Preposlať Sony NEX-3 a NEX-5

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony NEX-3 a NEX-5

05.11.2010 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 1 |

Fotoaparáty založené na tzv. Micro Four Thirds systéme, prinášajúce výhody zrkadloviek v malých kompaktných telách, boli doteraz predovšetkým doménou spoločností Olympus a Panasonic, ktoré v poslednom roku prišli hneď s niekoľkými zaujímavými modelmi, o ktorých ste mohli čítať aj na našom portáli. K tejto dvojici sa pred časom pridal tretí do partie v podobe spoločnosti Sony, ktorá predstavila dvojicu noviniek s názvami NEX-3 a NEX-5. Tie by mali konkurovať práve Micro 4 / 3 modelom dvoch vyššie spomínaných značiek a tiež populárnemu Samsungu NX-10, zacielenému podobným smerom. Pretože obidva fotoaparáty už dorazili aj na slovenský trh, je práve tak na čase si ich v dnešnom článku podrobne prezrieť.

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Fotoaparáty založené na tzv. Micro Four Thirds systému, prinášajúce výhody zrkadloviek v malých kompaktných telách, boli doteraz predovšetkým doménou spoločností Olympus a Panasonic, ktoré v poslednom roku prišli hneď s niekoľkými zaujímavými modelmi, o ktorých ste mohli čítať aj na našom portáli. K tejto dvojici sa pred časom pridal tretí do partie v podobe spoločnosti Sony, ktorá predstavila dvojicu noviniek s názvami NEX-3 a NEX-5. Tie by mali konkurovať práve Micro 4 / 3 modelom dvoch vyššie spomínaných značiek a tiež populárnemu Samsungu NX-10, zacielenému podobným smerom. Pretože obidva fotoaparáty už dorazili aj na slovenský trh, je práve tak na čase si je v dnešnom článku podrobne prezrieť.

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Obe malé hybridné zrkadlovky sú pokrvnými bratmi už od pohľadu, hoci niekoľko rozdielov v ich dizajne, pripomínajúcom klasické kompakty, predsa len nájdete. Model NEX-3, ktorý je s rozmermi 117 x 62 x 33 mm a váhou 239 gramov napriek nižšiemu číselnému označeniu paradoxne väčším z dvojice, totiž chýba šasi z horčíkovej zliatiny, ktorým je vybavený jeho súrodenec, namiesto toho použili konštruktéri plastové materiály, najmä polykarbonát. Naproti tomu model NEX-5 vďaka rozmerom 111 x 59 x 38 mm a hmotnosťou 229 gramov pôsobí útlejším a ľahko kompaktnejším dojmom, hoci má o niečo vystúpujúcejší úchopový grip.

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Od základného rozdielu v podobe tvaru tela sa potom odvíjajú ďalšie odlišnosti spočívajúce v umiestnení ovládacích prvkov. Ovládač zapínanie a vypínanie prístroja je u modelu NEX-3 riešený ako prstenec okolo spúšte, ktorá je vzhľadom k menej vystupujúcemu úchopovému gripu posunutá takmer na úroveň tlačidla pre začatie prezerania snímok alebo videoklipov. Naproti tomu NEX-5 má spúšť umiestnenú v prednej časti gripu a ako sme už naznačili, je vybavený samostatným otočným voličom pre zapínanie a vypínanie. Na úchopovej madle modelu NEX-3 nenájdete ani senzor bezdrôtového diaľkového ovládača. Pre nováčikov naopak nechýba nápoveda k jednotlivým funkciám. Je tu napríklad špeciálne tlačidlo pre nahrávanie videosekvencií. Väčšina volieb je umiestnená v menu, a to vrátane základných, ako je režim expozície, spôsob snímania, citlivosť alebo vyváženie bielej, čo spomaľuje nastavenia. Na druhej strane ale napríklad režim samospúšťou netreba po každej expozícii znovu a znovu obnovovať. Navyše veľa užívateľov bude využívať pohodlný režim iAuto alebo scénické programy, hoci aj bez možnosti využiť niektoré praktické funkcie, ako HDR Auto.

