Preposlať NIkon D7000

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

NIkon D7000

08.04.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

Aj v dnešnom článku zostaneme ešte pri digitálnych zrkadlovkách, posunieme sa ale do o niečo cenovo výhodnejších vôd, kde si pomerne silné postavenie drží spoločnosť Nikon. Je nutné povedať, že vcelku oprávnene, pretože na rozdiel od niektorých svojich konkurentov prichádza s inováciou svojej modelovej rady \"D\" pomerne pravidelne. Činila sa aj ku koncu minulého roka, kedy popri ďalších nových modeloch predstavila aj novinku s názvom D7000. Tá je pokladaná za nástupcu populárneho modelu D90, ale ako si ukážeme nižšie, je to s oným nástupníctvom trochu zložitejšie, čo je vidieť aj z rozdielnych mien oboch fotoaparátov

 

NIkon D7000

NIkon D7000

Obľúbenú poloprofesionálnu zrkadlovku D90 uviedol Nikon na trh už v roku 2008 a preto sa o jej nástupcovi špekulovalo už dlhší čas, čakanie ale skončilo až s príchodom modelu D7000, ktorý podľa očakávania ťaží zo všetkého, čo sa u jeho predchodcu osvedčilo, nebojí sa však tiež vypožičať si niektoré moderné technológie a ďalšie zaujímavé inovácie od ostatných členov širokej rodiny nikonovských "detí". Na prvom mieste to určite platí o odolnej "karosérii" z horčíkovej zliatiny, prevzatej od vyššieho modelu D300s, ktorý dodal aj niektoré ďalšie vylepšenia, predovšetkým čo sa týka technickej výbavy. O tých si ale povieme neskôr, teraz sa ešte chvíľu zastavíme u tela fotoaparátu. To je síce vplyvom už spomínaného horčíku o 80 gramov ťažší než starší model a váži teda 780 gramov pri rozmeroch 132 x 105 x 77 mm, ale zato ho výrobca utesnil proti vnikaniu prachu a vlhkosti a vylepšil aj jeho ergonómiu - poteší predovšetkým príjemnejší úchop vďaka masívnejšej pogumovanej rukoväti.  

 

NIkon D7000

NIkon D7000

NIkon D7000

Naproti tomu rozmiestnenie ovládacích a kontrolných prvkov sa príliš nezmenilo, rozdiely oproti staršiemu modelu sú minimálne. Najväčšou novinkou je praktický prepínač pre priamy prístup do režimu živého náhľadu prepojený s tlačidlom pre natáčanie videa, čo je rovnaké riešenie, aké Nikon použil aj u inej svojej novinky D3100, o ktorej sme písali nedávno. Jedinú malú mušku predstavuje jej umiestnenie blízko opierky na palec, preto treba dávať pozor, aby ste si Live View režim omylom nespustili. Kladné body potom zato žne otočný volič režimov expozície s prepracovaným spodným voličom spôsobov snímania, kde okrem režimu jednotlivých obrázkov nájdete samozrejme aj režim sériový a to hneď v dvoch rýchlostiach, a ďalej tiež tichý režim Q, samospúšť, režim pre diaľkové ovládanie a konečne režim predsklopenia zrkadla, ktorý ale v čase Live View trochu stráca na význame.  

 

NIkon D7000

NIkon D7000

Inak už po stránke ovládania žiadne prekvapenia nečakajte, iba ak príjemné - napríklad klasický nikonský vypínač v prstenci okolo spúšte je doplnený o jednu polohu doprava, ktorou si rozsvietite stavový displej. Maličkosť, ale poteší, nie vždy je totiž za tmy ľahké nájsť príslušný gombík na osvetlenie displeja. Blízko spúšte je potom umiestnené tlačidlo pre voľbu režimu merania expozície a expozičnú kompenzáciu, zvyšok tlačidiel sa potom sústredí na zadnej strane a je to opäť tradičné nikonovské riešenie - hore prehrávanie a kôš, vľavo od 3palcového displeja s rozlíšením 921 000 bodov potom tlačidlá Menu, WB , ISO a rozlíšenie / kompresie a konečne vpravo tlačidlo na blokáciu ostrenia a expozícia, už spomínaná páčka Live View, štvorcestný volič a pod ním aretačná páčka a tlačidlo INFO, po ktorého stlačení sa dá pomocou tlačidiel umiestnených vľavo veľmi ľahko a prehľadne meniť nastavenie a to aj potme. Poslednou dôležitou položkou je potom hľadáčik so skleneným päťbokým hranolom, približne 100% pokrytím obrazu a 0,94 x zväčšením. Nechýba možnosť dioptrickej korekcie.  

