Preposlať Nikon Coolpix P7000

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix P7000

11.03.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

Nedávno sme tu hovorili o tom, že väčšina nových výrobcov digitálnych fotoaparátov inovuje svoje modelové rady v zhruba ročných intervaloch, dnes si však ukážeme, že to tak predsa len nie je vždy. Príkladom je pre tentokrát spoločnosť Nikon, ktorá s upgradom svojej rady elitných kompaktov či ultrazoomov otáľala viac ako dva roky - možno aj preto, že jej posledný model z tohto ranku, Nikon Coolpix P6000 z leta roku 2008, práve veľký úspech na trhu nemal, nestačil totiž na konkurenčnú sériu PowerShot G od Canonu, predovšetkým čo do kvality objektívu. Až vlani na jeseň japonský výrobca dospel k názoru, že sa Američania v tomto segmente rozťahovali na trhu už dosť dlho a predstavil nový model P7000, ktorý by mal situáciu zmeniť a najmä populárnemu PowerShot G11 patrične natrhnúť triko. Ako si ukážeme v dnešnom článku, predpoklady k tomu rozhodne má.

 

Nikon Coolpix P7000

Kompaktné digitálne fotoaparáty sa spravidla v súlade so svojím označením chvália nízkymi hodnotami svojich fyzických parametrov, Nikon Coolpix P7000 však cieli na náročnejších fotografov, ktorí síce neholdujú veľkým, ťažkým a zložitým zrkadlovkám, ale na druhej strane vyhrňujú nos aj nad štýlovými modelmi, jednoduchými ako čo do ovládania, tak hocikedy aj čo do výbavy. To sa nevyhnutne prejavilo aj na jeho tele, ktoré je na pomery kompaktu celkom robustné - rozmery 114 x 77 x 45 mm a hmotnosť cca 360 gramov sú hodnoty, ktoré už vo vrecku rozhodne pocítite. Na druhej strane sa ale prístroj veľmi dobre drží v rukách, čomu napomáha pryžový poťah predného gripu aj zadná opierky pre palec. Celkovo možno povedať, že po konštrukčnej stránke je na tom tento model veľmi dobre a továrenskému spracovaniu nie je čo vytknúť - hoci je telo vyrobené z tvrdeného plastu, nepatrí k tým úplne ľahkým a dodá užívateľovi pocit, že drží poriadny prístroj. Kladné body získava fotoaparát aj za ergonómiu - na jeho tele nájdete viac ako 15 ovládacích prvkov, ktoré sú napospol perfektne dostupné a intuitívne umiestnené, a ich funkčné zameranie je vďaka menovkám veľmi rýchlo pochopiteľné.  

   

Nikon Coolpix P7000

Nikon Coolpix P7000

Pár prekvapení skrýva i zadná strana fotoaparátu, kde okrem 3palcového displeja s vysokým rozlíšením 921 600 obrazových bodov nájdete aj štvorsmerný volič s otočným okružím a navyše jedno nenápadné otáčacie koliesko, umiestnené nad displejom. To sa uplatní predovšetkým v spolupráci s vyššie zmieneným otočným voličom ovládajúcim vyváženie bielej a ďalšie nastavenia. Hneď na onom voliči nastavíte vybranú položku a stlačíte jeho stredové tlačidlo, zobrazí sa totiž na displeji jednoduché rozhranie napríklad pre nastavenie citlivosti, v ktorom sa budete pohybovať práve pomocou malého nenápadného kolieska, prípadne aj s využitím otočného okružia štvorsmerového ovládača. Inak má toto koliesko tri funkcie - v režime P posúva expozíciu, pri priorite clony a v manuálnom režime mení clonu, v režime priority času potom nastavuje čas. Zvyšok zadnej strany potom zaberá šestica tlačidiel, slúžiacich napríklad na nastavenie zobrazovacieho režimu displeja, pre prezeranie fotografií, pre vstup do menu, pre uzamknutie automatickej expozície a alebo pre nastavenie režimu blesku. Nechýba samozrejme ani nevyhnutný "kôš" a posledným ovládacím prvkom je tlačidlo Fn, umiestnené trochu netypicky na prednej strane prístroja, kde sa pod objektívom trochu stráca.

