Preposlať Nikon Coolpix S5100

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix S5100

19.01.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

Spoločnosť Nikon patrí medzi najväčších svetových výrobcov digitálnych fotoaparátov, a tak sa nemožno čudovať, že v jej širokom produktovom portfóliu majú svoje miesto ako profi zrkadlovky a elitné ultrazoomy, tak aj celkom obyčajné kompakty pre nenáročných užívateľov. Jedného zástupcu tej poslednej skupiny si pod náš drobnohľad postavíme v dnešnom článku - volá sa Coolpix S5100, predávať sa začal na jeseň minulého roka a aj keď čo do výbavy neatakuje žiadne rekordy, ponúkne okrem štýlového dizajnu aj rad zaujímavých funkcií.

 

Nikon Coolpix S5100

Štíhly vreckový elegán s atraktívne tvarovaným telom z hliníkovej zliatiny udáva rozmery 97 × 57 × 22 mm a hmotnosť 115 gramov bez príslušenstva a podľa svojho výrobcu nadväzuje na staršie kusy z rady Coolpix S, predovšetkým na model S3000, ku ktorému odkazuje najmä vzhľadovo. Preto sa tiež nemusíme u jeho exteriéru príliš dlho zastavovať, stačí povedať, že podobne ako jeho predchodca prináša tenký kovový dizajn, ponúkaný v 5 atraktívnych farebných verziách - čiernej, striebristej, modrej, červenej a ružovej, pričom zadná časť tela zostáva vždy čierna. Elegantný dojem vynásobíme lesklým kovovým krúžkom okolo objektívu a jemný povrch fotoaparátu, vďaka ktorému sa prístroj dobre drží v rukách.

 

Nikon Coolpix S5100

Nikon Coolpix S5100

 

Keďže ide o fotoaparát pre menej náročných užívateľov, je tiež jeho ovládanie popravde jednoduché. Štvorsmerný ovládač na zadnej strane aj štvorica tlačidiel okolo neho funguje vcelku bezproblémovo, rovnako ako špeciálne tlačidlo pre natáčanie videosekvencií, a tak jediná výčitka smeruje k nábehu užívateľského menu, ktorý je s 8 sekundami aj na pomery kompaktu dosť pomalý, ak zoberieme do úvahy že väčšina prístrojov tohto typu to zvláda v priemere za 5,5 sekundy. Avšak potom, čo už menu nabehne a môžete s fotoaparátom plne pracovať, je celkové ovládanie veľmi rýchle, k čomu prispieva aj presunutie výberu scénických režimov z tradičného otočného voliča pod jediné tlačidlo s názvom Scene, umiestnené na zadnej strane. Svižný je tiež ovládač zoomu a bezproblémovo ide aj tlačidlo spúšte na hornej hrane prístroja.

 

Nikon Coolpix S5100

Nikon Coolpix S5100

Zvonku sa teraz presunieme pod kapotu, kde sa nachádza malý 1 / 2, 3 "CCD snímač citlivosťou ISO 100 - 3200 a rozlíšením 12 megapixelov, čo je v čase, keď väčšina výrobcov napcháva do digitálnych kompaktov 14 Mpix snímača aj za cenu zvýšenia výskytu šumu, určite pozitívne. A aby bolo riziko skreslenia fotografií ešte menšie, pribalili konštruktéri Nikonu do výbavy tohto modelu aj nový obrazový procesor EXPEED C2, o ktorom sme sa zmienili už skôr pri hybridnom kompakte Coolpix S1100pj so zabudovaným projektorom. Výhodou tejto inovácie je nielen vylepšenie kvality obrazu, ale aj pozitívny vplyv na prevádzkové časy fotoaparátu a tiež na jeho celkovú energetickú náročnosť.

