Preposlať Sony Alpha A560 a A580

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha A560 a A580

18.02.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

Aj v dnešnom článku zostaneme pri zrkadlovkách, a čo viac, dáme si hneď dvojitú porciu, o ktorú sa postarala spoločnosť Sony. Tá na jeseň minulého roka obohatila svoju radu digitálnych zrkadloviek Alpha o modely A560 a A580, zatiaľ čo sa druhá menovaná novinka začala predávať ešte pred Vianocami, jej súrodenec si trochu nelogicky musel počkať až na tohtoročný január. Čo japonského výrobcu k tomuto rozhodnutiu viedlo, síce netušíme, ale tipovali by sme, že išlo o kalkul s cieľom odtrhnúť dobré zisky na vianočnom trhu, pretože vyššie číslo obsiahnuté v názve modelu implikuje podľa zabehnutých zvyklostí aj lepšiu výbavu. Nakoľko tento všeobecne prijímaný predpoklad platí v prípade tejto dvojice zaujímavých zrkadloviek z dielne Sony, sa dočítate nižšie.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

Podobne ako pri starších modeloch Sony patriacich do strednej triedy, teda aspoň tých, ktoré boli predstavované vo dvojiciach, sú oba fotoaparáty po stránke vzhľadu prakticky totožné, ale rovnako je tomu aj pod kapotou, kde sa v oboch prípadoch skrýva de facto identická výbava. Jedinou výnimkou je snímač typu CMOS Exmor, ktorý má pri modeli A560 rozlíšenie 14,2 Mpix, zatiaľ čo model A580 pracuje s 16 megapixelmi. Úmerne tomu sa samozrejme líši aj kvalita obstaraných fotografií, inak si ale môžeme oba prístroje predstaviť takpovediac "z jednej vody načisto".  

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

O konštrukcii a designe dvojice noviniek sa netreba príliš rozpisovať, oproti staršiemu modelu A550 sa toho totiž veľa nezmenilo. Sony skrátka drží svoju zrkadlovkovú radu Alpha v podstate v jednom tele a jej jednotliví členovia sa líšia len drobnosťami. V tomto prípade sa jedná predovšetkým o drsnejší povrch, dodávajúci pocit, že v ruke držíte poriadny "kus", čo je napokon pri pohľade na hmotnosť 599 gramov celkom pravda. Naproti tomu rozmery 137 x 104 x 84 mm až taký des nevyvolávajú a celkovo možno povedať, že po fyzickej stránke sú na tom oba modely de facto rovnako ako ich predchodca A550, ktorý bol pri zhodných rozmeroch o dva gramy ľahší.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

Niečo málo inovácií sa objavilo aj pri ovládacích prvkoch, napríklad na zadnej strane nájdete novo samostatné tlačidlo pre nahrávanie videí, čo je niečo, čo starším modelom chýbalo, a to z jednoduchého dôvodu - zrkadlovky sa totiž všeobecne videu donedávna skôr vyhýbali. Lenže čas trhol oponou a nových modelov vybavených touto schopnosťou k nespornému potešeniu užívateľov postupne pribúda. Obe nové Alphy majú v tomto smere menšiu výhodu, pretože príslušné tlačidlo je umiestnené tak, aby bolo priamo pod palcom, na druhú stranu je tu ale trochu "utopené". Inak tu nájdete to isté, čím disponoval už starší model A550, teda krížový ovládač pre zaostrovacie body autofokusu, tlačidlo funkcií, prezeranie snímok a koša, a samozrejme výklopný LCD displej, ktorým možno pohybovať len hore alebo dole. O niečo vyššie sú potom vľavo tlačidlá menu a nastavenie displeja, a okrem už spomínaného tlačidla videá nájdete ešte korekciu expozície a aretáciu merania expozície.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

Tiež na hornej hrane sa toho zmenilo len málo, snáď len rozmiestenie ovládacích tlačidiel je trochu iné, zrejme aj kvôli o niečo predĺženému úchopovému držadlu, čo určite ocenia ľudia s dlhšími prstami. Vďaka tomu ostalo viac miesta na tlačidlá pre výber režimu pohonu a citlivosti ISO, ktoré sú posunuté o niečo dopredu, čo je príjemnejšie, pretože ich môžete ovládať ukazovákom prirodzenejšie než vzadu palcom. Naľavo umiestnený otočný volič pre výber základného expozičného programu má menej volieb pre priamy výber, ale mnoho ďalších programov je možné nastaviť v užívateľskom menu. Sánky pre externé blesky s päticou Minolta DynaxAF sú doplnené vstupmi pre mikrofón.