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Oba modely sa naopak do značnej miery zhodujú po stránke technickej výbavy, pri ktorej dominuje snímač Exmor CMOS APS HD o veľkosti 23,4 × 15,6 mm a rozlíšenie 14,2 Mpix. Čip s citlivosťou v rozsahu ISO 200 - 12 800 je chránený protiprachovým systémom, ktorý zahŕňa špeciálny povlak na nízkofrekvenčnom filtre a vibrácie obrazového snímača. Hlavným partnerom pohonnej jednotky je potom obrazový procesor BIONZ, ktorý okrem kvalitného spracovania dát ponúkne aj dobré operačné časy a možnosť robiť snímky ako v JPEG, tak v RAW formáte, a to aj súčasne. To z oboch modelov robí fotoaparáty poskytujúce vysoko kvalitný obraz s dobre optimalizovaným šumom aj pri vysokej citlivosti, ktoré vďaka kompaktným rozmerom využijete aj v teréne.

Sony NEX-3 a NEX-5

 

 

Sony NEX-3 a NEX-5

Čo sa týka optiky, sú obidve zariadenia osadené bajonetom Sony E s podporou troch vymeniteľných objektívov Sony, ktoré majú tubus z ľahkej, ale odolnej hliníkovej zliatiny, kvalitné optické sústavy a clonu so siedmimi lamelami s kruhovým otvorom. Tenký 16 mm pancake objektív so svetelnosťou 2,8 zodpovedá ohnisku 24 mm, objektív s trojnásobným priblížením 18-55 mm a svetlosťou 3,5-5,6 OSS potom udáva prepočítaný rozsah 27-82 mm a označenie OSS znamená, že je vybavený systémom optickej stabilizácie obrazu - Optical SteadyShot s aktívnym režimom v širokom uhle pre ešte väčšiu účinnosť stabilizácie. Rovnakou vymoženosťou disponuje aj zoomovací objektív s veľkým rozsahom 18 - 200 mm, 11násobným priblížením odpovedajúcim rozsahu 27-298 mm a so svetlosťou 3,5-6,3. Pri použití adaptéra LA-EA1 môžete pripojiť aj objektívy pre zrkadlovky Sony Alpha a tiež optiky Minolta AF / Konica Minolta AF, ale bez možnosti autofokusu a využitia funkcií PowerZoom a Telekonvertor.

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Oba fotoaparáty ponúkajú široké spektrum možností pri nastavení expozície. Systém automatického zaostrovania pracuje na princípe detekcie kontrastu, má celkom 25 bodov a ponúka ostrenie na stred i bodové s pružným výberom ostriaceho bodu. Vyváženie na stred i bodovú variantu ponúka tiež merania expozície, ktoré je 49segmentové. Automatické zaostrovanie pracuje ticho a rýchlo, možné je ale aj ostrenie ručné otočným prstencom na objektíve s tým, že sa vybraná časť obrazu automaticky zväčší. Meranie expozičných údajov vykonáva hlavný obrazový senzor. Pre fotografovanie je na výber široká škála režimov expozície: inteligentné automatika, pružná programová automatika, program s prioritou clony (napríklad v rozsahu F2 ,8-22 u 16mm objektívu), program s prioritou expozičného času v rozsahu 1/4000-30 s alebo ručné nastavenia, u ktorého je potom k dispozícii aj Bulb režim.

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Nechýbajú ani režimy ako Plynulá panoráma, Redukcia rozmazania pohybu alebo výber scénických programov. Ten obsahuje položky Portrét, Krajina, Makro, Športy a akcie, Západ Slnka, Nočný výjav, Nočný portrét alebo Ručne držaný súmrak. Na výber sú farebné priestory sRGB a Adobe RGB a tiež farebné režimy: Štandardné, Živé farby, Portrét, Krajina, Západ Slnka a Čiernobiely. Pre optimalizáciu dynamického rozsahu možno tiež využiť funkcie DR Auto s automatickou úpravou jasu a kontrastu a HDR Auto, kedy systém zaobstarajú vysokorýchlostné 3 snímky s rôznymi hodnotami expozície, ktoré následne skombinuje do jednej snímky s vysokým dynamickým rozsahom a optimalizovaným podaním detailov vo svetlách a tieňoch. Keď už sme spomenuli panoramatické zábery, tak ako malý príklad spomeňme, že s pancake objektívom dosahujú rozlíšenie až 23 Mpix a uhol záberu 226 °. Pohrať sa môžete aj s funkciami ako kontrolný číselník pre nastavovanie miery rozostrenia pozadia, rozpoznávanie tvárí a úsmevu alebo automatická expozícia po zaznamenaní úsmevu, ktorého mieru je tiež možné nastaviť.