 

Nikon Coolpix S5100

Nikon Coolpix S5100

Ďalším dôležitým členom technickej výbavy fotoaparátu je nepochybne objektív Nikkor s rozsahom ohnísk 28-140 mm a 5násobným optickým zoomom. To sú hodnoty značiace optiku s pomerne širokými možnosťami využitia - pre fotografie skupiniek osôb aj v interiéri, kde nie je práve priestor nazvyš, pre snímky krajiny, pre portréty aj momentné zábery aj pre snímky, u ktorých si potrebujeme obraz priblížiť, zväčšiť vybranú časť a vyčleniť ju od okolia. K dispozícii je ešte dvojnásobný zoom digitálny. Svetelnosť F2, 7 na najširšom ohnisku je výborná, bohužiaľ ale F6, 6 na najdlhšom ohnisku nie je už ani podpriemer - tak zlá hodnota sa naozaj len tak nevidí. Situáciu sa snaží zachraňovať systém optickej stabilizácie VR (Vibration Reduction), ktorý je založený na technológii Lens-Shift, a poteší tiež najkratšia zaostrovacia vzdialenosť, ktorá v makro režime činí len 2 centimetre. Na prednej strane fotoaparátu potom okrem objektívu nájdete ešte blesk, prisvetľovaciu diódu a mikrofón.

 

Nikon Coolpix S5100

Nikon Coolpix S5100

Ako býva u väčšiny kompaktov bežné, ponúka Nikon Coolpix S5100 len autofokus riadený umelou inteligenciou Scene Auto Selector, má ale na svoju kategóriu veľký výber ostriacich režimov - okrem stredového tu nájdete trebárs aj manuálny výber z 99 možných ostriacich bodov. K dispozícii je aj priebežné ostrenie, ktoré zhruba každé dve až tri sekundy preostruje náhľad. Funguje rozumne, ale pokojne sa bez neho môžete obísť. Nechýba ani tzv. sledovanie objektu, ktoré funguje vcelku dobre. Z dostupných funkcií spomeňme pomerne dobrú detekciu tváre, ktorá je rýchla a väčšinou jej nevadia ani výraznejšie uhly natočenia tváre. Expozičné časy môžu nadobúdať 1 / 2000 s až 1 sekundu. To je síce dosť málo, ak však natvrdo ručne nastavíte citlivosť ISO 800, máte k dispozícii už dve sekundy a pri ručnom nastavení citlivostí ISO 100, 200 alebo 400 si môžete užiť až osemsekundové expozície, čo je už príjemná hodnota. Čo sa týka ostriacich vzdialeností, ktoré sme ľahko načali už vyššie, pohybujú sa v klasickom režime v zásade na celom rozsahu od 30 do 45 centimetrov, len na najdlhšom ohnisku vyskočia takmer na 70 cm.

 

Nikon Coolpix S5100

Nikon Coolpix S5100

Maximálne dosiahnuteľné rozlíšenie fotografií zhotovených s týmto fotoaparátom činí 4000 x 3000 pixelov, videosekvencie je potom možné natáčať v HD kvalite (1280 x 720 pixelov) rýchlosťou 30 fps, alebo rovnako rýchlo v nižšej VGA a QVGA kvalite a tým pádom aj s menším dátovým objemom. Avšak vzhľadom na to, že k 32 MB pamäti možno pridať ďalší úložný priestor prostredníctvom pamäťových kariet SD a SDHC, nie je potrebné na kvalite videí šetriť. A tak radšej dodajme, že konektívnu výbavu tvorí okrem slotu na pamäťové karty ešte USB port a A / V výstup, a že fotoaparát ponúka aj sekvenčné snímanie. To má pri plnom rozlíšení síce rýchlosť len 0.7 fps, pričom režim Best Shot Selector vyberie z desiatich za sebou vyhotovených snímok tú najlepšiu, avšak pri 5 Mpix kvalite už sa dostanete na prekvapivých 30 fps, o čo sa postará režim Mozaika, ktorý vyfotí 16 snímok za sebou a poskladá ich do mozaiky vo formáte 4x4. Všetky nasnímané záznamy si potom možno prezrieť na 2,7 palcovom LCD displeji s klasickým rozlíšením 230 000 obrazových bodov.  