 

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

Opis technickej výbavy fotoaparátov začíname väčšinou snímačom, tentoraz sme si ale o CMOS Exmor APS-C HD čipu, ktorý disponuje dvojitým protiprachovým systémom, povedali už v úvode, a tak budeme rovno pokračovať k jeho spolupracovníkom. Na prvom mieste je to obrazový procesor BIONZ, umožňujúci okrem iného natáčať Full HD videá vo formátoch AVCHD aj MPEG4 rýchlosťou až 60 snímok za sekundu. Po stránke optiky sú potom oba fotoaparáty kompatibilné so širokou škálou vyše 30 vymeniteľných objektívov s bajonetom Sony A či prípadne s objektívmi Carl Zeiss. Na rozdiel od Nikonu, o ktorého modeli D3100 sme tu písali minule, si teda spoločnosť Sony nepripravila k novým zrkadlovkám žiadne nové objektívy, avšak takto široké podporované portfólio, do ktorého sa podľa niektorých zdrojov počítajú aj objektívy Konica Minolta, má nepochybne dobrú šancu uspokojiť aj náročnejších užívateľov. Stabilizácia obrazu typu Steady Shot je potom pochopiteľne viazaná na snímač, ktorého citlivosť sa pohybuje v rozsahu od ISO 100 až do hodnoty ISO 12 800, v špeciálnom režime Multi-Frame NR je dosiahnuteľná dokonca úroveň ISO 25 600.

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

Čo sa týka práce s oboma fotoaparátmi, môžete sa tešiť na všetky expozičné režimy od autofokusu cez prioritné režimy až po plný manuál. Korekcia expozície je len v pomerne malom rozsahu od -2 EV do +2 EV, nechýba však tzv. expozičný bracketing pre 3 snímky alebo bohaté možnosti manuálnej kalibrácie bielej. Autofokus disponuje 15 ostriacimi bodmi, a pretože vyššie spomenutý LCD displej Xtra Fine disponuje Náhľadovým režimom Live View, obsahuje ponuku ostriacich módov tiež ostrenie so živým náhľadom Quick AF Live View. Expozičné časy sa pohybujú v rozsahu od 1 / 4000 až do veľkorysých 30 sekúnd, nechýba tiež režim Bulb. Nesporne potešujúcou položkou je sekvenčné snímanie, dosahujúce v najrýchlejšom móde rýchlosť až 7 fotografií za sekundu. Ak budete mať zároveň aktivovaný živý náhľad, klesne rýchlosť na stále solídne tri snímky za sekundu. Funkčná výbava potom ďalej ponúka populárne položky ako detekcia tváre a úsmevu, ale je tu aj možnosť natáčať 3D panorámy. A napokon možno vďaka vylepšenému automatickému režimu HDR zlúčiť tri po sebe idúce expozície do jedinej snímky s vysokým dynamickým rozsahom. Podobne funguje aj režim určený pre fotenie za šera, kedy možno zlúčiť sériu šiestich snímok a potlačiť tak rozmazanie či nežiaduci šum.  

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

Maximálna dosiahnuteľná kvalita fotografií sa vzhľadom k rozdielnemu rozlíšeniu snímača u každého z dvojice fotoaparátov líši - kým model A560 ponúka najvyššiu hodnotu 4592 x 3056 pixelov, jeho súrodenec A580 zvláda až 4912 x 3264 pixelov, pričom je možné v oboch prípadoch zaobstarávať nielen klasické JPEG, ale aj bezstratové RAW snímky. Prezerať si ich možno buď na už spomínanom displeji s vysokým rozlíšením 921 600 bodov, alebo tiež na HD televízoroch, pretože v konektívnej výbave nájdete okrem USB rozhrania aj HDMI port. Čoho sa tu ale nedočkáte, je interná pamäť, takže sa budete musieť spoľahnúť len na pamäťové karty SD, SDHC alebo SDXC, podporovaný je aj formát Memory Stick Pro Duo. Z ďalšej výbavy spomeňme ešte hľadáčik, disponujúci 0,8 násobným zväčšením a 95% pokrytím, interný blesk má potom smerné číslo 12 a naozaj veľmi široký uhol záberu ekvivalent 18 mm ohnisku. Prísun energie má na starosti Li-Ion akumulátor NP-FM500H s výdržou na obstaranie až 1050 snímok pri fotení cez optický hľadáčik.  

 

Sony Alpha A560 a A580

Sony Alpha A560 a A580

V Záverečnom hodnotení nových amatérskych zrkadloviek Sony Alpha A560 a A580 sa asi budeme trochu opakovať v zmysle, toho, čo sme už uviedli v súvislosti s Nikonom D3100 - opäť sa jedná o podarené modely schopné uspokojiť ako začínajúcich, tak pokročilejších užívateľov, a rovnako ako pri novinke od Nikonu je jedným z ich triumfov možnosť natáčania Full HD videá, predstavujúce nový trend v tomto fotografickom segmente. Inak je noviniek oproti starším Alphám skôr pomenej, aj keď nový snímač alebo elektronická vodováha a funkcie ako 3D panorama či vylepšený HDR režim nepochybne poteší. A tak radšej dodajme, že za model Alpha A580, dodávaný s objektívom o rozsahu 18-55 mm dáte v slovenských e-shopoch zhruba 800 €, zatiaľ čo model Alpha A560, ktorého štartovacia cena bola vyčíslená v prepočte asi na 640 €, sa ešte do našich končín nedostal. Ako sme už poznamenali v úvode, je to síce trochu divné, ale to je asi tak všetko, čo sa k tomu dá povedať.