   

Nikon Coolpix P7000

Nikon Coolpix P7000

Technickej výbave fotoaparátu dominuje veľký 1 / 1, 7 "CCD snímač s rozlíšením 10.1 Mpix, dosť podobný, aký je použitý aj u nového PowerShot S95 od Canonu. Citlivosť tejto jednotky je možné nastaviť v rozmedzí ISO 100 - 3200, ktorú je možné rozšíriť aj na hodnoty 6400 a 12800. Spracovanie obrazu má potom na starosti nový procesor EXPEED C2, ktorý by mal priniesť lepšie spracovanie obrazu i videa, a tretím do partie je objektív Nikkor s ohniskovým rozsahom od širokouhlých 28 mm do veľmi slušných 200 mm a 7,1 násobným optickým zoomom, ku ktorému ešte patrí 4násobný zoom digitálny. Svetelnosť F2, 8 na najširšom ohnisku je dobrá, avšak F5, 6 na najdlhšom už toľko nadšenia nevzbudzuje. Objektív zvláda ostrenie od 50 cm na širokom a od 80 cm na dlhom ohnisku, v makro režime sa dá dostať na 2 centimetre a pokiaľ ide o clonenie, je vedľa klasického ND filtra k dispozícii aj irisová clona sa šesticou lamiel. K dispozícii je systém optickej stabilizácie obrazu, resp. redukcie vibrácií (VR), a tiež "elektronická stabilizácia". Štartovací čas prístroja je podľa výrobcu 0.95 sekundy, ostrenie a vyfotenie potom na najširšom ohnisku zaberie 0,23 sekundy.  

  

Nikon Coolpix P7000

Nikon Coolpix P7000

Pre fotografovanie je okrem automatiky k dispozícii plné spektrum expozičných režimov od priority clony a času až po plný manuál, a využiť možno aj tri užívateľské režimy pre nastavenie obľúbených hodnôt. Inteligentný autofokus vyberá zo 6 scénických programov a k dispozícii je tiež 18 motívových režimov, nechýba ani špeciálny Nočný režim a voľba natáčania videoklipov. Z funkčnej výbavy možno spomenúť prepracovaný Inteligentný portrétový systém ponúkajúci napríklad zaostrovanie s detekciou až 12 tvárí a ďalšie možnosti ako je Proirita expozície na tváre a Zväčšenie tváre, ďalej je k dispozícii tiež detekcia úsmevu a žmurknutia, v súvislosti s vyššie spomínanou obrazovou stabilizáciou poteší aj funkcia detekcie pohybu a aj režim výberu najlepšieho snímku. Nechýba klasická nikonovská funkcia D-Lighting pre presvetlenie tieňov, funkciu elektronickej vodováhy potom plní vychytávka menom Virtual Horizon, ktorá by mala pomôcť získať rovné fotografie. Zabudované predvoľby Picture Control, odvodené od technológie využívané v digitálnych zrkadlovkách Nikon, umožňujú užívateľovi upravovať parametre spracovania snímok vo fotoaparáte, a konečne expozičné časy sa pohybujú v rozsahu 1 / 2000 - 60 sekúnd.

   

Nikon Coolpix P7000

Statické fotografie zvláda Nikon Coolpix P7000 robiť vo formátoch JPEG i RAW a to v rozlíšení až 3648 x 2736 pixelov, zatiaľ čo videosekvencie dosahujú HD kvalitu 1280 x 720 pixelov a natáčať je možné rýchlosťou 30 fps. Naproti tomu sekvenčné snímanie je s 0,7 fps pomerne pomalé. Pre ukladanie všetkých obstaraných záznamov je pripravená interná pamäť 79 MB, rozšíriteľná pamäťovými kartami SD, SDHC a SDXC, prezerať a prehrávať si potom všetok obsah môžete vďaka HDMI portu aj na HD televízoroch. Okrem displeja, ktorý má takmer stopercentné pokrytie možno fotografovať aj cez priehľadový optický hľadáčik s dioptrickou korekciou, ktorý však ukazuje len približne 80% obrazu. K dispozícii je tiež vstavaný vyskakovací blesk, prostredníctvom sánok na hornej hrane prístroja možno ale pripojiť aj externé blesky Speedlite.

