Preposlať Nikon D3100

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D3100

16.02.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

Spoločnosť Nikon patrí medzi najväčších svetových výrobcov digitálnych fotoaparátov, a tak niet divu, že v jej portfóliu nájdeme ako štýlové kompakty a ultrazoomy zo širokej rodiny Coolpix, tak aj výkonné a dobrej povesti sa tešiace zrkadlovky rady \"D\". A práve do druhého menovaného segmentu, presnejšie povedané do jeho amatérom určenej časti, zamierime v dnešnom článku - zrkadlovky tohto druhu totiž v posledných rokoch získavajú na obľube, najmä vďaka nižšej obstarávacej cene. Nikon si doteraz na tomto \"štartovacom\" poli hýčkal modely D3000 a D5000, avšak oba prístroje boli na trh uvedené už v roku 2009 a preto si japonský výrobca pripravil na jeseň minulého roka ich nástupcov. Prvý z nich, nesúcim názov D3100, sa budeme zaoberať v dnešnom článku.

 

Nikon D3100

Rovnako ako starší model D3000 je aj jeho nasledovník koncipovaný ako jednooká zrkadlovka určená amatérskym tvorcom, ktorí nechcú alebo nemôžu investovať do zrkadloviek vyšších tried, ale vhod príde aj nováčikom v oblasti digitálnych zrkadloviek a všetkým, ktorí chcú fotografovať pre zábavu, bez toho, aby sa museli zaoberať komplikovanými funkciami. Preto ponúka rad automatizovaných programov a funkcií obdobne ako kompaktné fotoaparáty, ale vystačia si s ním aj pokročilejší používatelia, ktorí tu nájdu širokú škálu vlastností a možností, s ktorými sa doteraz v low-endovom segmente stretávali skôr zriedka. Navyše sa jedná o prvú zrkadlovku tejto kategórie, ktorá ponúka užívateľské menu aj predinštalovaného Sprievodcu kompletne v češtine. Čo ďalšieho sa oproti predošlému modelu zlepšilo a kde naopak Nikon takpovediac "zostal na svojom", sa dočítate nižšie.  

 

Nikon D3100

Nikon D3100

Vzhľadovo sa novinka s rozmermi 124 x 96 x 75 mm od svojho predchodcu na prvý pohľad výrazne nelíši, s váhou 505 gramov je ale o cca 15% ľahší. Celoplastová konštrukcia tela, padne do ruky vcelku dobre, aj tak však pôsobí pomerne robustným a pevným dojmom. Po stránke ovládania sa toho okrem už spomínaného českého menu moc nezmenilo, a to je len dobre, pretože ak si model D3000 niekde nahnal veľa kladných bodov, bolo to práve za vynikajúcu ergonómiu. Tiež u jeho následníka je hlavný vypínač umiestnený v predsunutej pozícii na hornej hrane úchopu a spúšťa sa spoločne ako jeden celok, ako je vidieť na sprievodných fotografiách. Až za ním sa potom nachádzajú dve dôležité tlačidlá - to s označením Info zapína a vypína informačný grafický panel na LCD displeji, jeho sused potom ovláda expozičnú kompenzáciu. Ešte viac vzadu nájdete kruhový volič režimov, obsahujúci okrem klasickej ponuky od plného manuálu cez prioritné módy až po plný automat so širokou paletou prednastavených scén a možnosťou vypnutia blesku tiež režim Sprievodca, o ktorom sme sa zmienili už vyššie.

 

Nikon D3100

Nikon D3100

 

V tomto režime sa po stlačení tlačidla Menu, ktoré nájdete na zadnej strane, objaví na LCD displeji sprievodca, ktorý vás sprevádza vysvetleniami na tému expozície a pokročilých nastavení, ako je napríklad takzvaná clonová automatika pre zmrazenie pohybu, užitočná napríklad pri fotografovaní dopravných prostriedkov. Ale vráťme sa k opisu ďalších ovládacích prvkov - stále sme ešte totiž nezmapovali celú hornú hranu, kde sa vedľa kruhového voliča nachádza páčka s nastavením režimov snímania od jednotlivých obrázkov cez sériový mód až po samospúšť, voľba opatrená písmenom Q potom značí tichý režim. Na prednej strane tela nájdete tlačidlo Fn, ktoré možno nastaviť ako skratku k niektorej často používanej funkcii, a ďalej je tu umiestnený aj ovládač vstavaného blesku. Stlačením ho uvoľníte, a keď ho podržíte, môžete na LCD nastaviť režim blesku, zatiaľ čo pri súčasnom stlačení tlačidla pre expozičnú kompenzáciu možno navoliť aj silu záblesku.

