Preposlať Panasonic Lumix DMC-LX5

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-LX5

17.12.2010 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

Kultový kompakt Panasonic Lumix DMC-LX3, pokladaný za špičku vo svojom segmente, si počas dvoch rokov na trhu vyslúžil značnú obľubu, a tak sa nemožno čudovať, že najmä náročnejší amatérski fotografi sa napospol tešili na jeho nástupcu. Ich čakanie skončilo uprostred leta, presnejšie povedané na konci júla, kedy si oficiálnu premiéru odbil nový model s názvom LX5, ktorého cesta do obchodov následne odštartovala s príchodom jesene. Kde sa stratila \"štvorka\", ktorú by sme po \"trojke\" celkom logicky očakávali, zostáva trochu záhadou, avšak nám to nebráni v tom, aby sme si novú vlajkovú loď Panasonicu v oblasti elitných kompaktov bližšie prezreli.

Panasonic Lumix DMC-LX5

Čo do vzhľadu sa fotoaparát s rozmermi 110 x 65 x 25 mm s váhou 233 gramov od svojho predchodcu príliš nelíši, bol však obohatený aj o niektoré prvky známe z iného modelu, a síce čtvortretinového kompaktu Lumix DMC-GF1 s výmennými objektívmi. Dobre je to vidieť napríklad na, oproti pôvodnému LX3, lepším spôsobom riešenej úchopovej časti a čiastkových zmien doznalo aj ovládanie. Namiesto klasického joysticku tu tak nájdete multifunkčný kruhový volič režimov typu "jog dial", ktorý sa zrejme u tohtoročných fotografických noviniek zvoľna stáva trendom, rovnako ako špeciálne tlačidlo pre nahrávanie videa na hornej hrane vedľa spúšte. Bezpochyby veľkým odkazom k modelu GF1 je potom tzv. roller v hornej časti zadnej strany, ktorý po stlačení funguje ako ovládanie expozičnej kompenzácie a veľmi ľahko sa ním volia aj iné funkcie, napríklad položky v oblasti Moje farby.

Panasonic Lumix DMC-LX5

Panasonic Lumix DMC-LX5

Zostávajúce ovládacie prvky na zadnej stene sú riešené naskrz rozumne - hore pod rollerom sa nachádza blokácia ostrenia a prehrávania, a ďalej nasleduje štvorcestný volič, obsahujúci ovládanie ostriaceho bodu (hore), nastavenie citlivosti ISO (vpravo), nastavenie spúšte (vľavo) a taktiež tzv. voliteľnú položku (dole), ktorej možno priradiť niektorú z ďalších funkcií, napríklad vyváženie bielej. Uprostred potom samozrejme nájdete potvrdzovacie OK tlačidlo. Úplne dole je potom umiestnené ešte tlačidlo pre režim displeja a pre vstup do rýchleho užívateľského menu. To využijú najmä tí používatelia, ktorým sa nebude chcieť preberať sa "veľkým" menu, ktoré je oproti staršiemu modelu ešte o niečo obsiahlejšie - má teraz sedem obrazoviek oproti pôvodným piatim.

Panasonic Lumix DMC-LX5

Panasonic Lumix DMC-LX5

Tým sa dostávame k poslednej sade ovládacích prvkov vpredu na objektíve. Pozostáva jednak z hore umiestneného posúvača s voľbou pomerov strán obrazu, kde k hodnotám 4:3, 3:2 a 16:9 pribudla novo tiež možnosť 1:1, na ľavom boku z pohľadu fotografa je potom volič autofokusu, makro režimu a manuálneho ostrenia. A práve v tom tkvie problém, ktorý sa vyskytoval už u pôvodného modelu LX3, pretože stačí neopatrný pohyb a zmeníte si nastavenie ostriaceho režimu, bez toho aby ste si to všimli. Je škoda, že sa vývojári Panasonicu nepokúsili niečo s touto drobnou chybou urobiť. Na druhú stranu, ak sa vrátime k celkovému prehľadu ovládacích a iných prvkov, poteší konektor pre pripojenie výklopného elektronického hľadáčika DMW-LVF1 ako ďalšieí dedičstvo po modeli GF1, umiestnené na hornej hrane.

