Preposlať Panasonic Lumix DMC-FZ45

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-FZ45

03.12.2010 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 2 |

Medzi novými fotoaparátmi spoločnosti Panasonic, ktoré boli predstavené počas leta a predávať sa začali na jeseň, nechýbajú okrem outdoorových či štýlových kompaktov ani výkonnejšie modely z kategórie ultrazoomov. Prvá z celkom dvoch takto zameraných prístrojov nesie názov Lumix DMC-FZ45 (mimo Európy je však označovaný ako FZ40) a budeme sa mu venovať v dnešnom článku.

 

 

Panasonic Lumix DMC-FZ45

 Ako naznačuje už jeho meno, je fotoaparát s rozmermi 120,3 x 80 x 92 mm a váhe 454 gramov koncipovaný ako nástupca staršieho modelu FZ38, oproti ktorému okrem vylepšenej technickej výbavy, ktorej sa budeme venovať nižšie, dostal do vienka aj niekoľko zmien čo sa týka ovládania. Tak napríklad obľúbený joystick na zadnej stene nahradilo otočné koliesko, zatiaľ čo tlačidlo natáčanie videoklipov je teraz na dosah od spúšte na hornej strane, čo je príjemná zmena - prepínanie medzi klasickým fotením a využitím prístroja ako videokamery je teraz oveľa rýchlejšie a tým pádom jednoduchšie. Fotoaparát je na pomery ultrazoomu ľahký, dobre tvarovaný, príjemne sa drží a jednoducho ovláda, a ako všetky modely radu FZ sa výborne hodí na cesty, dovolenky, na najrôznejšie akcie aj ako rodinný fotoaparát.

 

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Všestrannosť nového modelu je daná predovšetkým novým objektívom Leica DC Vario Elmarit, ktorý vďaka svojmu extrémne veľkému ohniskovému rozsahu 25 - 600 mm poskytuje skutočne veľmi široký obrazový uhol, kedy najkratšie ohnisko 5 mm poskytuje pôsobivú šírku záberu, ktorú možno s výhodou využiť napríklad pri fotografovaní architektúry , prírodných scenérií alebo skupiniek osôb, a to aj v interiéri s obmedzeným priestorom pre odstup fotografa. Pre natáčanie videa dostanete hodnoty 31 - 735 mm, čo je tiež potešujúci údaj, rovnako ako 24násobný optický zoom, doplnený navyše ešte 4-násobným digitálnym priblížením. Svetelnosť objektívu v rozsahu F2, 8 - F5, 2 nie je síce práve svetoborná, ale vyložene zlé hodnoty to tiež nie sú. Optickú konštrukciu objektívu tvorí 14 členov v 10 skupinách, použité sú aj 3 ED prvky zo skla s mimoriadne nízkym rozptylom a tiež 2 asférické optické členy s tromi asférickými povrchmi. Nechýba ani systém optickej obrazovej stabilizácie POWER OIS a najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je v makro režime 1 cm. Ešte v súvislosti so zoomom dodajme, že pri fotografovaní so zníženým 5 Mpix rozlíšením možno využiť funkciu Extra Optical Zoom, ktorá môže predĺžiť optický zoom na hodnotu 40,5 × a v 3 Mpix kvalite dosiahnete dokonca 50,6 násobného priblíženia.

 

 

