farebné filtre

Aké poznáme farebné filtre ..

Farebných filtrov existuje obrovské množstvo, a preto vypisovať jeden po druhom by nemalo zmysel. Pýtate sa koľko možných farieb sa dá vytvoriť pomocou farebných filtrov? Mnoho, avšak nemusíte sa uspokojiť len s jedným nasadených filtrom, ale môžete kombinovať niekoľko filtrov naraz a výnimkou nie je ani kombinácia s polarizačnými filtrami. Pozor by ste mali dávať na úbytok svetla, ktorý s každým nasadeným filtrom vzrastá a na vinětaci pri použití filtrov so širokými obrúčkami, hlavne u širokouhlých objektívov, alebo pri použití viac filtrov naraz (pokles osvetlenia ku krajom obrazu). Každý jednotlivý filter sa používa pre špeciálnu funkciu, napr. stredne žltý maskuje chyby na tvári-portréty, tmavo žlté zvýrazňujú oblohu-krajina, modré zosvetľujú tiene v architektúre, červená ma za úlohu maximálne prekreslenie kontrastu-dramatické fotografovanie... Ako vidíte, farebné filtre môžu veľmi ovplyvniť snímaný objekt. Je už len na Vás, pre aký filter sa rozhodnete, dôležité je skúšať a pokiaľ nemáte dostatok peňazí na nakupovanie a skúšanie filtrov, doporučujem, aby ste si najprv skúsili použiť filter napr. vo Photoshope, kde máte na výber opäť obrovské množstvo farieb.

Farebné filtre

Ako sa o filtre starať?

Filtre čistite opatrne za použitia handričky určenej pre čistenie objektívov alebo mäkkej bavlnenej handry. Nikdy nepoužívajte chemikálie ani roztok určený pre čistenie objektívov, pretože by ste poškodili povrchovú úpravu filtra. Pokiaľ sa na filtre objaví ťažko odstrániteľná nečistota, použite čistú vodu a bavlnenú handričkou. Filtre by ste mali nosiť v oddeliteľnej priehradke ďaleko od kľúčov či iných vecí, ktoré by mohli ľahko váš filter poškriabať. V dnešnej dobe sa vyrábajú rôzne priehradky na filtre, obaly, popr. vo Vašej brašni môže byť oddeliteľné vrecko, do ktorého by ste ich mali po zložení z objektívu odložiť. Tak len smelo do toho :)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 2

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Farebné filtre


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.