 

NIkon D7000

NIkon D7000

Exteriér máme zdarne popísaný, takže sa môžeme presunúť dovnútra, kde sa, ako sme už uviedli vyššie stretli prvky prevzaté zo staršieho modelu D90 s inováciami vypožičanými od silnejšieho modelu D300 a snáď aj niektorých ďalších "detí". Druhú skupinu zastupuje predovšetkým nový CMOS snímač o veľkosti 23.1 x 15.4 mm, s citlivosťou v rozsahu ISO 100 - 6400 (manuálne až ISO 25 600) a s rozlíšením 16.2 Mpix, ktoré je takmer o 4 megapixely vyššie ako u modelu D90. Priestor snímača chráni súbor protiprachových opatrení vrátane systému vibračného čistenia snímača a možnosti získať referenčné dáta a spracovať ich v rámci aplikácie Image Dust Off pomocou voliteľného softwaru Capture NX 2. Novo bol použitý tiež výkonnejší obrazový procesor EXPEED 2, ktorý nielen optimalizuje činnosť fotoaparátu z hľadiska výkonu i kvality obrazu, ale navyše má nižšiu spotrebu energie. Poteší tiež vylepšené súvislé snímanie, ktorého maximálna rýchlosť pri plnom rozlíšení dosahuje 6 fps, aktivácia fotoaparátu potom prebehne do cca 0,13 sekundy a oneskorenie závierky, ktorá sa pohybuje v expozičných časoch 1 / 8000 - 30 s plus Bulb režim, je iba 0, 05 sekundy. Čo sa týka optiky, podporuje bajonet Nikon F deväť objektívov Nikkor typu G alebo D, využiť možno aj niektoré objektívy PC-E Nikkor a ďalšie typy obvyklé pre zrkadlovky Nikon.  

 

NIkon D7000

NIkon D7000

Čo sa týka samotnej fotografickej práce, ponúka fotoaparát kompletné spektrum expozičných režimov od autofokusu až po plný manuál, ako sa na vyspelú zrkadlovku patrí. Automatika ponúka aj nové módy Subject Tracking AF pre sledovanie zaostreného objektu a nový Face Priority AF, ktorý rozpozná v zábere až 35 tvárí, pričom oba módy sú pripravené aj pre Live View. Pre vysoko presné meranie expozície je použitý nový RGB senzor s 2016 pixelmi a systémom 3D Color Matrix II, ktorý poskytuje precízne dáta do systému detekcie scény, ktorý optimalizuje nielen expozíciu, ale aj autofokus a vyváženie bielej. Čo sa týka ostrenia, má novo vyvinutý 39bodový autofokus k dispozícii deväť stredových krížových senzorov a nechýba mu ani pomocná lampa s bielym svitom. Kompenzácia expozície má rozsah ± 5 EV a pre vyváženie bielej je k dispozícii plná automatika s využitím dát z 2016pixelového RGB snímača, ďalej režim Auto2 pre teplejšie osvetlenie, 12 prednastavených režimov s možnosťou jemného vyladenia a tiež možnosť vyvážiť ručne a uložiť až 5 predvolieb.  