Technické parametre fotoaparátu Sony Alpha A560:

* Rozmery: 137 x 104 x 84 mm
* Hmotnosť: 599 gramov

* Snímač: CMOS Exmor APS-C HD, veľkosť 23.5 × 15.6 mm, rozlíšenie 14.2 Mpix, citlivosť 100 - 12800 / 25600, dvojitý systém redukcie prachu, obrazová stabilizácia Steady Shot

* Objektív: bajonet Sony A s podporou objektívov Sony, Carl Zeiss a Konica Minolta (fotoaparát dodávaný so setovým objektívom 18 -55 mm)

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 s - 30 s, Bulb režim, korekcia expozície -2 EV až +2 EV, expozičný bracketing pre 3 snímky

* Displej: 3 "výklopný Xtra Fine LCD, rozlíšenie 921 600 bodov (640 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná nie, podpora pamäťových kariet SD, SDHC, SDXC a MS Duo Pro
* Batéria: Li-Ion akumulátor NP-FM500H, výdrž až 1050 snímok s hľadáčikom

* Vyváženie bielej: Automaticky, Denné svetlo, Tieň, Zamračené, Žiarovka, Žiarivka, Blesk + Vlastné nastavenie, nastavenie vyváženia bielej

* Režimy expozície: Autofokus s 15-bodovým ostriacim systémom (jednorázové alebo kontinuálne ostrenie), režim priority clony, režim priority času, plný manuál

* Dostupné funkcie: detekcia tváre (8 tvárí) a úsmevu, 3D Panorama, režim Quick AF Live View

* Scénické režimy: Portrét, Krajinka, Makro, Šport, Západ slnka, Nočný portrét

* Fotografie: formát JPEG alebo RAW, rozlíšenie 4592 x 3056, 4344 x 2224, 2288 x 1520 pixelov

* Video: rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 pixelov (rýchlosť 25 fps), 1440 x 1080 alebo 640 x 480 pixelov (až 60 fps)

* Sekvenčné snímanie: 7 fps v plnom rozlíšení, 5 fps s hľadáčikom, 3 fps pri aktivovanom režime Live View (RAW max 22 snímok, RAW + JPEG max 20 snímok)

* Procesor: BIONZ

* Ďalšia výbava: optický hľadáčik (0,8 x zväčšenie, 95% pokrytie, dioptrická korekcia v rozsahu -2,5 až +1 dioptrie), výklopný blesk (smerné číslo 12), sánky pre externý blesk s päticou Minolta DynaxAF

* Softvér: Picture Motion Browser


Technické parametre fotoaparátu Sony Alpha A580:

* Rozmery: 137 x 104 x 84 mm
* Hmotnosť: 599 gramov

* Snímač: CMOS Exmor APS-C HD, veľkosť 23.5 × 15.6 mm, rozlíšenie 16.2 Mpix, citlivosť 100 - 12800 / 25600, dvojitý systém redukcie prachu, obrazová stabilizácia Steady Shot

* Objektív: bajonet Sony A s podporou objektívov Sony, Carl Zeiss a Konica Minolta (fotoaparát dodávaný so setovým objektívom 18 -55 mm)

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 s - 30 s, Bulb režim, korekcia expozície -2 EV až +2 EV, expozičný bracketing pre 3 snímky

* Displej: 3 "výklopný Xtra Fine LCD, rozlíšenie 921 600 bodov (640 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná nie, podpora pamäťových kariet SD, SDHC, SDXC a MS Duo Pro
* Batéria: Li-Ion akumulátor NP-FM500H, výdrž až 1050 snímok s hľadáčikom

* Vyváženie bielej: Automaticky, Denné svetlo, Tieň, Zamračené, Žiarovka, Žiarivka, Blesk + Vlastné nastavenie, nastavenie vyváženia bielej

* Režimy expozície: Autofokus s 15-bodovým ostriacim systémom (jednorázové alebo kontinuálne ostrenie), režim priority clony, režim priority času, plný manuál

* Dostupné funkcie: detekcia tváre (8 tvárí) a úsmevu, 3D Panorama, režim Quick AF Live View

* Scénické režimy: Portrét, Krajinka, Makro, Šport, Západ slnka, Nočný portrét

* Fotografie: formát JPEG alebo RAW, rozlíšenie 4912 x 3264, 3568 x 2368, 2448 x 1624 pixelov

* Video: rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 pixelov (rýchlosť 25 fps), 1440 x 1080 alebo 640 x 480 pixelov (až 60 fps)

* Sekvenčné snímanie: 7 fps v plnom rozlíšení, 5 fps s hľadáčikom, 3 fps pri aktivovanom režime Live View (RAW max 22 snímok, RAW + JPEG max 20 snímok)

* Procesor: BIONZ

* Ďalšia výbava: optický hľadáčik (0,8 x zväčšenie, 95% pokrytie, dioptrická korekcia v rozsahu -2.5 až +1 dioptrie), výklopný blesk (smerné číslo 12), sánky pre externý blesk s päticou Minolta DynaxAF

* Softvér: Picture Motion Browser
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Sony Alpha A560 a A580


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.