Panasonic Lumix DMC-LX5

Technická výbava prístroja sa točí predovšetkým okolo nového 1 / 1, 63 "CCD snímača, ktorý má celkom realistické 10,1 Mpix rozlíšenie a rozsah citlivostí ISO 80-3200. V rozšírenom móde možno nastaviť aj vyššie hodnoty 6400 a 12800, ale podľa prvých testov to vyzerá, že by možno nebolo od veci, keby sa pri voľbe týchto hodnôt objavila na displeji známa varovná vetička "Are you sure?" - prístroj sa totiž v tomto režime automaticky prepne do 3 Mpix rozlíšenia a výsledné fotografie tak nemajú práve hviezdne parametre. Patrí sa ešte podotknúť, že nový snímací čip disponuje tiež vylepšenou vrstvou obsahujúcou mikrošošovky, ktoré by mali sústrediť svetlo na fotodiódy. To podľa tvrdenia výrobcu prispelo práve k navýšeniu citlivosti (o 31%) a tiež k lepšiemu dynamickému rozsahu a o 38% vyššej sýtosti obrazu oproti pôvodnému modelu. Vďaka tomu by mal byť znížený výskyt šumu a zjemnené farebné prechody.

Panasonic Lumix DMC-LX5

Panasonic Lumix DMC-LX5

Na posledných dvoch menovaných položkách má svoj podiel aj vylepšený obrazový procesor Venus Engine FHD s technológiou inteligentného rozlíšenia. Systém automaticky rozoznáva tri aspekty obrazu - obrysy objektov, oblasti s detailnou textúrou a oblasti s jemnými farebnými a tonálnym prechodmi. Obrysy zvýrazní, aby na snímkach lepšie vynikli, a tiež u textúrovaných oblastí dochádza k miernemu zvýrazneniu detailov. V farebných a tonálnych priechodoch sa potom uplatňuje vyspelý systém redukcie šumu, aby prechody pôsobili plynulejšie. Okrem celkového doostrenia dokáže nová technológia spracovávať signál pixel po pixeli optimálnym spôsobom, aby bolo spracovanie čo najkvalitnejšie. Aj cez vysoký výkon je obrazový procesor energeticky nenáročný, takže na jedno nabitie akumulátora je možné zakúpiť až 400 snímok.

Panasonic Lumix DMC-LX5

Panasonic Lumix DMC-LX5

Zaujímavou zmenou je tiež objektív Leica DC Vario-SUMMICRON, disponujúci svetelnosťou F2, 0 - F3, 3 a prepočítaným ohniskovým rozsahom 24-90 mm. To znie síce na kompakt zvláštne, ale pripomeňme si, že LX3 končil dokonca "len" na 60 milimetroch. Optickú konštrukciu tvorí 10 prvkov usporiadaných do 9 skupín, pričom 3 šošovky sú asférické a majú celkom 5 asférických plôch. Samozrejmosťou je systém optickej stabilizácie obrazu Power OIS a nechýba ani optický zoom, hoci len 3,8-násobný, doplnený o 4,5 násobné priblíženie digitálne. Objektív ostrí od 50 cm, v makro režime potom od jedného centimetra, pričom expozičné časy sa pohybujú od 1 / 4000 do 60 sekúnd.

Panasonic Lumix DMC-LX5

Už spomínaný systém automatického zaostrovania, ktorému nechýba pomocný AF reflektor, ponúka rad režimov (Normálny, Makro, Quick AF, Súvislý AF) a funkcií (Detekcia tvárí, Sledovanie objektu, Voľba ostriacej oblasti), voliť je možné z 23 zaostrovacích AF bodov a možné je aj bodové ostrenie. Okrem toho možno ostriť aj ručne s využitím multifunkčného ovládača, o ktorom sme písali vyššie a ktorý ponúka aj programový režim alebo prioritu clony a času. Spolu s nastaviteľnými farebnými filtrami sú tu ešte dve pozície pre užívateľské nastavenie a nechýba ani celkom široká paleta scénických režimov. Keď už sme načali sériové snímkovanie, potom vedzte, že v plnej kvalite ponúkne prístroj rýchlosť 2,5 fps pri nadobudnutí maximálne 5 snímok za sebou. K dispozícii je tiež vysokorýchlostný režim "Priorita kvality" o rýchlosti 6 fps alebo jeho ešte rýchlejšia 10 fps verzia, značená ako "Priorita rýchlosti", čo dáva tušiť, že ide o fotografie so zníženým 3 Mpix rozlíšením.