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Keďže sú oba modely osadené totožným snímačom, tak zrejme neprekvapí, že maximálna dosiahnuteľná kvalita fotografií činí 4592 x 3056 pixelov. Rozdielne naopak oba prístroje zvládajú videosekvencie - zatiaľ čo s modelom NEX-3 dosiahnete maximálne na HD rozlíšenie 1280 x 720 pixelov pri rýchlosti 30 fps v H.264 kodeku, jeho súrodenec NEX-5 ponúkne dokonca Full HD kvalitu 1920 x 1080 pixelov pri 60 prekladaných snímkach za sekundu, kodekom môže byť H.264 i AVCHD formát. Videosekvencie podporujú priebežné ostrenie, úpravu expozície a stabilizáciu. Pre prehrávanie zhotovených záznamov je u oboch prístrojov pripravený veľký trojpalcový polohovateľný displej, ktorý disponuje vysokým rozlíšením 921 000 bodov a zobrazovacou technológiou XtraFine TruBlack. Vďaka novej verzii firmwaru, vydanej s príchodom leta, je potom druhou možnosťou prehrávanie na 3D televízoroch Sony Bravia. Konštruktéri nezabudli ani na režim sekvenčného snímania s rýchlosťou približne 2,3 fps alebo rýchlejšie s maximálnou hodnotou 7 fps.

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Ak dizajn oboch modelov vykazuje podobnosť s kompaktnými fotoaparátmi, potom čo sa týka úložného priestoru, sú oba prístroje naopak zjavnými dedičmi klasických digitálnych zrkadloviek, nenájdete tu totiž žiadnu internú pamäť a budete sa tak musieť spoľahnúť na pamäťové karty SD, SDHC, SDXC a Memory Stick . Konektívna výbava obsahuje okrem USB rozhrania tiež HDMI port a nechýba ani klasický NTSC / PAL výstup. Pretože snáď aj vplyvom malých rozmerov nezostalo miesto na vstavaný blesk, nájdete na hornej strane prístrojov konektor pre malý externý blesk Sony NP-50 so smerným číslom 7, ktorý je súčasťou balenia. Ak chcete prístroje používať pre natáčanie videí, mali by ste určite popremýšľať o externom stereo mikrofóne ECM SST1, ktorý sa pripája do rovnakého terminálu ako blesk. V ponuke voliteľného príslušenstva je ďalej predsádka Fish-eye VCL-ECF1, ultraširokouhlý konvertor VCL-1 ECU, optický hľadáčik FDA-SV1, GPS záznamník GPS CS3KA a tiež ramenné popruhy v rôznych farbách. Ako zdroj energie je potom použitá nabíjateľná 7,7 V lítium-iónová batéria NP-FW50 s kapacitou 1080 mAh a výdržou 330 záberov, pričom možno prikúpiť aj adaptér pre sieťové napájanie.

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Sony NEX-3 a NEX-5

Hybridné fotoaparáty Sony NEX-3 a Sony NEX-5 (niekedy je do názvu zaradené tiež slovko Alpha) dodáva výrobca v striebornej a čiernej verzii, slabší model NEX-3 aj vo farbe červenej. Čo sa týka ceny, zaobstaráte model NEX-3 v súčasnosti za zhruba 480 €, nepatrne vybavenejší NEX-5 vás potom vyjde na cca 600 €. Za tieto sumy získate v oboch prípadoch prístroje, so širokým spektrom možností využitia, poskytujúce vysoko kvalitný obraz u fotografií i videí. Základná koncepcia oboch modelov pritom predpokladá podobné použitie ako u kompaktných modelov, teda na dovolenke, na výletoch alebo na rôznych kultúrnych, športových a spoločenských akciách. Ani na prechádzkach či horských túrach vám vďaka malým rozmerom a hmotnosti nebudú príliš prekážať, zato si môžete vychutnať ich výkon, pružnosť použitia a obrazovú kvalitu. A že ich kompaktnosť tiež v niečom obmedzuje? To už je vec osobnej voľby.

