Preposlať Sony Alpha SLT A33 a A55

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha SLT A33 a A55

23.02.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 1 |

Digitálne zrkadlovky sa ako elitné prístroje určené najmä pokročilejším fotografom, vyznačujú okrem vysokej technologickej vyspelosti spravidla aj vyššou cenou, čo samozrejme zužuje okruh ich potenciálnych používateľov. Snáď aj preto sa nových modelov patriacich do toho segmentu objavuje na trhu, v porovnaní s lacnejšími kompaktmi alebo ultrazoomami, skôr málo. Jeseň minulého roka však patrila k tým úrodnejším obdobiam, na čom má zásluhu predovšetkým spoločnosť Sony, ktorá svoju radu amatérskych zrkadloviek Alpha obohatila hneď o 4 novinky. Okrem modelov A560 a A580, ktoré sme si podrobne rozobrali v minulej recenzii, uviedol japonský výrobca na trh ešte ďalšie dva modely s názvami SLT A33 a SLT A55, ktoré sú ešte zaujímavejším počinom - prinášajú totiž úplne novú technológiu SLT, využívajúcu takzvané priesvitné zrkadlo. Ako táto inovácia funguje a čo ďalšieho duo nových zrkadloviek ďalej ponúka, si ukážeme v dnešnom článku.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Ako je pre väčšinu počinov spoločnosti Sony v tomto segmente typické, sú si oba modely navzájom podobné ako vzhľadom, tak väčšinou výbavy, s jedinou výnimkou v podobe rozlíšení nového snímača CMOS Exmor APS HD, o ktorom sme písali už v minulom článku. Podobne ako pri modeloch Alpha A560 a A580 má tento čip aj v tomto prípade pri číselne nižšom modeli 14,2 Mpix rozlíšenie, zatiaľ čo "vyšší" model je o 2 Mpix bohatší. Hoci megapixely sami osebe pravdepodobne sotva niečo vážia, je model A55 o 8 gramov ťažší ako jeho súrodenec, udávajúca hmotnosť je 431 gramov, čo predstavuje druhú a poslednú malú odlišnosť medzi oboma prístrojmi. Naproti tomu sú rozmery 124 x 92 x 85 mm u oboch modelov úplne identické. To isté platí aj o celkovej konštrukcii ich tiel, kde sa opäť stretávame s inováciou v podobe zdrsneného povrchu, použitou už u predošlej dvojici A560 a A580. Okrem toho, že dodáva obom modelom vzhľad prístrojov, ktoré niečo vydržia, by mala slúžiť aj k lepšiemu úchopu, lepšie povedané minimalizovať riziko vykĺznutiu prístroja z rúk. Podobne by mal fungovať aj grip, ktorý je tentoraz dôkladne pogumovaný.  

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

Dá sa povedať, že vzhľadovo sa obe novinky v zásade nevymykajú zo vzorca, ktorý Sony na svoju radu Alpha aplikuje už niekoľko rokov, čo je vidieť aj na rozložení ovládacích prvkov, ktoré sa v globále od modelov A560 a A580 príliš nelíšia. Niektoré menšie zmeny však predsa len uskutočnili - zmizlo napríklad samostatné tlačidlo pre nastavenie ISO citlivosti snímača, ktoré tu nájdete len ako jednu z volieb dostupných na kruhovom voliči na zadnej strane, čo platí aj o tlačidle samospúšte alebo o nastavení vlastností displeja. Na svojom mieste naopak zostala iná inovácia v podobe samostatného tlačidla pre natáčanie Full HD videí. Inú podobu má potom prepínač medzi fotením cez displej alebo cez hľadáčik, čo je zmena dôležitejšia, než by sa na pohľad zdalo, pretože sa jej prostredníctvom dostávame k tomu hlavnému, čo oba fotoaparáty prinášajú - novej technológii SLT (Single Lens Translucent) čiže takzvanému priesvitnému zrkadlu.  