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Hlavným partnerom objektívu je 1 / 2, 33palcový CCD snímač s rozlíšením 14,1 megapixelov a s odozvou v rozsahu ISO 80 - 1600, pričom v režime vysokej citlivosti možno dosiahnuť aj vyšších hodnôt 3200 a 6400, tretím do partie je potom rýchly a výkonný procesor Venus Engine HD II, ktorý využíva novú technológiu spracovania obrazu, inteligentné rozlíšenie. Tá automaticky detekuje 3 oblasti snímky - obrysy, detailne prekreslené oblasti a nakoniec jemné prechody (gradácie), ktoré spracuje do jasnejšieho a ostrejšieho obrazu. Podieľa sa tiež na potlačení obrazového šumu a okrem toho umožňuje súbežné spracovanie obrazových signálov (multitasking) a veľmi rýchlu odozvu. Oneskorenie medzi stlačením spúšte a zachytením snímky je cca 0,006 sekundy - fotoaparát je teda vhodný aj pre zhotovovanie momentiek. Fotografie je možné zhotovovať v klasickom formáte JPEG s dvoma kompresnými pomermi (jemným a štandardným), ale aj v bezstratovom RAW formáte, pričom možno oba typy snímok ukladať súčasne. U snímok je možné meniť pomer strán obrazu od 4:3 cez 3:2 alebo 16:9 až po 1:1, maximálne rozlíšenie potom dosahuje 4320 x 3240 pixelov. Video potom môžete natáčať vo formáte QuickTime Motion JPEG alebo AVCHD Lite v HD, a to v rozlíšení 1280 × 720 obrazových bodov s frekvenciou 30 fps, pričom európska verzia FZ45 má na rozdiel od amerického FZ40 dĺžku jednej nahrávky obmedzenú na 29 minút. Počas natáčania môžeme zoomovať a k dispozícii máme aj funkciu veterného filtra a nechýba sprievodca - Movie REC Guide.

 

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Nemalý podiel na širokej použiteľnosti fotoaparátu má aj veľký výber režimov expozície. Neskúseným užívateľom alebo tým, ktorí sa chcú fotografovaním len baviť, ponúka maximálne pohodlný režim plne riadený prepracovanou inteligentnou automatikou. Používateľom, ktorí chcú tvoriť a experimentovať, zase prináša poloautomatické programy a plne ručné nastavenie všetkých parametrov expozície. Systém automatického zaostrovania obsahuje normálny a makro režim, Quick AF v režime Intelligent Auto a súvislé ostrenie. Na zadnej stene prístroja nájdete tlačidlo pre rýchlu základnú voľbu režimu ostrenia pre autofokus, makro alebo manuálny mód, ku ktorému prislúcha aj režim Lupa pre presné ručné zaostrenie. Pri ručnom ostrení sa používa otočné koliesko a kurzorové tlačidlo, príjemná je možnosť užívateľsky priradiť funkciu tlačidlu s označením Fn - na výber je pomer strán obrazu, kvalita snímok (JPEG alebo RAW), vyváženie bielej (Autobracketing), iExpozice (vypnuté / nízka / štandardný / vysoká), farebné efekty, pomôcky (pomocné línia), indikácie voľného miesta v pamäti a indikácia zostávajúceho času pre videozáznam a fotografovanie. K dispozícii sú funkcie ako Motion Deblur, pre fotografie digitálna korekcia efektu červených očí a pre foto aj video Intelligent Resolution Technology a samozrejme funkcia rýchleho menu.

 

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Autofokus ako taký ponúka potrebnú funkciu sledovaniqa objektu v pohybe AF Tracking, detekciu tváre alebo voľbu zaostrovacích bodov - od jedného až po 23, systém inteligentného merania expozície potom priebežne kontroluje a optimalizuje nastavenie, zatiaľ čo funkcie pre inteligentný výber motivového programu automaticky prepína medzi programami pre portrét , krajinu, detail a šero. Poteší špeciálne tlačidlo Focus, umiestnené medzi tlačítkom pre nahrávanie videa a posuvným vypínačom prístroja, ktoré umožňuje rýchly prístup k voľbe veľkosti a pozície zóny autofokusu. To prvé je riadené s použitím už spomínaného zadného otočného kolieska, to druhé potom majú "pod palcom" tlačidlá zoskupená do multifunkčného ovládača. Ostrenie je veľmi rýchle a presné, nechýba ani pomocné osvetlenie. Pre meranie expozície možno použiť inteligentný viacbodový režim, meranie zamerané na stred a meranie bodové, expozičné časy potom dosahujú hodnôt v rozmedzí 1/2000-60 sekúnd pri fotení, zatiaľ čo v prípade natáčania videa je pri prioritnom záverečným móde udávané rozpätie 1 / 20 000 - 1 / 30 s.