 

Nikon D3100

Posledná sada ovládacích prvkov je potom umiestnená na zadnej strane, kde sú vľavo vedľa 3palcového LCD displeja s klasickým rozlíšením 230 000 bodov, zoskupené do úhľadného stĺpca tlačidlá pre prehrávanie, pre vstup do používateľského menu, pre nápovedu a zmenšenie náhľadu, pre zväčšenie náhľadu a konečne tlačidlo pre zapnutie rýchleho menu. Napravo od obrazovky potom nájdete jednak tlačidlo pre uzamknutie autofokusu či automatickej expozície, a ďalej takzvaný roller, ovládajúci nastavenie clony či expozičného času. O poschodie nižšie je tlačidlo pre režim live view, teda sledovanie fotografovaného objektu na LCD displeji, a tiež spúšť pre kameru, z čoho je zrejmé, že tento fotoaparát zvláda aj natáčanie videí, čo je vec, ktorá u zrkadloviek pomerne dlho chýbala. Potom už zostáva len štvorcestný volič pre pohyb v menu či pre manipuláciu ostriacim bodom, a tlačidlo pre mazanie vyhotovených záznamov všetkého druhu. A keď už sme sa zmienili o užívateľskom menu, tak aj tu zaslúži Nikon pochvalu za to, že sa rozhodol nič nemeniť - opäť sa teda tešte na dobre prehľadné a vôbec celkovo užívateľsky prívetivé prostredie, ktoré možno navyše zobraziť ako v strohej verzii, tak aj s obrázkami, kedy sa napríklad môžete pozrieť aj na to, ako je otvorená clona. Je to síce skôr zábavný doplnok, ale poteší. Vylepšený inteligentný režim Sprievodca potom navyše menej skúseným užívateľom krok za krokom ukazuje, ako vhodne meniť nastavenia a dosiahnuť požadované výsledky.

 

 

Nikon D3100

Nikon D3100

Technickej výbave fotoaparátu velí snímač typu CMOS, skonštruovaný v novom formáte DX s rozmermi 23,1 × 15,4 mm, s citlivosťou v rozsahu ISO 100 - 12800 a rozlíšením 14,2 milióna pixelov. To samozrejme kladie zvýšené nároky na obrazový procesor, a preto dostala novinka do vienka nový výkonný obvod EXPEED 2, ktorý by mal zamedziť výskytu nežiaduceho šumu. Zabudovaný systém redukcie prachu potom zahŕňa vibračnú jednotku čistenia obrazového snímača a tiež systém kontroly prúdenia vzduchu v zrkadlovom boxe fotoaparátu, okrem toho je možné zakúpiť aj referenčné dátumy pre funkciu odstránenie prachu zo snímky pomocou voliteľného software Capture NX 2. Pretože ide o zrkadlovku, nenájdete tu samozrejme žiadny stabilný objektív, ale len bajonet Nikon F s podporou objektívov Nikkor AF-S a AF-I, ďalšie jednotky Nikkor AF typu G a D nemajú bez zaostrovacieho elektromotora podporu autofokusu a ostatné objektívy Nikkor majú pre svoje použitie ešte ďalšie rôzne obmedzenia. Spolu s fotoaparátom potom Nikon uviedol na trh štyri úplne nové optiky VR, ktoré nájdete vypísané v zozname pod článkom. Tu postačí spomenúť prvú z nich s ohniskovým rozsahom 18-55 mm a svetelnosťou F3 ,5-F5, 6.  