   

Nikon Coolpix P7000

Zaujímavá môže byť aj širokouhlá predsádka WC-75A, ktorá rozšíri ohnisko na 21 mm, medzi ďalším príslušenstvom potom figuruje infračervený ovládač ML-L3 alebo puzdro na fotoaparát, pripojiť je možné aj externý mikrofón, ten ale Nikon zatiaľ neponúka a je nutné siahnuť k iným výrobcom. A tak radšej dodajme, že napájanie fotoaparátu zabezpečuje Li-Ion akumulátor EN-EL14 s výdržou na slušných 350 snímok, čo je takmer dvojnásobok toho, koľko udával starší model P6000 a poteší aj možnosť nahrávať HD video po dobu až 2 hodín a 45 minút . A na úplnú bodku sa ešte patrí poznamenať, že podobne ako pri iných svojich modelov z jesene minulého roka dodáva Nikon aj k tomuto svojmu počinu CD s programami ViewNX 2 a Capture NX 2. Zhotovené snímky môžu navyše používatelia zadarmo bezpečne zálohovať pomocou služby Nikon My Picture Town, umožňujúce on-line ukladanie a tiež zdieľanie snímok. K dispozícii je zdarma 2 GB voľného priestoru a pokiaľ by to nestačilo, je možné si u Nikonu zaplatiť užívateľský účet Gold Account.  

  

Nikon Coolpix P7000

Skrátka a dobre, Nikon Coolpix P7000 patrí určite k tomu lepšiemu, čo záver minulého roka fotografom a kameramanov ponúkol a z hľadiska Nikonu sa jedná o nesporne vydarený pokus oživiť svoju po niekoľko predchádzajúcich rokov vymierajúcu časť svojho kompaktného portfólia. Keďže ide o fotoaparát určený pre náročnejších fotografov s cieľom umožniť vážnu prácu i pri vreckovom rozmere a stať sa tak alternatívou k DSLR systému, prípadne ho nahradiť, svojich zákazníkov si bezpochyby nájde a okrem už spomínanej PowerShot rady G by mohol konkurovať aj novému systému Micro 4 / 3, reprezentovanému fotoaparátmi Olympus Pen alebo Sony NEX, ktorým sa podobá rozmermi aj váhou, ale je v porovnaní s nimi lacnejší. Na slovenskom trhu sa napríklad štartová cena tohto modelu pohybovala na sume 520 Eur a v súčasnosti ho možno už zaobstarať aj o 30 eur lacnejšie.

Technické parametre fotoaparátu Nikon Coolpix P7000:

* Rozmery: 114 x 77 x 45 mm
* Hmotnosť: 360 gramov
* Snímač: 1 / 1, 7 "CCD, rozlíšenie 10.1 Mpix, citlivosť 100 - 3200 / 6400 / 12800

* Objektív: Nikkor, ohniskový rozsah 28-200 mm, svetelnosť F2.8-F5.6, 7.1 x optický zoom, 4 x digitálny zoom, optická obrazová stabilizácia VR (systém redukcie vibrácií)

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 2000 - 60 s, korekcia expozície -3 EV až +3 EV
* Displej: 3 "TFT, rozlíšenie 921 600 bodov (640 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná 79 MB, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC
* Batéria: Li-Ion akumulátor EN-EL14, výdrž 350 snímkov / HD video cca 2 h 45 min
* Režimy expozície: Autofokus, priorita clony a času, manuálny režim, scénické režimy

* Dostupné funkcie: detekcia tváre, úsmevu a žmurknutia, funkcia fotenia v protisvetle, detekcia pohybu, inteligentný portrétny systém s funkciou zmäkčenie pleti fotografovaných osôb, priebežné ostrenie (sledovanie objektu), režim Best Shot Selector (výber najlepšej snímky), funkcia D-Lighting pre presvetlenie tieňov, elektronická vodováha Virtual Horizon, predvoľby Picture Control (štandardný, Neutrálny, Živé, Monochromatické + Sépia, Užívateľské 1, Užívateľské 2), funkcia Rýchle vylepšenie

* Scénické režimy: 6 základných programov (Portrét, Krajina, Nočný portrét, Nočná krajina, Makro a Protisvetlo), 18 motívových režimov ((Portrét, Krajina, Športy, Nočný portrét, Párty / interiér, Pláž, Sneh, Západ slnka, Úsvit / súmrak, Nočná krajina, Makro, Jedlo, Múzeum, Ohňostroj, Reprodukcia, Protisvetlo, Panoráma s asistenciou)

* Fotografie: formát JPEG a RAW, rozlíšenie 3648 x 2736, 3648 x 2432, 2736 x 2736, 3264 x 2448, 3584 x 2016, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480 pixelov

* Video: rozlíšení HD 1280 x 720, 640 x 480 a 240 x 320 pixelov (všetko 30 fps)
* Sekvenčné snímanie: 0,7 fps v plnom rozlíšení
* Procesor: EXPEED C2
* Software: ViewNX 2, CaptureNX 2, služba Nikon My Picturetown
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Nikon Coolpix P7000


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.