Preposlať Kodak EasyShare M590

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kodak EasyShare M590

11.02.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

Digitálnych kompaktov od Kodaku bolo pred niekoľkými rokmi všade plno, predovšetkým preto, že táto americká spoločnosť patrila k fotografickým priekopníkom a bola tiež jedným z prvých výrobcov, ktorí sa do digitálnej sféry odvážili. Lenže od tej doby sa všeličo zmenilo, čas oponou trhol a nových modelov od Kodaku sa na trhu, ovládanom teraz kompaktmi z dielní Samsungu, Canonu, Olympusu či Panasonicu, objavuje rok od roku menej. Na druhej strane ale platí, že keď už Kodak s nejakou novinkou čas od času predsa len vyrukuje, jedná sa spravidla o prístroj, ktorý má zjavnú tendenciu sa od hlavného prúdu niečím odlíšiť, a práve to ho robí zaujímavým. Platí to aj o modeli EasyShare M590, ktorý si premiéru odbil vlani na jeseň a ktorého hlavnou zbraňou je iba 15 milimetrov \"silné\" telo, pasujúce ho zatiaľ za najtenší fotoaparát s 5-násobným optickým zoomom.

 

Kodak EasyShare M590

Podľa svojho číselného označenia by sa fotoaparát s rozmermi 96,5 × 58,4 × 15,2 mm a váhou 129 gramov mohol deklarovať ako následník staršieho modelu M580, predstaveného začiatkom minulého roka, už jeho vzhľad ale nasvedčuje, že tomu tak nie je. A nejde zďaleka len o efektný držiačik pre pútko na jednej z bočných hrán prístroja. Úplne novo je totiž ponímaná ako predná strana prevažne plastového tela, opatrená v hornej časti štýlovo zdrsneným kovovým pásom obklopujúcim objektív a blesk, tak aj strana zadná, kde okrem 2,7 palcového displeja o rozlíšení 230 000 bodov nájdete tiež nevšedne spracovanú zostavu ovládacích prvkov.

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Hneď vedľa displeja je do úhľadného stĺpca zoradená pätica tlačidiel, z ktorých to horné riadi režimy blesku a ďalšie štyri pod ním sú určené pre mazanie, vstup do používateľského menu, prístup k informáciám a pre prehrávanie obsahu. Od svojho okolia je tento, príslušnými popiskami opatrený, kvintet fyzicky oddelený tak nenápadne, až by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že je fotoaparát vybavený dotykovým displejom a senzorovými tlačidlami, aké poznáme z mobilných telefónov založených na operačnom systéme Google Android. To je ale bohužiaľ skutočne len optický klam a navyše má takéto spracovanie aj svoje nevýhody - jednak je tu väčšie riziko stlačenia nesprávneho tlačidla alebo viac tlačidiel naraz, ale aj v prípade, že sa trafíte, sa nedočkáte práve výraznej odozvy.  

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Podobne je na tom aj spúšť, umiestnená na hornej hrane fotoaparátu, zatiaľ čo hlavný vypínač, nachádzajúci sa na rovnakom mieste, je naopak citlivý až moc, takže pri nosení, napríklad v batohu, by sa vám prístroj mohol aj samovoľne zapnúť. Vráťme sa ale na zadnú stranu, kde okrem už spomínanej pätice tlačidiel nájdete ešte ovládač zoomu, reproduktor, štvorsmerný volič s potvrdzovacím stredom a konečne tlačidlá Mode a Share, z ktorých to prvé vedie k výberu expozičných a ďalších režimov, zatiaľ čo stlačením druhého sa dostanete k aplikácii umožňujúcej rýchlo zdieľať vytvorené fotografie aj natočené videá na sociálnych sieťach, kam sa však vybraný obsah samozrejme prenesie až potom, čo prístroj pripojíte k počítaču.  

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Ústredný bod technickej výbavy fotoaparátu predstavuje malý 1 / 2, 3 "CCD snímač s vysokým 14 Mpix rozlíšením a citlivosťou ISO 80-1600, ktorého hlavným spolupracovníkom je zanorený objektív disponujúci ohniskovým rozsahom 35-175 mm a 5násobným optickým zoomom. Spodná svetelnosť F4.8 je síce hodnota veľa zlá, avšak F5.2 ako horná hranica už vyzerá o niečo lepšie a navyše je prítomná aj optická stabilizácia obrazu. Jedinou podstatnejšou nevýhodou tak zostáva umiestnenie objektívu na, z pohľadu fotografa, ľavej strane, čo so sebou nesie väčšie riziko jeho nechceného prekrytia prstami. Objektív je schopný zaostriť od 60 cm, pre makro režim je to potom od 10 centimetrov, čo bohužiaľ nie je práve hviezdne skóre.

