Preposlať Canon Ixus 1000 HS

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon Ixus 1000 HS

02.02.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 1 |

Spoločnosť Canon patrí k popredným svetovým výrobcom digitálnych fotoaparátov a tak niet divu, že v jej portfóliu nájdeme skutočne široké spektrum prístrojov, od elitných zrkadloviek EOS cez výkonné ultrazoomy PowerShot až po štýlové kompakty Ixus. A práve posledná menovaná rada oslávila na jeseň minulého roka rovnakých 10 rokov na trhu, pri tejto príležitosti ju jej výrobca obohatil o nový a vskutku zaujímavý kúsok. Pretože mu to do slovenských obchodov, rovnako ako veľké časti iných nových fotoaparátov Canonu aj iných výrobcov, predsa len od jeho predstavenia nejakú dobu trvalo, dostal sa na neho rad v našich článkoch až dnes, ale stojí to za to - model s názvom Ixus 1000 HS ponúka totiž okrem pútavého dizajnu aj na pomery kompaktu vôbec nie zlú výbavu.

 

Canon Ixus 1000 HS

Canon Ixus 1000 HS

Fotoaparát s rozmermi 101,3 × 58,5 × 22,3 mm, a na kompakt trochu väčšou, váhou 190 gramov, na mimoeurópskych trhoch predávaný pod názvom PowerShot SD4500 IS, zaujme už od pohľadu pomerne nezvyklým dizajnom. Zatiaľ čo prevažná časť súčasných štýlových kompaktov sa nesie v zaoblenom duchu, ide Canon Ixus 1000 HS tak trochu proti tomuto trendu. Namiesto oblín totiž ponúka zaujímavo skosené hrany, ktoré mu nepochybne dodávajú na elegancii a možno vyvolávajú aj tak trochu retro dojem, čo je podporené aj veľkým podielom kovového materiálu. Skutočnosť, že mimo hnedej a sivej je tento model k dostaniu aj v ružovej verzii, pričom všetky tri varianty pôsobia trochu pastelovým dojmom, by snáď mohla viesť k záveru, že ide o fotoaparát určený ženám, avšak na rozdiel od mobilných telefónov sa u fotoaparátov na toto príliš nehrá a navyše výbava, ktorú tento jednoducho ovládateľný model prináša, poskytne možnosť fotografickej alebo filmárskej kvality, určite zapáči ako dámam, tak pánom.

 

Canon Ixus 1000 HS

Canon Ixus 1000 HS

Osadenstvu pod kapotou fotoaparátu velí malý 1 / 2, 3 "CMOS BSI snímač s rozlíšením 10 Mpix, teda rovnaká jednotka, s akou sme sa stretli už pri modeli Ixus 300 HS, kde preukázala vynikajúcu kvalitu obrazu. S jej obstaraním tu pomáha aj obrazový procesor DIGIC 4 a tretí do partie v podobe objektívu Canon Zoom Lens, vďaka ktorému fotoaparát tak trochu nakukuje aj do kategórie ultrazoomov. Má totiž ohniskový rozsah 36 - 360 mm, čo je aj napriek nie úplne širokouhlu spodnú hodnotu veľmi slušné skóre, a navyše ponúka 10-násobný optický zoom. Naproti tomu svetelnosť je bohužiaľ tradične skôr slabšia - F3, 4 na najširšom ohnisku nie je žiadny zázrak a rovnaké je to aj s F5, 6 pre ohnisko najdlhšiu. K dispozícii je však optická stabilizácia obrazu, využívajúca posunu optických členov objektívu a predlžujúca dobu expozície o približne 4 kroky nastavenia. Pre videosekvencie ponúka špeciálny aktívny režim Dynamic IS, ktorý sa osvedčil už u staršieho PowerShotu SX210 IS. Poteší aj možnosť snímať v makro režime už od jedného centimetra. Zabudovaný elektronický blesk má maximálny dosah 3,5 ma okrem iného umožňuje kompenzáciu zábleskovej expozície, okrem čoho mu nechýba ani funkcia FE s detekciou tváre, Smart Flash Exposure a zámok expozície pri fotografovaní s bleskom.