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

Keby sme mali toto nové riešenie popísať jednou vetou, dalo by sa povedať, že tu máme praktickú ukážku aproximácii klasických DSLR s lacnejšími typmi fotoaparátov. Od ortodoxnej línie zrkadloviek prevzali oba modely kľúčový prvok v podobe rýchlych senzorov fázového autofokusu, ale nová technológia SLT funguje trochu inak. Zatiaľ čo pri klasických DSLR odráža zrkadlo časť svetla do hľadáčika a časť prepustí na senzory automatického ostrenia, pričom sa pri fotení sklopí a všetko svetlo ide na snímač, pevné nesklopné polopriepustné zrkadlo v nových SLT odráža časť svetla na vyššie spomínané AF senzory, rovnaké ako v klasických zrkadlovkách, a zvyšok prechádza stále na snímač. Z celého procesu teda odpadá zastávka pri hľadáčiku, preto ho nebolo treba zasadzovať do konštrukcie modelov A33 a A55, a namiesto toho tu nájdete len jeho elektronickú variantu. Tá však ponúka potešujúce vysoké rozlíšenie 1 144 000 pixelov, 100% pokrytie a 1,1 násobné zväčšenie. Hlavná výhoda nového riešenia tkvie v tom, že rýchly fázový autofokus je teraz použiteľný aj pri režime živého náhľadu Live View, čo klasické zrkadlovky doteraz nevedeli.  

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

Pozitívny vplyv má táto zmena aj pri natáčaní videa, kde boli doteraz všetky fotoaparáty bez rozdielu typu odkázané na ostrenie pomocou detekcie kontrastu - kompakty a ultrazoomy preto, že nič iného nevedia, zrkadlovky zase preto, že so sklopeným zrkadielkom svoje rýchle AF senzory "nevideli" . Ostrenie detekciou kontrastu je navyše pomalé, nepresné a najmä u zrkadloviek sa automatika často vyložene trápi. Vďaka polopriepustnému zrkadlu vidí prístroj zároveň snímač aj AF body, a tak je možné rýchlo a hlavne presne ostriť aj pri natáčaní videa. Ako ukázali prvé testy, skutočne to funguje, možno až moc dobre - ak vám nakrúcaný objekt na chvíľku "ubehne" z aktívneho ostriaceho bodu, autofokus sa po asi pol sekunde "chytí" a rýchlo zaostrí potrebné na pozadí. To predtým nehrozilo, pretože ako detekcia kontrastu zareagovala, stihli ste záber skorigovať. Nová technológia je tak časťou odbornej verejnosti hodnotená trochu rozporuplne v zmysle, že sa tu zišlo od kompaktov aj zrkadloviek to horšie. Úplným riešením nie je ani viac aktívnych AF bodov - za prvé netvoria súvislú plochu a menší objekt sa tak opäť môže dostať mimo ich oblasť, za druhé má fotoaparát zaostrovaciu logiku klasickej zrkadlovky a preto preferuje pri výbere bodov objekty v popredí. Stačí teda, aby jeden z AF bodov nabehol na niečo v popredí, a fotoaparát zaostrí úplne inam, než chcete. Je teda trochu na škodu, že tu nie je možnosť počas natáčania rýchlo meniť zaostrovací bod, takto totiž môžete na zložitejšie kompozície zabudnúť. Aj tak je ale pohodlie pri natáčaní rádovo väčšie ako s klasickou zrkadlovkou.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