 

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Obľúbený a osvedčený systém inteligentnej automatiky iA funguje aj pre natáčanie videa, na otočnom voliči režimov expozície je potom tiež voľba Creative Movie s možnosťou voľby režimu expozície od automatiky cez prioritné režimy až po plne manuálny mód. K dispozícii je tiež sekvenčné snímanie, kedy je v plnom rozlíšení možné rýchlosťou 1,8 fps dosiahnuť nanajvýš 5 JPEG alebo 3 RAW snímky za sebou, avšak v režime "priority kvality obrazu" a v režime súvislého snímania s bleskom možno dosiahnuť rýchlosti 5 fps a ak je vašou prioritou rýchlosť, môžete sa pri znížení rozlíšenia na 3 Mpix dostať až na10 fps. Nechýbajú filmové a farebné režimy a efekty - napríklad Moje farby a samozrejme je možné nastaviť aj základné obrazové parametre - kontrast, ostrosť, sýtosť farieb alebo zníženie šumu. Fotoaparát tiež ponúka niektoré základné editačné funkcie a jeho zabudovaný výklopný blesk má maximálny dosah okolo piatich metrov, pričom medzi jeho dostupnými režimami a funkciami nechýba ani redukcia javu červených očí, pomalá synchronizácia a synchronizácia na prvú, alebo druhú lamelu závierky.  

 

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Z ostatných súčastí výbavy fotoaparátu si zmienku zaslúži ešte elektronický hľadáčik s približne 100% pokrytím, dioptrickou korekciou, uhlopriečkou 0,2 palca a rozlíšením 201 600 pixelov. To nie sú nijako omračujúce hodnoty, a tak iste príde k úžitku aj 3palcový TFT displej s klasickým rozlíšením 230 000 obrazových bodov. Aj tu sa môžete tešiť na približne 100% pole zobrazenia a navyše vám obrazovka ponúkne široké pozorovacie uhly a režimy Auto Power LCD a Power LCD. Displej okrem iného zobrazuje orientačný histogram v reálnom čase a dva druhy línií pre jednoduchšie nastavenie presnej kompozície. Nechýba stereofónny mikrofón a reproduktor, z konektívnych rozhraní tu potom nájdete klasický A / V výstup typu NTSC / PAL a ďalej vysokorýchlostný USB 2.0 port alebo mini HDMI výstup s podporou technológie Viera Link, takže si fotografie a videá budete môcť prehrávať napríklad na televízoroch Panasonic Viera . Pre ukladanie užívateľských dát je potom pripravená interná pamäť 40 MB, ďalšou možnosťou sú pamäťové karty SD, SDHC a SDXC. Ako zdroj energie slúži nabíjateľná Li-Ion batéria DMW-BMB9E s kapacitou 895 mAh, čo pri plnom nabití vystačí na približne 580 snímok. Dokúpiť si môžete adaptér pre napájanie z elektrickej siete.

 

Panasonic Lumix DMC-FZ45

Všestranný ultrazoom Panasonic Lumix FZ45, značený mimo Európu ako FZ40, sa na našom trhu predáva približne za 380 €, pričom v predajnom balení je okrem samotného fotoaparátu tiež akumulátor a nabíjačka, krytka objektívu s pútkom, slnečná clona, popruh na krk, USB a AV kábel a tiež CD-ROM so softvérom PHOTOfunSTUDIO 5.0 HD Edition, SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE, QuickTime a Adobe Reader. Okrem už spomínaného adaptéra pre sieťové napájanie si možno zakúpiť aj ďalšie príslušenstvo, napríklad adaptér DMW-LA5 pre pripojenie predsádok a snímacích filtrov, telepredsádku 1,7 × DMW-LT55E, predsádku pre snímky zblízka DMW-LC55E, snímacie filtre vrátane polarizačného, ale aj nové puzdro DMW-CZS100 a batôžtek DMW-CZ18. Je len na vás, koľko ste ochotní do svojej fotografickej či kameramanské vášne investovať.

