Preposlať Canon EOS 60D

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon EOS 60D

25.02.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

V poslednom dieli miniseriálu venovanému novým zrkadlovkám, predstaveným na jeseň minulého roka, sa presunieme k spoločnosti Canon, ktorá obohatila svoju radu zrkadloviek strednej triedy o model EOS 60D. Ten by mal v portfóliu japonského výrobcu nahradiť starší model 50D, oproti ktorému prináša napríklad zjednodušené ovládanie, možnosť natáčania Full HD videosekvencií a niektoré ďalšie užitočné vylepšenia, ktorá si podrobne rozoberieme nižšie.

 

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Keď sa po uvedení modelu EOS 50D na jar 2009, na tomto fronte pri Canonu nič moc nedialo a potom sa objavil model EOS 7D, vyvolávalo to tak trochu otázky, ako mieni Canon s číselným označením ďalších prístrojov tejto časti svojho portfólia pokračovať a či už snáď dvojmiestna rada Eose neskončila. S rozptýlením týchto pochybností si Japonci dali celkom na čas, ale nakoniec sa odborná i laická verejnosť predsa len dočkala. Novinka s názvom EOS 60D je podľa svojho označenia nástupcom modelu EOS 50D, predstavuje ale aj akýsi prechodový mostík medzi modelmi EOS 550D a EOS 7D, od ktorých prebrala niektoré prvky svojho dizajnu i výbavy. Ponúka ale aj pár vecí, ktoré ani u jedného z jej predchodcov nenájdete.  

 

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Týka sa to v prvom rade tela prístroja, tvoreného kovovým šasi vyrobeným prekvapivo z hliníka, zatiaľ čo na doterajšie modely boli takmer výlučne využívané zliatiny na báze horčíka. Zvyšné časti sú potom tvorené plastovými dielmi, kde sa uplatnili polykarbonáty so sklenenými vláknami. Celok tak pôsobí veľmi robustným a odolným dojmom, pričom tomu druhému nasvedčujú aj rozmery 144,5 × 105,8 × 78,6 mm a váha 755 gramov vrátane karty a batérie, a fotoaparát nevyzerá vôbec nejako lacno. Navyše výhodou moderných plastov je nižšia teplotná vodivosť a predovšetkým pružnosť pri náraze. Po stránke dielenského spracovania teda nemožno Canon EOS 60D hodnotiť inak ako jednoznačne na výbornú, skoro sa až na myseľ vkráda otázka, či použité vskutku špičkové materiály už nie sú dokonalejšie než klasická kovová konštrukcia.  

 

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Ďalšie inovácie súvisia s ovládaním, kde došlo oproti predchádzajúcemu modelu EOS 50D k celej rade zmien, či skôr priamo k zmene celej koncepcie. Niektoré tlačidlá sa presťahovali na iné časti fotoaparátu - napríklad hlavný vypínač bol presunutý pod otočný volič expozičných režimov na ľavej hornej časti prístroja. To síce nie je nič proti ničomu, zmiznutie samostatného tlačidla pre vyváženie bielej farby ale asi kdekoho zamrzí. Novo spracovaný je aj samotný otočný volič, nachádzajúci sa vľavo na hornej časti fotoaparátu - zatiaľ čo pri starších Eosoch hrozilo jeho nechcené otočenie pri manipulácii s prístrojom, pri modeli EOS D60 to Canon vyriešil jednoducho, keď do stredu voliča umiestnil aretačné tlačidlo, vďaka ktorému je nechcené otočenie prakticky nemožné.

 

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Ešte podstatnejšou zmenou je ale zlúčenie ovládacieho kolieska vybaveného potvrdzovacím stredom dohromady s krížovým voličom, ktorý je teraz riešený ,,medzikružím“ medzi kolieskom a stredovým tlačidlom. Používatelia zvyknutí na štandardné ovládanie predchádzajúcich Eosov sa asi budú s touto inováciu musieť chvíľu zoznamovať, ale zo strany Canonu ide rozhodne o skvelý nápad, pretože fotograf má teraz zásadné ovládacie prvky na jednom mieste pekne pod kontrolou. V jednoduchosti je sila, len tak ďalej. Snáď len užívateľom so silnejšími prstami by celý ovládač, nesúci názov Multi Control Dial, mohol pripadať trochu malý, ale trocha cviku to určite spraví. Poslednou zaujímavou inováciou, ktorú treba v prehľade ovládacích prvkov spomenúť, je ešte elektronická vodováha, ktorá určite príde k úžitku napríklad pri fotení krajiniek, a ku ktorej prináleží polohové čidlo, ktoré monitoruje naklápanie fotoaparátu do strán, a to napríklad aj o 90 stupňov.  