Čo sa týka technickej výbavy nových zrkadloviek, o snímači, ktorý je vybavený obrazovou stabilizáciou Steady Shot, sme už hovorili vyššie, a tak dodajme, že jeho partnerom je obrazový procesor BIONZ a optiku má na starosti bajonet Sony A s podporou všetkých objektívov určených pre klasické DSLR Sony. Čo sa týka práce s oboma fotoaparátmi, nájdete tu všetky expozičné režimy od autofokusu až po plný manuál, nechýba ani priebežné ostrenie s využitím už spomínaného náhľadového režimu Live View. Fotoaparát ponúka 15bodový autofokus, ostrenie môže byť stredové, ale sami si môžete vybrať aj jeden z týchto 15 bodov. Tie sú síce bohužiaľ napospol namačkané doprostred obrazu, ale aj tak funguje automatický výber jedného alebo viacerých z nich prekvapivo dobre. Nájdete tu režim AF-S pre jednorazové ostrenie, ďalej AF-C pre priebežné zaostrenie, udržujúci objekt zaostrený až do stlačenia spúšte, a konečne tretí režim AF-A automaticky vyberá medzi oboma predchádzajúcimi, pričom po zmene pozície fotoaparátu prepne automaticky na predchádzajúci režim . Citlivosť snímača je možné nastaviť v rozmedzí ISO 100 až ISO 12800, navyše je tu režim šesťnásobnej expozície Multi Frame NR pre zníženie šumu, kedy je možné navoliť dokonca až ISO 25600. Expozičný čas môže nadobúdať dĺžku 1 / 4000 s až 30 sekúnd, v manuálnom móde možno potom využiť aj bulb režim.

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

Z dostupných funkcií nechýba obľúbená detekcie tváre či úsmevu a bezpochyby potešujúca je možnosť robiť 3D panoramatické zábery, tie však radšej foťte na výšku, pretože pri fotení na šírku sa môžete dostať aj na rozlíšenie 12416 x 1856 pixelov, čo je šírka, ktorú si už premietneme akurát tak na poriadnom domácom kine. Ďalej tu nájdete aj HDR režim automaticky, ktorý dokáže zlúčiť tri po sebe idúce expozície a vytvorí jedinú snímku s vysokým dynamickým rozsahom. Veľmi zaujímavá je aj vodováha, ktorá vám napovie, ako držať fotoaparát, aby nebola fotografia naklonená, a ktorú možno okrem displeja zobraziť aj na hľadáčiku. K dispozícii je tiež sekvenčné snímanie, ktorého maximálna rýchlosť dosahuje až 10 fps, a nechýbajú ani scénické režimy. Oproti kompaktom ich síce nie je veľa, ale na druhej strane sú v užívateľskom menu opatrené popisom s názornou fotografiou.  

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

V závislosti na odlišnom rozlíšení snímača pri každom z oboch fotoaparátov sa líši tiež maximálne dosiahnuteľné rozlíšenie fotografií s nimi urobených - zatiaľ čo model A33 ponúka najvyššiu hodnotu 4592 x 3056 pixelov, jeho súrodenec A55 zvláda až 4912 x 3264 pixelov, pričom je možné v oboch prípadoch zhotovovať ako klasické JPEG, tak aj bezstratové RAW snímky. Videá vo formátoch MP4 alebo AVCHD potom oba prístroje zvládajú natáčať vo Full HD kvalite rýchlosťou až 60 snímok za sekundu. Nazbierané záznamy si možno prezerať buď smerom nadol výklopnom a jednosmerne otočnom 3-palcovom displeji s vysokým rozlíšením 921 600 bodov, alebo tiež na HD televízoroch, pretože v konektívnej výbave nájdete okrem USB rozhrania aj HDMI port. Internú pamäť celkom pochopiteľne ani jeden z modelov nevlastní, takže sa budete musieť spoľahnúť len na pamäťové karty SD, SDHC, SDXC alebo Memory Stick Pro Duo.  

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

Z ďalších vymožeností možno spomenúť ešte GPS modul, ktorým disponuje model A55 a ktorý možno využiť napríklad pre geotagging čiže priradenia zemepisných súradníc a ďalších informácií k fotografiám, ďalej nechýba ani vstavaný blesk so smerným číslom 10 a napájanie obstaráva Li-Ion akumulátor NP-FW50 s napätím 7,2 V a slušnou kapacitou 1020 mAh. Podľa výrobcu to má stačiť pri fotení bez blesku cez displej na 380 snímok, s hľadáčikom potom 290 snímok. Batéria ukazuje presný stav svojich energetických zásob, negatívom je však veľmi pomalé nabíjanie, ktoré trvá cez 4 hodiny. Poslednou dôležitou položkou je potom dodávané CD so softvérom, kde nájdete jednak Picture Motion Browser pre snímok do počítača a ďalej program Image Data Converter v3.2 slúžiace na spracovanie RAWu.  