 

NIkon D7000

NIkon D7000

Ľahko dostupný režim živého náhľadu s novými režimami automatického zaostrovania ponúka výrazne rýchlejšiu a výkonnejšiu detekciu tváre pri použití autofokusu s detekciou kontrastu. Využiť je možné funkciu detekcie tvárí v zábere, ktorej systém rozpoznáva až 35 osôb do 0,08 sekundy a to aj keď nehľadí "do fotoaparátu". Nechýba ani už spomínané sledovanie objektu, slúžiace pre zaostrovanie pohybujúcich sa cieľov. Pre presné zaostrovanie možno použiť štandardné zaostrovacie pole, pre rýchle fotenie z ruky potom pole veľkoplošné. Z dostupných funkcií potom nechýba ani slušná ponuka takmer dvoch desiatok scénických programov. Rad režimov (Auto, Portrét, Deti, Zblízka, Nočný portrét, Párty a Interiér) ponúka tiež vstavaný výklopný blesk, ktorý možno aktivovať tak automaticky aj ručne a ktorý ponúka smerné číslo 12, v manuálnom režime dokonca 13, a jeho záblesková X-synchronizácia je do 1 / 250 sekúnd, u Auto FP až 1 / 320 s.  

 

NIkon D7000

NIkon D7000

Statické fotografie možno s Nikonom D7000 zháňať nielen vo formáte JPEG s troma pomermi kompresia (Jemný 1:4, Normálna 1:8 a Základná 1:16), tak aj v dvoch variáciách (12-bitová a 14-bitová) formátu RAW, nazývaného tu NEF, pričom možno samozrejme ukladať JPEG i RAW simultánne. Maximálne rozlíšenie snímok potom v ktoromkoľvek z dua formátov činí 4928 x 3264 pixelov, zatiaľ čo videosekvencie možno natáčať vo formáte MOV/H.264 síce s jednoduchým mono ozvučením, zato ale až vo Full HD rozlíšení rýchlosťou 24 fps. K dispozícii sú aj nižšie HD, prípadne VGA videá s rýchlosťou 24, 25 alebo až 30 fps. Všetky nasnímané záznamy si možno prezerať nielen na displeji, ale vďaka HDMI portu aj na HD televízoroch, okrem toho potom v konektívnej výbave samozrejme nechýba ani USB port pre prenášanie fotografií a videí do počítača. Zaujímavo je riešené ukladanie dát - interná pamäť tu síce nenájdete, čo sa napokon dalo čakať, zato vám ale fotoaparát ponúkne hneď dva sloty na pamäťové karty SD, SDHC alebo SDXC, teda nielen vyššiu kapacitu úložného priestoru, ale aj možnosť samostatne ukladať súbory rôznych formátov , napr. JPEG / RAW alebo fotografie / video, prípadne vytvorenie záložného priestoru - skrátka správa snímok je plne v rukách užívateľa.  

 

NIkon D7000

NIkon D7000

Na záver ako vždy pár slov k príslušenstvu, ktorému dominuje dobíjateľná Li-Ion batéria EN-EL15, udávajúca výdrž až 1050 snímok na jedno nabitie. Predajné balenie obsahuje okrem osivového objektívu AF-S Nikkor s rozsahom ohnísk 18-105 mm a svetelnosťou F3.5-F5.6, rýchlonabíjačku MH-25, popruh AN-DC1, krytku okuláru DK-5, gumovou očnicu DK-21, USB a HDMI kábel, krytku sánok na externý blesk, na bajonet aj na LCD displej a konečne CD so softvérom, kde hlavnú úlohu hrá program ViewNX2 pre editáciu fotografií i videí. Z ďalšieho príslušenstva je možné prikúpiť napríklad diaľkové ovládanie MC-DC2 či multifunkčné Battery Pack MB-D11 s ovládacími prvkami pre snímanie na výšku, konštruovaný rovnako ako telo fotoaparátu z horčíkovej zliatiny a utesnený proti vnikaniu prachu a vlhkosti a nechýba samozrejme ani široká ponuka rôznych externých bleskov a výmenných objektívov. Prístroj je tiež kompatibilný s GPS modulom GP-1 a iste poteší informácia, že užívateľské menu je dostupné aj v slovenčine.

