Preposlať Samsung PL90

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung PL90

12.01.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Prestal vám fungovať USB kábel k fotoaparátu a pretože Vášmu počítaču chýba čítačka pamäťových kariet, nemáte do neho ako prenášať zhotovené fotografie a natočené videá? Nevadí, máme pre vás zaujímavé riešenie - čo takto si miesto nového kábla zaobstarať fotoaparát, s ktorým sa vám podobná lapálie už nestane? Jeden takýto prístroj si ukážeme práve dnes - vyrobila ho spoločnosť Samsung a jej konštruktéri zvolili v boji proti vyššie uvedenému neduhu skutočne originálne a pritom jednoduché riešenie.

 

Samsung PL90

 Na prvý pohľad nenápadný kompaktný fotoaparát s rozmermi 98 × 57 × 18 mm a váhe 122 gramov nesie označenie PL90, na základe čoho by ho bolo možné považovať za nástupcu o pár mesiacov staršieho modelu PL80, lenže už z fotografií je zrejmé, že to tak pravdepodobne nie je a že ide skôr o samostatný kus, vyplňuje medzeru medzi modelmi PL80 a PL100, čo je napokon poznať aj na technickej výbave, ktorá sa líši od oboch uvedených prístrojov. Na túto tému sa ale rozpíšeme neskôr, to hlavné, čím je model zaujímavý, sa totiž netýka ani snímača, ani optiky, ale problému, ktorý sme spomenuli v úvode.

 

Samsung PL90

Samsung PL90

Zatiaľ čo drvivá väčšina súčasných notebookov disponuje čítačkou pamäťových kariet, pre prenos do klasických stolových počítačov je väčšinou nutné inštalovať program pre prenos snímok a tiež mať pripravený dátový kábel. Kým to prvé už aspoň u posledných prístrojov Samsungu vyriešil nový softvér Intelli-Studio, ktorý je uložený vo fotoaparáte a nie je teda nutné ho inštalovať do PC, sú káble ešte stále problémom - ostatne samotný Samsung zmenil typ kábla za posledné roky hneď niekoľkokrát. Model PL90 však prináša riešenie aj v tomto smere - jednoducho obsahuje "kábel" priamo v sebe, presnejšie povedané je vybavený vstavaným USB konektorom, ktorý bez problémov zapadne do každého počítača.

 

Samsung PL90

Samsung PL90

Nápaditá výklopná novinka, v "zavretom" stave na prvý pohľad úplne neviditeľná, užívateľom umožňuje pripojiť sa k počítaču aj na cestách bez toho, aby so sebou museli brať samostatný USB kábel. Fotoaparát navyše podporuje technológiu Plug & Play vrátane automatickej inštalácie horeuvedeného programu Intelli-Studio a tak umožňuje okamžité pripojenie k akémukoľvek počítaču vybavenému USB portom. Konektor je možné navyše využiť aj na dobíjanie batérie, teda odpadá aj nutnosť používať samostatný napájací kábel, resp. adaptér s káblom. Keď už sme pri tejto téme, potom dodajme, že dodávky energie má na starosti akumulátor Li-Ion BP70A o kapacite 740 mAh, čo by malo vystačiť na o niečo viac ako 200 snímok.  

 

Samsung PL90

Samsung PL90

Inak je ale Samsung PL90 celkom obyčajný kompakt, osadený malým 1 / 2, 33 "CCD snímačom s rozlíšením 12 megapixelov a citlivosťou ISO 80-3200, čo sú všetko tradičné hodnoty. Potešujúce je nižšie riziko výskytu šumu, avšak to je asi tak všetko. Nad priemer sa nedostáva ani objektív, s ktorým sa tu stretnete a ktorý ponúkne 4-násobný optický zoom a ohniskový rozsah 28-112 mm. Svetelnosť F2, 8 na najširšom ohnisku je síce veľmi dobrá, ale bohužiaľ to neplatí o hodnote F6, 3 na najdlhšom ohnisku , ktorú pokladáme skôr za zlý vtip, rovnako ako "schopnosť" objektívu ostriť v makro režime od 12 centimetrov. Obrazovú stabilizáciu tu potom nájdete iba v digitálnej forme.  

 

Samsung PL90

Samsung PL90

Čo sa týka práce s fotoaparátom, leží hlavná zodpovednosť na inteligentnej automatike Smart Auto, použiteľnej pre fotografovanie aj zhotovovanie videozáznamu. Táto technológia automaticky nastaví režim, ktorý najlepšie vyhovuje aktuálnym svetelným podmienkam a ďalším podmienkam. Na užívateľovi potom je len zamieriť a stlačiť spúšť. Nechýba ani systém Perfektný portrét ako súbor niekoľkých funkcií pre lepšie portréty (napr. detekcia až 12 tvárí, úsmevu či žmurknutia a aj vyhladzovanie pleti), rovnako ako režim Autoportrét, okrem toho vie fotoaparát tiež sledovať tvár konkrétnej osoby a upozorniť zvukovým signálom, že je v zábere.  