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Ako správny štýlový kompakt sa Kodak EasyShare M590 opiera primárne o automatiku, konkrétne jej inteligentnú verziu Smart Capture, nechýba ale ani automatika programová či priebežné ostrenie, z dostupných funkcií je k dispozícii obľúbená detekcia tvárí a samozrejme nemožno zabudnúť ani na bohatú ponuku prednastavených scénických režimov a tiež na špeciálny video mód, v tejto súvislosti je snáď len trochu škoda, že pre natáčanie videí nemá fotoaparát vyhradené špeciálne tlačidlo. Expozičné časy sa pohybujú od 1 / 2000 s až do 1 / 2 sekundy, v špeciálnych režimoch je však možné dosiahnuť až 8 sekúnd. Sekvenčné snímanie potom dosahuje rýchlosti 1.5 fps, zaobstaráte však nanajvýš 3 snímky za sebou.  

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Maximálne dosiahnuteľné rozlíšenie obstaraných fotografií, ktoré možno vďaka technológii Kodak Perfect Touch aj orezávať a ďalej editovať, činí 4288 × 3216 pixelov, videá je potom možné natáčať v HD kvalite 1280 x 720 pixelov rýchlosťou 30 fps. Konektívna výbava prístroja je však skôr chudobná, okrem USB portu tu nájdete už len klasický NTSC / PAL výstup, a tak sa vzhľadom na absenciu HDMI portu budete musieť pri prezeraní všetkého obsahu spoľahnúť len na vyššie spomínaný displej. Pre ukladanie fotiek a videí je potom pripravená interná pamäť 64 MB, ďalej rozšíriteľná microSD a microSDHC kartami. A konečne dodávky energie má na starosti Li-Ion batéria KLIC 7000, ktorú možno nabíjať priamo vo fotoaparáte prostredníctvom AC adaptéra. O jej výdrži nepadlo zo strany výrobcu bohužiaľ ani slovo.  

 

Kodak EasyShare M590

Kodak EasyShare M590

Súhrnne povedané je štýlový digitálny kompakt Kodak EasyShare M590, označovaný za doposiaľ najtenší fotoaparát s 5-násobným optickým zoomom, určite prístroj, s ktorým budete vďaka jeho elegantnému dizajnu a kompaktným rozmerom budiť pozornosť napríklad na večierkoch, s použitím v teréne alebo trebárs na fotenie makro záberov je to už ale podstatne horšie. Tiež celková výbava je skôr priemerná, čo je ale pri tomto type fotoaparátov vcelku bežná záležitosť. A tak na záver dodajme, že slovenské e-shopy ponúkajú tento model v červenej, fialovej, striebornej a modrej verzii za zhruba 160 €.  

Technické parametre fotoaparátu Kodak EasyShare M590:

* Rozmery: 96,5 × 58,4 × 15,2 mm
* Hmotnosť: 129 gramov
* Snímač: 1 / 2, 3 "CMOS, rozlíšenie 14.1Mpix, citlivosť ISO 80-1600 / 3200 / 6400

* Objektív: Kodak, 5 x optický zoom, 5 x digitálny zoom, ohniskový rozsah 35 - 175 mm, svetelnosť F4.8 - F5.2, optická obrazová stabilizácia

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 2000 - 8 s, korekcia expozície ± 2 EV
* Displej: 2,7 "TFT, rozlíšenie 230 000 bodov (240 x 320 pixelov)
* Konektivita: USB 2.0 port, AV výstup (NTSC / PAL), slot pre pamäťové karty

* Expozičné režimy: inteligentná automatika Smart Capture, programová automatika, priebežné zaostrovanie AF Tracking, makro režim (od 10 cm), špeciálny video mód

* Vyváženie bielej: automaticky, denné svetlo, žiarovka, žiarivka, otvorený tieň

* Scénické režimy: portrét, krajina, close-up, nočný portrét, nočná krajina, sneh, pláž, text, ohňostroj, kvetina, múzeum, autoportrét, high-ISO, deti, podsvietenie, panoramatické zábery, sviece, západ slnka, šport, panorama

* Dostupné funkcie: detekcia tváre, technológia Kodak Perfect Touch

* Fotografie: formát JPEG - rozlíšenie 4288 × 3216, 4288 × 2848, 4288 × 2416, 2880 × 2160, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 960 pixelov

* Video: HD rozlíšenie 1280 x 720 pixelov, rýchlosť 30 fps
* Sekvenčné snímanie: 1.5 fps v plnom rozlíšení (max. 3 snímky za sebou)
* Pamäť: interná 64 MB, podpora pamäťových kariet SD, SDHC
* Batéria: Li-Ion KLIC 7000
* Software: Kodak Easy Share

 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Kodak EasyShare M590


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.