 

Nikon D3100

Nikon D3100

Ako sme naznačili vyššie, je možné pri práci s fotoaparátom využiť ako plne manuálny mód, tak aj prioritné režimy a aj autofokus, pracujúci s 11-bodovým ostriacim systémom. Ten bezchybne pracuje i za veľmi slabého osvetlenia a ponúka vcelku širokú paletu režimov. Automatická voľba tu vyberie buď jednorazové alebo kontinuálne ostrenie AF-A, jednorazové zaostrenie AF-S, kontinuálne zaostrovanie AF-C a samozrejme je možné ostriť aj manuálne s elektronickým diaľkomerom. Použiť je možné aj systém 3D Tracking, kedy si prístroj sám odovzdáva fotografovaný objekt medzi jednotlivými ostriacimi poliami. V režime živého náhľadu možno použiť jednorázové zaostrenie AF-S, nový mód nepretržitého zaostrovania AF-F a tiež manuálne zaostrovanie MF, pričom tieto voľby možno kombinovať s funkciou detekcie tváre, alebo sledovaním objektu. V prípade aktivácie stáleho ostrenia, ostrí prístroj priebežne aj pri natáčaní videa. Okrem už spomenutého displeja sa dá fotografovať aj cez hľadáčik s dioptrickou korekciou v rozsahu -1,7 až +0,5 dioptrie a so zhruba 95% pokrytím. Ukazuje všetko, na čo sú súčasní užívatelia zvyknutí, snáď len s výnimkou nastavenia konkrétnej hodnoty citlivosti ISO, keď zobrazuje len prípadnú voľbu ISO Auto. Pre fotografovanie nechýba ani široká ponuka scénických režimov.

 

Nikon D3100

Nikon D3100

Maximálne dosiahnuteľné rozlíšenie fotografií zhotovených s týmto fotoaparátom činí 4608 x 3072 pixelov, pričom je možné fotografie v JPEG a RAW formátoch dodatočne upravovať priamo v prístroji. Ide predovšetkým o presvetlenie tieňov (D-Lighting), korekciu červených očí, orezanie snímok, monochromatický režim, 7 digitálnych filtrov, vyváženie farieb, zmenšovanie snímok, prelínanie snímok (iba u RAW), rýchle vylepšenie snímky, porovnanie horizontu, korekciu skreslenia, rybie oko, ale aj o funkciu zvanú Maľovanky, ktorá zhruba pripomína perokresbu, a ďalej o korekciu perspektívy a efekt miniatúry. Čo sa týka videa, ktorého natáčanie sme ako inováciu zmienili už vyššie, môžete sa tešiť na Full HD kvalitu a rýchlosť 24 fps vo formáte MOV s kompresiou H.264/MPEG-4 a mono zvukom. K dispozícii je aj nižšie HD rozlíšenie 1280 x 720 pixelov, ponúkajúce rýchlosť až 30 snímok za sekundu. Sekvenčné snímanie, o ktorom sme už tiež letmo hovorili, potom v plnom rozlíšení dosahuje rýchlosť 3 fps, pričom v RAW formáte možno zaobstarať maximálne 6 snímok za sebou, zatiaľ čo pri klasických snímkach JPEG je horná hranica v podstate neobmedzená.

 

 

Nikon D3100

Vzhľadom k uvedenému rozlíšeniu videosekvencií nie je asi veľkým prekvapením, že konektívna výbava fotoaparátu obsahuje okrem USB portu a NTSC / PAL výstupu aj HDMI konektor, vďaka ktorému si fotografie a videá budete môcť prezerať aj na HD televízoroch. Pre ich ukladanie sa potom pri absencii internej pamäte budete musieť spoľahnúť na SD, SDHC a SDXC karty. Z ďalších súčastí technického vybavenia potom možno spomenúť ešte vstavaný výklopný blesk so smerným číslom 12, lepšie povedané 13, pri použití manuálneho zábleskového režimu. Synchronizačný čas pre prácu s bleskom je 1 / 200 sekundy, expozičné časy uzávierky sa potom pohybujú v rozsahu 1 / 4000 - 30 sekúnd. K dispozícii sú aj sánky pre externý blesk, vybavené bezpečnostným systémom Safety Lock. Dokúpiť si možno tiež adaptér AS-15 so štandardným synchronizačným konektorom PC pre pripojenie bleskov káblom.

 