 

Samsung PL90

Samsung PL90

 Pre fotografovanie je okrem samočinného programu Smart Auto k dispozícii aj pružná programová automatická expozícia a tiež bohatý výber scénických programov. Možné je tiež súvislé snímanie, ktorého presnú hodnotu sme ale nenašli ani na webe výrobcu. Užívateľ môže vyberať fotografický štýl (Normálny, Jemný, Živé farby, Les, Retro, Cool, Kľudný, Klasický, Negatívny, Vlastné RGB) a upravovať nastavenie zaostrenia, možné sú aj základné úpravy a retuše snímok a tiež základné editácie videa. Pre prehliadanie snímok je potom k dispozícii režim Smart Album a aby bol náš prehľad úplný, doplňme ešte expozičné časy, ktoré sa pohybujú v rozmedzí 1 / 2000 - 8 sekúnd.

 

Samsung PL90

 Maximálna dosiahnuteľná kvalita fotografií, obstarávaných vo formáte JPEG, činí u tohto modelu 4000 x 3000 pixelov, ozvučené videoklipy vo formáte AVI potom dosahujú iba VGA rozlíšenie a natáčať je možné rýchlosťou 15 alebo 30 fps. Hlasový záznam vo formáte WAV potom môže mať dĺžku maximálne 10 hodín, možné je zhotovovať aj cca 10 sekundové zvukové poznámky k snímkam. Úložný priestor pre všetky dáta je tvorený 50 MB internej pamäte, ktorú možno kartami MicroSD a MicroSDHC rozšíriť až na 8 GB, pre prezeranie vyhotovených záznamov je potom pripravený 2,7 palcový LCD displej s klasickým rozlíšením 230 000 obrazových bodov. Ani v tomto smere teda prístroj neponúka nič svetoborné.

 

Samsung PL90

 

Zdanlivo nenápadný kompakt Samsung PL90, skrývajúci vo svojich útrobách zaujímavosť v podobe vstavaného USB konektora, je v predaji od októbra minulého roka a v ponuke slovenských e-shopov ho nájdete v čiernej, červenej a zelenej farbe za necelých 160 €. Je otázkou, či jedno originálne riešenie vyváža skôr priemernú až podpriemernú technickú výbavu a obmedzenejšie kreatívne možnosti, napriek tomu pre používateľov hľadajúcich predovšetkým maximálne jednoduché fotenie a natáčanie môže byť tento model vcelku zaujímavou voľbou.


Technické parametre fotoaparátu Samsung PL90:

* Rozmery: 98 × 57 × 18 mm
* Hmotnosť: 122 gramov
* Snímač: 1 / 2, 33 "CCD, rozlíšenie 12.4 Mpix, citlivosť ISO 80-3200

* Objektív: Samsung, 4-násobný optický zoom, 5 x digitálny zoom, ohniskový rozsah 28-112 mm, svetelnosť F2.8-F6.3, digitálna obrazová stabilizácia

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 2000 - 8 s, korekcia expozície ± 2 EV
* Displej: 2,7 "TFT, rozlíšenie 230 000 bodov (240 x 320 pixelov)

* Konektivita: USB 2.0 port, AV výstup (NTSC / PAL), vstavaný výklopný USB konektor, slot pre pamäťové karty

* Expozičné režimy: inteligentný automatika Smart Auto, makro režim (od 12 cm)

* Vyváženie bielej: Automatické vyváženie bielej, Denné svetlo, Zamračené, Žiarivka H, Žiarivka L, Žiarovka, Vlastné

* Scénické režimy: Perfektný portrét, autoportrét, Biela, Makro farba, Portrét, Nočný portrét, Portrét v protisvetle, Makro portrét, Protisvetlo, Príroda, Akcie, Statív, Noc, Makro, Makro text, Modrá obloha, Západ slnka, Prirodzená zelená, Krásna tvár, Sprievodca kompozíciou, Nočná scéna, Portrét, Deti, Krajina, Detail, Text, Západ slnka, Svitanie, Protisvetlo, Ohňostroj, Pláž a sneh

* Dostupné funkcie: detekcia tváre (až 12 tvárí), úsmevu a žmurknutia, sledovanie konkrétnej tváre (so zvukovým upozornením, že sa nachádza v zábere), režim Smart Album pre prehliadanie fotografií, možnosť základnej retuše snímok (Zmena veľkosti, Rotácia, Nastavenie obrazu - ACB, Red-eye Fix, Retušovanie tváre, Jas, Kontrast, Sýtosť farieb a Pridanie zrna), možnosť výberu fotografického štýlu (Normálny, Jemný, Živé farby, Les, Retro, Cool, Kľudný, Klasický, Negatívny, Vlastné RGB), nastavenie zaostrenia (Mäkká +, Mäkká, Normálna, Prenikavá, Vivid +)

* Fotografie: formát JPEG - rozlíšenie 4000 x 3000, 3984 × 2656, 3968 × 2232, 3264 × 2448, 2592 × 1944, 2048 × 1536, 1024 × 768 pixelov

* Video: rozlíšenie VGA (640 x 480) alebo QVGA (240 x 320), rýchlosť 15 alebo 30 fps
* Pamäť: interná 50 MB, podpora pamäťových kariet MicroSD a MicroSDHC až na 8 GB
* Batéria: Li-Ion akumulátor BP70A, výdrž cca 200 snímok
* Software: IntelliStudio
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Samsung PL90


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.