 

NIkon D7000

NIkon D7000

Čo sa týka ceny, blíži sa nový Nikon D7000 skôr modelu D300 ako svojmu predchodcovi D90, predáva sa totiž buď ako samotné telo za necelých 1 200 €, prípadne s vyššie spomínaným objektívom za zhruba 1 280 €. Suma vcelku adekvátna, pretože ako upgrade modelu D90 predstavuje novinka vynikajúcu voľbu, aj keď vo večnom súboji Nikon vs Canon zásadne nič nového neprináša - dalo by sa povedať že sa Nikon tradične trafil medzi konkurenčný Canon EOS 60D a 7D s tým, že ani jeden z uvedených fotoaparátov zásadne nezaostáva ani nepredbehne ostatné.  

Technické parametre fotoaparátu Nikon D7000:

* Rozmery: 132 x 105 x 77 mm
* Hmotnosť: 690 gramov telo, 780 gramov s príslušenstvom

* Snímač: CMOS-DX, veľkosť 23.1 x 15.4 mm, rozlíšenie 16.2 Mpix, citlivosť ISO 100 - 6400 automaticky alebo 100 - 25600 manuálne, protiprachové opatrenie vrátane systému vibračného čistenia snímača

* Objektív: bajonet Nikon F, podpora deviatich objektívov Nikkor G alebo D, taktiež PC-E Nikkor a ďalšie typy obvyklé pre zrkadlovky Nikonu (v základnom balení AF-S Nikkor s rozsahom ohnísk 18-105 mm a svetelnosťou F3.5-F5. 6)

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 8000 - 30 s, Bulb režim, korekcia expozície -5 EV až +5 EV
* Displej: 3 "TFT, rozlíšenie 921 000 bodov (640 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, 2 sloty pre pamäťové karty
* Pamäť: interná nie, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC
* Batéria: Li-Ion akumulátor EN-EL15, výdrž až 1050 snímkov

* Vyváženie bielej: Automaticky (2 typy), Žiarovkové svetlo, Žiarivkové svetlo (7 typov), Priame slnečné svetlo, Blesk, Zamračené, Tieň, Manuálne nastavenie (možnosť uloženia až 5 hodnôt). Voľba farebnej teploty (2500 K až 10 000 K)

* Režimy expozície: Autofokus s 39-bodovým ostriacim systémom, režim priority clony, režim priority času, plný manuál

* Dostupné funkcie: detekcia tváre (až 35 osôb), priebežné ostrenie (sledovanie objektu)

* Scénické režimy: Portrét, Krajina, Deti, Športy, Makro, Nočný portrét, Nočná krajina, Párty / interiér, Pláž / sneh, Západ slnka, Úsvit / súmrak, Portrét zvierat, Svetlo sviečky, Kvety, Jesenné farby, Jedlo, Silueta, High-key a Low-key

* Fotografie: formát JPEG (3 stupne kompresie - Jemný 1:4, Normálna 1:8 a Základná 1:16) alebo RAW (12-bitový a 14-bitový), rozlíšenie 4928 x 3264; 3696 x 2448, 2464 x 1632 pixelov

* Video: rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 pixelov (24 fps), 1280 x 720 pixelov (rýchlosť 15, 24 alebo 30 fps)

* Sekvenčné snímanie: 6 fps v plnom rozlíšení (max.100 snímok za sebou)
* Procesor: EXPEED 2

* Ďalšia výbava: hľadáčik so skleneným päťbokým hranolom (približne 100% pokrytie obrazu a 0,94 x zväčšenie, dioptrická korekcia -1,7 až +0,5 dioptrie, číra zaostrovacia matnica typu B BriteView Clear Matte Mark II), vstavaný blesk ( smerné číslo 12, v manuálnom režime 13), sánky pre externý blesk, české menu

* Softvér: ViewNX2 pre editáciu fotografií i videí, Capture NX 2 s aplikáciou Image Dust Off

* Príslušenstvo: rýchlonabíjačka MH-25, popruh AN-DC1, krytka okuláru DK-5, gumová očnica DK-21, USB a HDMI kábel, krytka sánok na externý blesk, na bajonet aj na LCD displej, voliteľne diaľkové ovládanie MC-DC2, multifunkčný Battery Pack MB-D11 s ovládacími prvkami pre snímanie na výskum konštrukcií z horčíkovej zliatiny, široká ponuka rôznych externých bleskov a výmenných objektívov, GPS modul GP-1


 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 4

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku NIkon D7000


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.