 

Canon Ixus 1000 HS

Canon Ixus 1000 HS

Čo sa týka samotnej práce s fotoaparátom, nie je asi veľkým prekvapením, že tu nájdete iba autofokus, konkrétne v inteligentnej verzii AiAF s 9bodovým systémom ostrenia, možné je ostriť aj jednobodovo s fixáciou na stred alebo pomerovo. Manuálne nastavenie ani prioritné režimy tu síce nenájdete, no nechýba obľúbená funkcia detekcie tváre, kompenzácia expozície a zdokonalená funkcia i-Contrast pre automatickú korekciu dynamického rozsahu. Citlivosť snímača sa pohybuje od ISO 125 až po ISO 3200 a rozsah rýchlosti uzávierky činí 1 / 4000 - 15 sekúnd podľa zvoleného fotografického módu. Pre vyváženie bielej je možné použiť plne automatický režim (vrátane vyváženia s detekciou tváre), 5 prednastavených režimov a ručné nastavenie, k dispozícii je tiež celkom slušných pár scénických režimov a fotografických efektov, ktoré nájdete vypísané nižšie pod článkom. Nový inteligentný režim Handheld Night Scene (Nočná scéna bez statívu) umožňuje fotografovať nočné scény bez statívu prostredníctvom série snímok, ktoré sú následne zlúčené do jedného ostrého obrazu. Možno tiež využiť režim sekvenčného snímania, ktorý v móde High-speed Burst ponúkne až 8.8 fps, samozrejme pri zníženom 2,5 Mpix rozlíšení. Pri plnej kvalite možno dosiahnuť rýchlosti 3.7 fps, čo tiež nie je vôbec zlé.  

 

Canon Ixus 1000 HS

Canon Ixus 1000 HS

Canon Ixus 1000 HS

Maximálna kvalita fotografií, ktoré možno s týmto fotoaparátom dosiahnuť, činí 3648 x 2736 pixelov, videá vo formáte MOV / H.264 je potom možné natáčať vo Full HD rozlíšení rýchlosťou 24 fps, alebo prípadne v nižšom HD, VGA alebo aj QVGA rozlíšení, kde sa rýchlosť dvíha na 30 fps. Vo všetkých prípadoch je k dispozícii aj efekt Miniatúra alebo režim Super Slow Motion Movie, teda veľmi spomalený záber videa, snímaný pri rýchlosti 240 fps. Vzhľadom k vyššie uvedenému Full HD rozlíšeniu videí je celkom pochopiteľné, že v konektívnej výbave fotoaparátu nechýba HDMI port, vďaka ktorému si budete videa, ale aj fotografie môcť prehrať na HD televízoroch. Ďalšou možnosťou je potom 3palcový LCD displej PureColor II G s rozlíšením 230 000 obrazových bodov. Prítomný je tiež USB port a A / V výstup typu NTSC / PAL, všetky záznamy sa dajú potom, vzhľadom k pomerne prekvapivej absencii internej pamäte, ukladať iba na pamäťové karty. Tých je aspoň podporované celkom široké spektrum - od klasických SD a SDHC cez MMC, MMC + až po veľkokapacitné SDXC. Poslednou podstatnou položkou je potom Li-Ion akumulátor NB-9l, ktorý je bohužiaľ jedným z mála sklamaní súvisiacich s týmto modelom - vydrží totiž len na 150 snímok.  