 

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Výrazného vylepšenia sa dočkal aj LCD displej na zadnej strane fotoaparátu. Predovšetkým sa jedná o jeho uchytenie na otočnom kĺbe, vďaka čomu ho možno natočiť prakticky do akejkoľvek polohy, vrátane priklopenia smerom k fotoaparátu v čase, keď nie je potrebný, čo ho ochráni pred poškriabaním. Displej s uhlopriečkou 3 palcov je vybavený antireflexnou vrstvou, disponuje Náhľadovým režimom Live View a jeho rozlíšenie sa vyšplhalo na 1 040 000 pixelov. Za zmienku stojí tiež fakt, že sa Canon drží svojho skvelého nápadu, prvýkrát realizovaného pri modeli EOS 550D, kde bol zmenený pomer strán displeja na 3:2, čo kopíruje pomer strán fotografií, pri ktorých prezeraní tak konečne využijete celú plochu a hlavne plné rozlíšenie obrazovky.  

 

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Technickú výbavu prístroja má na starosti obrazový snímač typu CMOS APS-C z dielne Canonu, udávajúci veľkosť 22,3 x 14,9 mm a maximálne rozlíšenie 18 megapixelov. Jeho citlivosť je možné nastaviť v rozmedzí ISO 100 až 6400, ktoré možno rozšíriť aj na ISO 12800. Rolu prvého dôstojníka plní na palube tohto modelu obrazový procesor DIGIC 4 a čo sa týka optiky, podporuje tento model všetky objektívy Canon EF a EF-S, pričom dva modely z druhej menovanej skupiny sú dodávané ako príslušenstvo. Za pozornosť stojí aj hľadáčik, ktorý je riešený kvalitným skleneným päťbokým hranolom. Je veľký a svetlý, bohužiaľ má ale len zhruba 96% pokrytie, zato mu ale nechýba zelenými segmenty osadený vnútorný stavový displej, ktorý zobrazuje všetko potrebné, vrátane možnosti zobrazenia aktuálne nastavenej citlivosti ISO.

 

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Pokiaľ ide o samotnú prácu s fotoaparátom, nájdete tu kompletnú ponuku expozičných režimov od autofokusu až po plný manuál, pričom pre automatiku je k dispozícii 9-bodové ostrenie, ktoré sa osvedčilo už pri staršom modeli EOS 50D. Expozičné časy môžu nadobúdať 1 / 8000 s až 30 sekúnd a nechýba ani bulb režim, korekcia expozície môže byť až + / - 5 EV ak dispozícii je aj expozičný bracketing s rozdielom až 3 expozičných krokov. Synchronizačný čas pre vstavaný blesk je potom 1 / 250 sekundy. Nechýba ani režim sekvenčného snímania, ktorý má však trochu prekvapivo horšie parametre ako pri staršom modeli EOS 50D. Ten udával najvyššiu rýchlosť 6,3 snímok za sekundu, zatiaľ čo nový EOS 60D vie len 5,3 snímky. Zmenšená bola aj vyrovnávacia pamäť, ktorá u staršieho modelu doviedla pobrať sériu až 90 snímok v plnom rozlíšení, zatiaľ čo jeho nástupca zvládne iba 58 snímok - hovoríme ale o formáte JPEG, pri bezztrátových RAW zostalo všetko pri starom na 16 snímkach. Aj tak je však tento krok Canonu nie práve pochopiteľný.

 

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Maximálne dosiahnuteľné rozlíšenie fotografií má pri modeli EOS 60D hodnotu 5184 x 3456 pixelov, pričom vďaka funkcii Basic + môžu užívatelia k snímkam pridávať netradičné efekty. Snímky v RAW formáte je možné upravovať priamo vo fotoaparáte (napríklad čo sa týka vyváženia bielej, kontrastu, opravy optického skreslenia, chromatickej aberácie a podobne) a následne ich uložiť ako JPEG. A to aj v niekoľkých mierach kompresie. Rovnako ako ostatné zrkadlovky, o ktorých sme v posledných týždňoch písali, vie aj Canon EOS 60D natáčať Full HD videá, a to rýchlosťou 24, 25 alebo 30 fps. Nechýba ale ani klasické HD v rozlíšení 1280 × 720 fps pri 60 alebo 50 fps, funkcia Movie Crop potom nakrúca len VGA video 640 × 480 pixelov použitím centrálnej častí čipu, čím sedemkrát predĺži ohnisko. Plne manuálna kontrola nad videom je samozrejmosťou rovnako ako možnosť prikúpiť si externý stereo mikrofón.