 

Sony Alpha SLT A33 a A55

Sony Alpha SLT A33 a A55

Suma sumárom sa spoločnosti Sony podarilo vyvolať uvedením novej technológie veľký záujem, a dá sa povedať, že zaslúžene. Riešenie s polopriepustným zrkadlom rozhodne nie je obvyklé a rada Alpha SLT je zatiaľ jedinou sériou fotoaparátov na trhu, ktorá ho používa. Pritom sa jedná o systém zachovávajúci výhody zrkadloviek v podobe rýchleho ostrenie fázovým posunom a navyše disponuje elektronickým hľadáčikom, vďaka ktorému máte možnosť pri manuálnom ostrení zväčšovať náhľad a ostriť oveľa ľahšie ako pri optických hľadáčikoch. Okrem toho zohráva táto inovácia pozitívny vplyv aj pri natáčaní Full HD videosekvencií, počas ktorého možno takisto ostriť. Jedinou menšou nevýhodu tak predstavuje sústredenie 15 ostriacich bodov doprostred obrazu a absencia možnosti meniť ostriaci bod počas natáčania, nepoteší tiež príliš silné odšumovanie pri vyšších citlivostiach ISO pri JPEG fotografiách a trochu zdĺhavé nabíjanie batérie. Inak sú ale zrkadlovky Sony Alpha SLT A33 a Sony Alpha SLT A55, ktoré v slovenských obchodoch kúpite cca za 660 €, resp. 760 €, naskrz podareným príspevkom japonského výrobcu do nekončiacej diskusie o ďalšom vývoji na poli tohto elitného segmentu digitálnych fotoaparátov, a navyše počinom, ktorý si svojich zákazníkov bezpochyby nájde.

Technické parametre fotoaparátu Sony Alpha SLT A33:

* Rozmery: 124 x 92 x 85 mm
* Hmotnosť: 431 gramov

* Snímač: CMOS Exmor APS-C HD, veľkosť 23.5 × 15.6 mm, rozlíšenie 14.2 Mpix, citlivosť 100 - 12800 / 25600, dvojitý systém redukcie prachu, obrazová stabilizácia Steady Shot, technológie SLT (Single Lens Translucent) čiže polopriepustné zrkadlo

* Objektív: bajonet Sony A s podporou objektívov Sony, Carl Zeiss a Konica Minolta (fotoaparát dodávaný so setovým objektívom 18 -55 mm)

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 s - 30 s, Bulb režim, korekcia expozície -2 EV až +2 EV, expozičný bracketing pre 3 snímky

* Displej: 3 "výklopný Xtra Fine LCD, rozlíšenie 921 600 bodov (640 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná nie, podpora kariet SD, SDHC, SDXC a MS Duo Pro / Pro HG Duo

* Batéria: Li-Ion akumulátor NP-FW50 (7,2 V / 1020 mAh), výdrž 380 snímok bez blesku cez displej / 290 snímok s hľadáčikom

* Vyváženie bielej: Automatické, Denné svetlo, Tieň, Zamračené, Žiarovky, Žiarivky, Blesk, 2500 K až 10000 K, Farebný filter, Vlastné (odobratím bielej plochy)

* Režimy expozície: Autofokus s 15-bodovým ostriacim systémom (jednorazové alebo kontinuálne ostrenie), režim priority clony, režim priority času, plný manuál, priebežné ostrenie s LiveView

* Dostupné funkcie: detekcia tváre (8 tvárí) a úsmevu, 3D Panoráma, HDR režim (3 expozície do jednej)

* Scénické režimy: Portrét, Krajinka, Makro, Šport, Západ slnka, Nočný portrét

* Fotografie: formát JPEG alebo RAW, rozlíšenie 4592 x 3056, 3344 x 2224, 2288 x 1520 pixelov

* Video: rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 pixelov (rýchlosť 25 fps), 1440 x 1080 alebo 640 x 480 pixelov (až 60 fps)

* Sekvenčné snímanie: 10 fps so zníženou kvalitou, 7 fps v plnom rozlíšení, 6 fps s hľadáčikom, 2.5 fps pri aktivovanom režime Live View (RAW max 20 snímok, JPEG max 35 snímok)