 

Canon Ixus 1000 HS

Canon Ixus 1000 HS

Keď to zhrnieme, ponúka štýlový kompakt Canon Ixus 1000 HS okrem elegantného a nevšedného dizajnu aj na pomery kompaktu viac než slušnú výbavu a možnosti fotografického aj filmárskeho vyžitia, a aj keď sa mu predsa len nevyhlo niekoľko menších múch, ako je slabšia svetelnosť objektívu alebo malá výdrž batérie, jedná sa určite o model, ktorý stojí za pozornosť. Tú s ním totiž vyvoláte, nech ho zoberiete na dovolenku či na firemný večierok. V slovenských obchodoch ho zoženiete v šedej, hnedej a ružovej verzii za necelých 320 € vrátane DPH.

 

Canon Ixus 1000 HS

Technické parametre fotoaparátu Canon Ixus 1000 HS:

* Rozmery: 101,3 × 58,5 × 22,3 mm
* Hmotnosť: 190 gramov
* Snímač: 1 / 2, 3 "CMOS BSI, rozlíšenie 10.1Mpix, citlivosť ISO 125-3200

* Objektív: Canon Zoom Lens, 10-násobný optický zoom, 4 x digitálny zoom, ohniskový rozsah 36 - 360 mm, svetelnosť F3.4 - F5.6, optická obrazová stabilizácia (+ režim Dynamic IS pre videá

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 - 15 s, korekcia expozície ± 4 EV
* Displej: 3 "PureColor II G TFT, rozlíšenie 230 000 bodov (240 x 320 pixelov)
* Konektivita: USB 2.0 port, HDMI port, AV výstup (NTSC / PAL), slot pre pamäťové karty

* Expozičné režimy: inteligentný automatika AiAF (9 bodové, stredové a pomerové ostrenie), makro režim (od 1 cm)

* Vyváženie bielej: Denné svetlo, Zamračené, Žiarovka, Žiarivka, Žiarivka H, Vlastné

* Scénické režimy: Portrét, Deti a zvieratá, Smart Shutter (Úsmev, Samospúšť po mrknutí, Detekcia tváre so samospúšťou), Výber najlepšieho záberu (2.5 Mpix), Nočná scéna bez statívu, Slabé osvetlenie (2.5 Mpix), Super živé farby, Plagátový efekt, Zdôrazniť farbu, Zameniť farbu, Efekt rybieho oka, Efekt miniatúry, Pláž, Lístie, Sneh, Ohňostroj, Pomalá rýchlosť uzávierky, Stitch Assist (pomôcka pre zhotovovanie panoramatických záberov)

* Dostupné funkcie: i-Contrast pre automatickú korekciu dynamického rozsahu, detekcia tváre a úsmevu, umelecké efekty Moje farby, Vivid (Živé farby), Neutral (Neutrálne farby), Sepia (Sépia), Black & White (Čiernobielo), Positive Film ( Pozitívny film), Lighter Skin Tone (Svetlejšia farba pleti), Darker Skin Tone (Tmavšia farba pleti), Vivid Blue (Živá modrá), Vivid Green (Živá zelená), Vivid Red (Živá červená), Custom Color (Užívateľská farba)

* Fotografie: formát JPEG - rozlíšenie 3648 x 2736, 3648 x 2048, 2816 x 2112, 1600 x 1200, 640 x 480 pixelov

* Video: Full HD rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov (24 fps), popr. HD 1280 x 720 pixelov, VGA a QVGA (všetko 30 fps), režim Super Slow Motion Movie (240 fps)

* Sekvenčné snímanie: 3.7 fps v plnej kvalite, 8.8 fps vo vysokorýchlostnom režime (2,5 Mpix)
* Pamäť: interná nie, podpora pamäťových kariet SD, SDHC, MMC, MMC + a SDXC
* Obrazový procesor: DIGIC4
* Batéria: Li-Ion NB-9l, výdrž 150 snímkov
* Software: ZoomBrowser EX / ImageBrowser, Photo Stitch
 

 

 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Canon Ixus 1000 HS


počet príspevkov: 1

ruzovej

22.02.2011 v 11:21

ružový, jo?

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.