 

Nikon Coolpix S5100

Posledná podstatná položka sa týka energie, ktorá je uchovávaná v Li-Ion akumulátore EN-EL10 s nízkym napätím 3,7 voltov a nepríliš vysokou kapacitou 740 mAh. Udávaná výdrž je 200 snímok, čo naozaj nie je moc pekné číslo. Avšak pokiaľ nebudete mať zapnuté priebežné ostrenie a detekciu tvárí, nie je problém na jedno nabitie nafotiť aj 320 fotografií, čo je už v danej triede celkom slušné číslo. Ak sa teda obzeráte po štýlovo vyzerajúcom a nepríliš zložite ovládanom fotoaparáte, ale zároveň neprahnete po žiadnom hlúpom "plasťáku", je Nikon Coolpix S5100 určite zaujímavým kandidátom na vašu priazeň. Nevyhli sa mu síce niektoré muchy, ako napríklad rozporuplná svetelnosť objektívu alebo dosť pomalý nábeh užívateľského menu, avšak za 160 € vrátane DPH, čo je cena z konca minulého roka, to určite nie je zlá kúpa.  

Technické parametre fotoaparátu Nikon Coolpix S5100:

* Rozmery: 97 × 57 × 22 mm
* Hmotnosť: 115 gramov
* Snímač: 1 / 2, 3 "CCD, rozlíšenie 12.1 Mpix, citlivosť ISO 100-3200

* Objektív: Nikkor, 5 x optický zoom, 2 x digitálny zoom, ohniskový rozsah 28-140 mm, svetelnosť F2.7-F6.6, optická obrazová stabilizácia VR (Vibration Reduction) so systémom Lens Shift

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 2000 - 8 s, korekcia expozície ± 2 EV
* Displej: 2.7 "TFT (ovládanie stylusom), rozlíšenie 230 000 bodov (240 x 320 pixelov)
* Konektivita: USB 2.0 port, AV výstup (NTSC / PAL), slot pre pamäťové karty

* Expozičné režimy: autofokus (ostrenie 9-bodové, stredové, výberové dotykom z 99 bodov), makro režim (od 2 cm)

* Vyváženie bielej: Automatické, Manuálne, Denné svetlo, Žiarovkové svetlo, Žiarivkové svetlo, Zamračené, Blesk

* Scénické režimy: Automatický výber programu, Portrét, Krajina, Šport, Nočný portrét, Párty / Interiér, Pláž, Sneh, Západ slnka, Úsvit / Súmrak, Nočná krajina, Makro, Jedlo, Múzeum, Ohňostroj, Reprodukcia, Protisvetlo, Panoráma s asistenciou

* Dostupné funkcie: detekcia tváre, sledovanie objektu, Best Shot Selector (výber najostrejšieho z 10 po sebe idúcich snímok)

* Obrazový procesor: EXPEED C2

* Fotografie: formát JPEG - rozlíšenie 4000 x 3000, 3968 × 2232, 3264 × 2448, 2592 × 1944, 2048 × 1536, 1024 × 768, 640 × 480 pixelov

* Video: HD rozlíšenie 1280 x 720 pixelov, 640 x 480 a 240 x 320 pixelov, všetko 30 fps

* Sekvenčné snímanie: 0,7 fps (max. 10 snímok za sebou) v plnej kvalite, až 30 fps v 5 Mpix kvalite (režim Mozaika - vyfotí 16 snímok po sebe, ktoré poskladá do mozaiky 4 x 4)

* Pamäť: interná 32 MB, podpora pamäťových kariet SD a SDHC

* Batéria: Li-Ion akumulátor EN-EL10 (kapacita 3,7 V / 740 mAh), výdrž 200 snímok (pri maximálne úspornom režime až 320 snímkov)

* Software: Nikon Transfer a ďalšie

 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Nikon Coolpix S5100


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.