 

Canon EOS 60D

Canon EOS 60D

Pretože v konektívnej výbave fotoaparátu nechýba okrem USB portu ani HDMI konektor, možno si nasnímané záznamy a fotografie prehrávať nielen na displeji, ale aj na HD televízoroch, pre ich ukladanie sú potom podporované SD, SDHC a SDXC karty. Internú pamäť tu podľa očakávania nenájdete žiadnu, zato však Canon pripravil pestrú ponuku príslušenstva. Poteší predovšetkým široký výber objektívov a externých bleskov, nechýba ani voliteľný batériový grip so samostatnou spúšťou pre fotografovanie na výšku. Tým sa dostávame k Li-Ion batérii LP-E6, ktorá vydrží na obstaranie veľmi slušných 1100 snímok. Zmienku si zaslúži aj podpora priamej tlače na bohatej rade fotografických tlačiarní Canon, bohužiaľ však stále chýba možnosť pridania jednotky GPS pre záznam súradníc urobených snímok priamo do dát EXIF už pri samotnom fotografovaní.  

 

Canon EOS 60D

Na záver sa ako zvyčajne zastavíme pri cene, ktorá je samozrejme tiež veľmi podstatná. Pri uvedení na trh koncom minulého roka sa samotné telo prístroja predávalo za približne 1 080 €, cena sady s objektívom EF-S o rozsahu 17-85 mm potom dosahovala cca 1 340 € a s optikou EF-S 18-135 mm by vás prístroj býval vyšiel zhruba na 1 280 €. Teraz o pár mesiacov neskôr sa na niektorých e-shopoch dá samotné telo kúpiť už za nejakých 880 €, čo je už celkom priaznivá suma. Fotoaparát vám za ňu ponúkne odolné a do rúk dobre padnúce telo s dobre vyriešenou ergonómiou a niekoľkými novými vychytávkami. Na vynikajúcej úrovni je takisto kvalita fotografií aj videí a navyše s jeho kúpou získate prístup do rozsiahleho systému fotopríslušenstva značky Canon.

Technické parametre fotoaparátu Canon EOS 60D:

* Rozmery: 144,5 × 105,8 × 78,6 mm
* Hmotnosť: 755 gramov

* Snímač: CMOS APS-C, veľkosť 22.3 x 14.9 mm, rozlíšenie 18.1 Mpix, citlivosť 100 - 12800

* Objektív: bajonet Canon s podporou objektívov Canon EF a EF-S (fotoaparát dodávaný s objektívmi EF-S 17-85 mm a EF-S 18-135 mm)

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 8000 s - 30 s, korekcia expozície -5 EV až +5 EV
* Displej: výklopný 3 "TFT, rozlíšenie 1 040 000 bodov (720 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná nie, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC
* Batéria: Li-Ion akumulátor LP-E6, výdrž 1100 snímok

* Vyváženie bielej: Automatické TTL, Denné svetlo, Tieň, Zamračené, Žiarovkové osvetlenie, Biele žiarivkové osvetlenie, Blesk, Užívateľské

* Režimy expozície: Autofokus s 9-bodovým ostriacim systémom, režim priority clony, režim priority času, plný manuál, náhľadový režim Live View

* Dostupné funkcie: Basic + pre pridávanie umeleckých efektov do snímok, elektronická vodováha

* Scénické režimy: Portrét, Krajina, Makro, Šport, Nočný portrét

* Fotografie: formát JPEG alebo RAW, rozlíšenie 5184 x 3456, 4608 x 3456, 5184 x 2912, 3456 x 3456, 3456 x 2304, 3072 x 2304, 3456 x 1944, 2304 x 2304, 2592 x 1728, 2304 x 1728, 2592 x 1456, 1728 x 1728, 1920 x 1280, 1696 x 1280, 1920 x 1080, 1280 x 1280, 720 x 480, 640 x 480, 720 x 400, 480 x 480 pixelov

* Video: rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 pixelov (rýchlosť 24 / 25 / 30 fps), 1280 x 720 a 640 x 480 pixelov (rýchlosť 50-60 fps)

* Sekvenčné snímanie: 5,3 fps v plnom rozlíšení, max 16 RAW alebo 58 JPEG za sebou
* Procesor: DIGIC 4

* Ďalšia výbava: optický hľadáčik (0,95 x zväčšenie, 95% pokrytie, dioptrická korekcia v rozsahu -3 až +1 dioptrie), vstavaný blesk, sánky pre externý blesk, české menu, novo spracované ovládacie prvky s ústredným ovládačom Multi Control Dial , telo z hliníka

* Software: ZoomBrowser EX / Image Browser, Digital Photo Professional, PhotoStitch, EOS Utility (vrátane aplikácií Remote Capture, Original Data Security Tools), Picture Style Editor


 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 2

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Canon EOS 60D


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.