Panasonic Lumix DMC-LX5

Štandardné statické snímky dosahujú u tohto prístroja maximálneho rozlíšenia 3648 x 2736 pixelov a možno ich ukladať ako vo formáte JPEG, tak aj v bezstratovom neupravenom RAWu, pričom pre ďalšie spracovanie tej druhej možnosti je k dispozícii konverzný softvér Silkypix. Poteší aj HD videosekvencia, natáčaná rýchlosťou 30 fps do klasického Motion JPEG formátu alebo do úsporného AVCHD Lite, k dispozícii sú aj nižšie rozlíšenia VGA a QVGA, ak by ste snáď chceli šetriť miesto v internej pamäti 40 MB alebo na podporovaných SD, SDHC a MMC kartách. Z konektívnych rozhraní tu potom okrem už spomínaného výstupu pre hľadáčik nájdete tiež microUSB a MiniHDMI port, nechýba ani výstup NTSC / PAL a z obsiahnutých technológií určite poteší podpora priamej tlače. Poslednou podstatnou položkou je potom 3palcový LCD displej s rozlíšením 460 000 obrazových bodov, ktorý využijete v prípade, ak sa vám nebude chcieť utrácať za drahý optický či EVF hľadáčik.

Panasonic Lumix DMC-LX5

Tým prechádzame k tomu poslednému, čo je potrebné k tomuto modelu povedať, totiž cene. Tá sa v slovenských e-shopoch pohybuje medzi 400 – 440 €, čo by sa niekomu mohlo zdať veľa, ale až na pár vyššie spomenutých mušiek sa novému Lumixu LX5 nedá nič vytknúť. Pôvodný model LX3 v ňom má dôstojného nástupcu, a kto túži napríklad po väčšom ohniskovom rozsahu, nech siahne do vôd ultrazoomov, ktorých sme si tu aj v rámci produkcie Panasonicu uviedli v minulých týždňoch hneď niekoľko.

Technické parametre fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-LX5:

* Rozmery: 110 x 65 x 25 mm
* Hmotnosť: 233 gramov
* Snímač: 1 / 1,63 "CCD, rozlíšenie 10.1 Mpix, citlivosť ISO 80-3200 / 6400 / 12 800

* Objektív: Leica DC Vario SUMMICRON, 3.8násobný optický zoom, 4.5 x digitálny zoom, ohniskový rozsah 24-90 mm, svetelnosť F2.0-F3.3, obrazová stabilizácia Power OIS, závit na telekonvertor

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 - 60 s, korekcia expozície ± 3 EV
* Displej: 3 "TFT, rozlíšenie 460 000 bodov (320 x 480 pixelov)
* Konektivita: USB 2.0, HDMI, AV výstup (NTSC / PAL), slot pre pamäťové karty

* Expozičné režimy: inteligentný autofokus (bodové, viacbodové, stredové ostrenie), priorita clony a času, plne manuálny režim

* Vyváženie bielej: Automatika, Denné svetlo, Zamračené, Tieň, Halogénová žiarovka, Vlastná biela 1 a 2, Prispôsobenie farby

* Scénické režimy: Portrét a Nočný portrét, Jemná pleť, Príroda a Nočná krajina, Šport, Autoportrét, Potraviny, Párty, Svetlo sviečok, Ohňostroj, Nočná obloha, Pláž, Snímky z lietadla, Sneh, Vysoká citlivosť, Dieťa 1 a 2, Západ slnko, Domáci maznáčik

* Dostupné funkcie: detekcia tváre, sledovanie objektu AF Tracking, voľba ostriaci oblasti (23 bodov, farebné filtre

* Fotografie: formát JPEG a RAW - rozlíšenie 3648 x 2736, 3776 x 2520, 3968 x 2232, 3072 x 2304, 3168 x 2112, 3328 x 1872, 2560 x 1920, 2656 x 1768, 2784 x 1568, 2048 x 1536, 2112 x 1408, 2048 x 1360, 2208 x 1248, 1920 x 1080, 1600 x 1200, 640 x 480, 640 x 424 pixelov

* Video: HD rozlíšenie 1280 x 720 pixelov (30 fps), k dispozícii aj VGA (640 x 480) a QVGA (240 x 320) kvalita

* Sekvenčné snímanie: rýchlosť 2.5 fps v plnom rozlíšení (max. 3 snímky v jemnom a 5 snímok v štandardnom móde), vysokorýchlostný režim Priorita kvality (6 fps) alebo Priorita rýchlosti (10 fps v 3 Mpix rozlíšení)

* Pamäť: interná 40 MB, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a MMC
* Batéria: Li-Ion akumulátor 3.6V / 1250 mAh, výdrž cca 400 snímok
* Obrazový procesor: Venus Engine FHD
* Software: PHOTOfunSTUDIO 5.0 Edition, konverzný softvér SilkyPix
 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 3

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Panasonic Lumix DMC-LX5


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.