Technické parametre fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FZ45:

* Rozmery: 120,3 x 80 x 92 mm
* Hmotnosť: 454 gramov
* Snímač: 1 / 2,33 "CCD, rozlíšenie 14.1 Mpix, citlivosť ISO 80-1600 / 3200 / 6400

* Objektív: Leica DC Vario ELMARIT, 24násobná optický zoom, 4 x digitálny zoom, ohniskový rozsah 25-600 mm, svetelnosť F2.8-F5.2, obrazová stabilizácia Power OIS

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 2000 - 60 s, pre video až 1 / 20 000-1/30 s, korekcia expozície ± 3 EV
* Displej: 3 "TFT, rozlíšenie 230 000 bodov (240 x 320 pixelov)
* Konektivita: USB 2.0, HDMI, AV výstup (NTSC / PAL), slot pre pamäťové karty

* Expozičné režimy: inteligentný autofokus (bodové, viacbodové, stredové ostrenie), priorita clony a času, plne manuálny režim

* Vyváženie bielej: Denné svetlo, oblačno, tieň, blesk, halogén, farebná teplota, nastavenie bielej 1, nastavenie bielej 2, prispôsobenie vyváženia bielej

* Scénické režimy: Portrét, Jemná pleť, Príroda, Šport, Nočný portrét, Nočná krajina, Dieťa 1, Dieťa 2, Pláž, Maznáčik, Jedlo, Párty, Svetlo sviečok, Letecký snímku, Západ slnka, Ohňostroj, Sneh, Hviezdne nebo, Vysoká citlivosť

* Dostupné funkcie: detekcia tváre, funkcia Extra Optical Zoom (až 40,5 × optický zoom v 5 Mpix a až 50,6 x optický zoom v 3 Mpix kvalite), veterný filter Wind-Cut, funkcie Motion Deblur, digitálna korekcia efektu červených očí , Intelligent Resolution, ostrenie AF Tracking pre sledovanie objektu v pohybe, voľba zaostrovacích bodov (1-23), systém inteligentného merania expozície, inteligentný výber scény, farebné efekty a ďalšie

* Fotografie: formát JPEG a RAW (možnosť paralelného ukladania) - rozlíšenie 4320 x 3240, 4320 x 2880, 4320 x 2432, 3648 x 2736, 3648 x 2432, 3648 x 2056, 3072 x 2304, 3072 x 2048, 3072 x 1728, 2560 x 1920, 2560 x 1712, 2560 x 1440, 2048 x 1536, 2048 x 1360, 1920 x 1080, 640 x 480 pixelov

* Video: rozlíšení HD 1280 x 720 (30 fps), 848 x 480 (30 fps), 640 x 480 (30 fps) a 240 x 320 pixelov (30 fps)

* Sekvenčné snímanie: rýchlosť 1,8 fps (maximálne 5 JPEG alebo 3 RAW za sebou), v režime "priority kvality obrazu" 5 fps, pri rozlíšení 3 Mpix až 10 fps

* Pamäť: interná 40 MB, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC
* Batéria: Li-Ion akumulátor DMW-BMB9E s kapacitou 895 mAh, výdrž cca 580 snímok
* Obrazový procesor: Venus Engine HD II (oneskorenie cca 0,006 sekundy po stlačení spúšte)
* Software: PHOTOfunSTUDIO 5.0 Edition

 


 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 14

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Panasonic Lumix DMC-FZ45


počet príspevkov: 2

Mino

14.10.2011 v 08:49

Píšete, že 45.ka ukladá aj do RAW - no výrobca to neudáva... ??? dakujem

Odpovedať

alex

06.02.2012 v 19:45

Tento fotoaparát nemá vymenitelný objektív?

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.