* Procesor: BIONZ

* Ďalšia výbava: elektronický hľadáčik (1,1 x zväčšenie, 100% pokrytie, dioptrická korekcia v rozsahu -4 až +4 dioptrie), výklopný blesk (smerné číslo 10), sánky pre externý blesk s päticou Minolta DynaxAF

* Softvér: Picture Motion Browser, Image Data Converter v3.2 pre spracovanie RAW


Technické parametre fotoaparátu Sony Alpha SLT A55:

* Rozmery: 124 x 92 x 85 mm
* Hmotnosť: 439 gramov

* Snímač: CMOS Exmor APS-C HD, veľkosť 23.5 × 15.6 mm, rozlíšenie 16.2 Mpix, citlivosť 100 - 12800 / 25600, dvojitý systém redukcie prachu, obrazová stabilizácia Steady Shot, technológie SLT (Single Lens Translucent) čiže polopriepustné zrkadlo

* Objektív: bajonet Sony A s podporou objektívov Sony, Carl Zeiss a Konica Minolta (fotoaparát dodávaný so setovým objektívom 18 -55 mm)

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 s - 30 s, Bulb režim, korekcia expozície -2 EV až +2 EV, expozičný bracketing pre 3 snímky

* Displej: 3 "výklopný Xtra Fine LCD, rozlíšenie 921 600 bodov (640 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná nie, podpora kariet SD, SDHC, SDXC a MS Duo Pro / Pro HG Duo

* Batéria: Li-Ion akumulátor NP-FW50 (7,2 V / 1020 mAh), výdrž 380 snímok bez blesku cez displej / 290 snímok s hľadáčikom

* Vyváženie bielej: Automatické, Denné svetlo, Tieň, Zamračené, Žiarovky, Žiarivky, Blesk, 2500 K až 10000 K, Farebný filter, Vlastné (odobratím bielej plochy)

* Režimy expozície: Autofokus s 15-bodovým ostriacim systémom (jednorazové alebo kontinuálne ostrenie), režim priority clony, režim priority času, plný manuál, priebežné ostrenie s LiveView

* Dostupné funkcie: detekcia tváre (8 tvárí) a úsmevu, 3D Panoráma, HDR režim (3 expozície do jednej)

* Scénické režimy: Portrét, Krajinka, Makro, Šport, Západ slnka, Nočný portrét

* Fotografie: formát JPEG alebo RAW, rozlíšenie 4912 x 3264, 3568 x 2368, 2448 x 1624 pixelov

* Video: rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 pixelov (rýchlosť 25 fps), 1440 x 1080 alebo 640 x 480 pixelov (až 60 fps)

* Sekvenčné snímanie: 10 fps so zníženou kvalitou, 7 fps v plnom rozlíšení, 6 fps s hľadáčikom, 2.5 fps pri aktivovanom režime Live View (RAW max 20 snímok, JPEG max 35 snímok)

* Procesor: BIONZ

* Ďalšia výbava: elektronický hľadáčik (1,1 x zväčšenie, 100% pokrytie, dioptrická korekcia v rozsahu -4 až +4 dioptrie), výklopný blesk (smerné číslo 10), sánky pre externý blesk s päticou Minolta DynaxAF, GPS modul pre geotagging

* Softvér: Picture Motion Browser, Image Data Converter v3.2 pre spracovanie RAW
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Sony Alpha SLT A33 a A55


počet príspevkov: 1

Sveto Korbel

23.04.2012 v 14:36

Vlastním, som spokojný, ale mám jeden problém - premodulovaný zvuk nahrávaného videa pri hlasnejšom vstupnom zvuku. Ako sa dá s týmto problémom vysporiadať? Rád by som fotoaparát používal aj na nahrávanie záznamov z rokových koncertov...zatial je nepoužitelný na tento účel... Dá sa nastaviť citlivosť zvuku na vstupe? Zatial som túto funkciu nenašiel. Ak nie - ako sa dá tento problém vyriešiť?

Odpovedať

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.