Sony NEX-3 a NEX-5

Technické parametre fotoaparátu Sony NEX-3:

* Rozmery: 117 x 62 x 33 mm
* Hmotnosť: 239 gramov

* Snímač: 23,4 x 15,6 mm CMOS Exmor APS HD, rozlíšenie 14.2 Mpix, citlivosť ISO 200 - 12800, crop faktor 1.5, protiprachový systém

* Objektív: bajonet Sony Alpha E, podporované objektívy Sony - A) pancake 16 mm / F2.8 (ohnisko 24 mm), B) zoom objektív OSS 18-55 mm / F3.5-F5.6 (ohniská 27 - 82 mm , stabilizácia Optical Steady Shot), C) ultrazoom 18-200 mm / F3.5-F6.3 (11x optický zoom, ohniská 27 - 298 mm), pri použití adaptéru LA-EA1 je možné pripojiť aj objektívy Sony Alpha DSLR a Minolta AF / Konica Minolta AF (bez možnosti autofokusu a využitia funkcií PowerZoom a Telekonvertor)

* Ostrenie: 25bodový autofokus, možnosť manuálneho ostrenia, 49segmentové merania expozície

* Rýchlosť uzávierky: 1/4000-30 s alebo ručné nastavenia vrátane Bulb režimu, korekcia expozície 1 / 3 a 2 / 3 EV

* Displej: 3 "XtraFine TruBlack TFT, rozlíšenie 921 000 bodov, polohovateľný

* Konektivita: microUSB port, HDMI port, video výstup, slot pre pamäťové karty, konektor pre externý blesk

* Pamäť: interná nie, podpora pamäťových kariet SD, SDHC, SDXC a Memory Stick
* Batéria: Li-Ion akumulátor NP-FW50, kapacita 7,7 V / 1080 mAh, výdrž 330 snímok
* Vyváženie bielej: Manuálne, režimy: Denné svetlo, Tieň, Zamračené, Žiarovka, Fluorescenčný, Blesk, Nastavenie teploty farby

* Scénické režimy: Portrét, Krajina, Makro, Športy a akcie, Západ Slnka, Nočný výjav, Nočný portrét alebo Ručne držaný súmrak

* Fotografie: formát JPEG alebo RAW (možnosť paralelného ukladania), rozlíšenie 4592 x 3056, 3344 x 2224, 2288 x 1520

* Video: formát MPEG4, rozlíšenie HD 1280 x 720 pixelov, rýchlosť 30 fps, kodek H.264

* Sekvenčné snímanie: 2.3 fps, popr. 7 fps, maximálne 7 (RAW) / 16 (JPEG) fotografií za sebou

* Ďalšia výbava: externý blesk Sony NP-50 (smerné číslo 7), voliteľne optický hľadáčik

* Procesor: BIONZ
* Software: SONY


 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Sony NEX-3 a NEX-5


počet príspevkov: 1

Vojtech Vida

01.01.2011 v 16:55

Fotoaparát Sony Nex5 s objektívmi P16 a OSS 18-55 mm, a mám asi mesiac. Som dost vášnivý amatérsky fotograf, a doteraz (v priebehu cca 8-mich rokov...)som vystriedal šesť rôznych digitálnych kompaktov, najmä značkiek Canon (6ks) a Fuji (2ks). Musím povedať, že ma Sony NEX5-ka veľmi príjemne prekvapila. Najmä tým, že parmetre (pozitívne, ale aj z pohľadu recenzentov mínusy...) uvádzané v recenziách, o ktoré som sa opieral pri rozhodovaní sa o kúpe, sa plne potvrdili. Ja som nadšený kvalitou fotiek a videa, ale aj spracovamia aparátu. Nesmiem zabudnúť ani na softvér pre spracovanie fotografií a videa v PC, je veľmi pohodlný. Pre pokročilejších amatérov je to určite super foťáčik!!!

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.