Nikon D3100

Súhrnne povedané sa spoločnosť Nikon opäť pochlapila vo svojom úsilí zamotať užívateľom pri voľbe nového fotoaparátu čo najviac hlavu. Nová entry-level zrkadlovka Nikon D3100 je totiž vynikajúci prístroj, presahujúce bežné nároky, kladené na tento typ menej náročných fotoaparátov. Jej pomer ceny a výkonu je nepochybne veľmi dobrý a pri výbere nie príliš drahej zrkadlovky pre začínajúceho "profíka" by v zozname vážnych kandidátov určite nemala chýbať. So štandardným objektívom 18-55 mm ju kúpite za caa 600 €, s 18-105 mm objektívom vás vyjde cca na 760 €, s dvoma vzájomne sa dopĺňajúcimi zoomovacími objektívmi 18-55 a 55-200 mm sa potom predáva cca za 800 € a konečne s dvojicou 18-55 a 55-300 mm optík činí jej cena okolo 916 €. To je aj v tej najdrahšej variante podstatne menej, než za koľko sa predávajú profesionálne modely, a pritom z ich výbavy tomuto prístroju prakticky nič nechýba a naopak tu nájdete nemálo vecí, ktoré boli doteraz pre zrkadlovky tabu, a ktoré z tohto modelu, ku ktorému Nikon na konci januára vydal nový firmware, robí prístroj vhodný aj pre priaznivcov viac automatického fotenia, ktorí sa nechcú zaoberať s všemožnými nastaveniami a funkciami. Súčasťou predajného balenia je aj nová verzia programu ViewNX 2, ktorá ponúka základné operácie ako starší ViewNX, ale s lepšími možnosťami ovládania vrátane prepracovanejšieho grafického používateľského rozhrania a s ďalšími ľahko použiteľnými funkciami pre úpravu snímok a videosekvencií. Skrátka a dobre, zdá sa, že aj v segmente amatérskych zrkadloviek prituhuje a v Nikone to dobre vedia, a preto sa už s predstihom dôkladne vyzbrojili. Nezostáva, než im zatlieskať.  

 

 Technické parametre fotoaparátu Nikon D3100:

* Rozmery: 124 x 96 x 75 mm
* Hmotnosť: 505 gramov

* Snímač: CMOS DX, veľkosť 23.1 × 15.4 mm, rozlíšenie 14.2 Mpix, citlivosť 100 - 12800, systém redukcie prachu s vibračnou jednotkou čistenia, systém kontroly prúdenia vzduchu v zrkadlovom boxe

* Objektív: bajonet Nikon F s podporou objektívov Nikkor AF-S a AF-I, bez autofokusu potom Nikkor AF typu G a D, s ďalšími obmedzeniami ostatné objektívy Nikkor, novo uvedené objektívy VR 18-55 mm (svetelnosť F3.5-F5 .6), VR 18-105 mm, VR 18-55 a 55-200 mm, VR 18-55 a 55-300 mm

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 s - 30 s, korekcia expozície -4 EV až +4 EV
* Displej: 3 "TFT, rozlíšenie 230 000 bodov (240 x 320 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná nie, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC
* Batéria: Li-Ion akumulátor EN-EL14, výdrž 550 snímkov

* Vyváženie bielej: TTL vyváženie pomocou hlavného obrazového snímača a 420pixelového RGB snímača, režimy: Automatický, žiarovkové svetlo, žiarivkové svetlo (7 voliteľných nastavení), priame slnečné svetlo, blesk, zatiahnuté, tieň, manuálne nastavenie; možnosť jemného vyváženia bielej farby pri všetkých dostupných predvolieb okrem manuálneho nastavenia

* Režimy expozície: Autofokus s 11-bodovým ostriacim systémom (jednorázové alebo kontinuálne ostrenie), režim priority clony, režim priority času, plný manuál

* Dostupné funkcie: detekcia tváre (až 35 tvárí), sledovanie objektu 3D Tracking

* Scénické režimy: Vstavané predvoľby Štandardný, Neutrálny, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina, ďalej možnosť modifikácie parametrov zvolenej predvoľby. Motívové programy (portrét, krajina, deti, športy, makro, nočný portrét)

* Fotografie: formát JPEG alebo RAW, rozlíšenie 4608 x 3072, 3456 x 2304 a 2304 x 1536 pixelov

* Video: rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 pixelov (rýchlosť 24fps), 1280 x 720 pixelov (rýchlosť 30 fps)

* Sekvenčné snímanie: 3 fps v plnom rozlíšení, max 6 RAW alebo 999 JPEG za sebou
* Procesor: EXPEED 2

* Ďalšia výbava: optický hľadáčik (0,8 x zväčšenie, 95% pokrytie, dioptrická korekcia v rozsahu -1,7 až +0,5 dioptrie), výklopný blesk, sánky pre externý blesk, inteligentný režim Sprievodca, české menu

* Software: ViewNX 2, voliteľne Capture NX 2 pre odstránenie prachu z fotografií

 

 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 7

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Nikon D3100


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.