Preposlať Olympus E-5

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus E-5

06.04.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

Spoločnosť Olympus sme si v posledných rokoch zvykli spájať predovšetkým s obľúbenými kompaktmi rady Mju, prípadne s populárnou modelovou radou Pen, združujúcou kompaktné fotoaparáty založené na tzv. Micro Four Thirds systému s vymeniteľnými objektívmi, avšak nie je to tak dávno, kedy tento japonský výrobca bodoval aj na poli digitálnych zrkadloviek. Tam sa tiež pred niekoľkými mesiacmi rozhodol po trojročnej odmlke vrátiť a preto si pre náročných fotografov pripravil novinku s jednoduchým názvom E-5, postavenú zhodou okolností na pôvodnej \"plnej\" verzii vyššie uvedeného systému Four Thirds. Tento typ obrazových snímačov skonštruoval pred rokmi práve Olympus a ťažila z neho aj jeho donedávna posledná zrkadlovka E-3, uvedená pred tromi rokmi. S čím novým prichádza jej dedič E-5, si ukážeme v dnešnom článku.

 

Olympus E-5

Možno vám príde divné, že po modeli E-3 prichádza rovno model E-5, ale ako už sme písali inde, je štvorka pre Japoncov nešťastné číslo a tak ju tamojší výrobcovia digitálnych fotoaparátov aj inej spotrebnej elektroniky vo svojich produktových portfóliách často proste vynechávajú . To je ale skôr len taká perlička na úvod, dôležitejší je fakt, že čo sa týka vzhľadu nového modelu, nie sú tri roky odstupu od jeho predchodcu príliš poznať. Teda aspoň spredu, na zadnej strane sa kvôli väčšiemu displeju, ktorý má teraz trojpalcovú uhlopriečku, museli preskupiť ovládacie prvky. Platí to hlavne o štyroch tlačidlách, ktorá bola u pôvodného modelu zoradená pod displejom a ktorých cesty sa teraz rozdelili.  

 

Olympus E-5

Po novom tak tlačidlo Menu spoločne s tlačidlom INFO, určeným na úpravu zobrazenia displeja, nájdete vľavo hore nad obrazovkou, zatiaľ čo tlačidlo pre aktiváciu režimu Live View sa presunulo na jej pravý horný okraj a obligátny "kôš" nájdete pre zmenu napravo od displeja hneď pod štvorcestným voličom . Ten sa v podstate nezmenil, rovnako ako hlavný vypínač fotoaparátu, tlačidlo pre uzamknutie autofokusu, kruhový volič pre rôzne nastavenia a tlačidlo Fn s nastaviteľnou funkciou, vedľa ktorého je umiestnené ešte tlačidlo pre nastavenie zóny autofokusu a spúšť pre video v jednom. Spomenúť treba aj tesne nad displejom umiestnený senzor množstva svetla, podľa ktorého sa upravuje jas displeja. Oproti staršiemu modelu sa vytratilo špecializované tlačidlo obrazovej stabilizácie a poistka dvierok slotu pre pamäťové karty, najmä to druhé bude asi sotva komu chýbať, pretože nutnosť neustále odomykať dvierka bola niekedy dosť otravná.  

 

Olympus E-5

Na ostatných častiach tela fotoaparátu, ktoré je vyrobené z horčíkovej zliatiny a napriek rozmerom 142 x 116 x 75 mm a váhe 800 gramov, ktorá uskutočňuje s príslušenstvom takmer 1,4 kilogramu, sa v ruke drží viac než dobre aj vďaka svojmu zdrsnenému povrchu a výraznému gripu, k nejakým príliš zásadným zmenám nedošlo. Časť hornej hrany si pre seba opäť zabral stavový displej, na úchope potom okrem dopredu naklopeného tlačidla spúšte nájdete aj otočné koliesko pre nastavovanie clony a času či posúvanie vo výberových menu. Bližšie k stavovému displeju sa nachádza štvorica ďalších ovládacích prvkov - tlačidlom LIGHT si môžete stavový displej zelene podsvietiť, čo príde vhod napríklad v noci, zatiaľ čo funkciu tlačidiel pre nastavenie bielej, korekcia expozície a citlivosti ISO asi netreba nejako ďalej rozpitvávať. Tak sa radšej Posuňme naľavo od výklopného blesku, doplneného sánkami na externým variantom a poďme si povedať niečo k trojici tlačidiel, ktoré sa tu tiesnia.

 

Olympus E-5

 

Horné tlačidlo s ikonkou blesku je doplnené ešte o ikonku korekcia expozície blesku - po jeho stlačení sa totiž na displeji objaví dvojité menu, ktorého voľby sú v hornom a spodnom riadku displeja. Druhé tlačidlo MODE vyberá expozičné režimy a zoženiete s ním aj samospúšť a sekvenčné snímanie, ako ukazuje druhá ikonka a konečne tretie tlačidlo AF vyberá zaostrovacie režimy a taktiež štýl merania expozície. Pri stlačení tlačidla MODE a AF súčasne potom zapínate expozičný bracketing, čo je podobná dvojkombinácia ako u tlačidiel ISO a korekcia expozície, kedy dosiahnete reset vykonaných nastavení. Samozrejme si nemožno nevšimnúť diódy samospúšte, kombinované s prijímačom signálu z diaľkového ovládania, ďalej tu nájdete tiež tlačidlo pre mechanické vyklopenie integrovaného blesku, externý blesk je potom možné pripojiť cez konektor na ľavej strane. Na spodnej strane fotoaparátu potom pochopiteľne nechýba závit na statív.

 

Olympus E-5

Dosť bolo zdĺhavého opisu exteriéru, poďme sa pozrieť dovnútra. Tamojšiemu technickému osadenstvu velí vysokorýchlostný 4 / 3''obrazový snímač Live MOS s rozlíšením 12.3 Mpix, pomerom strán 4:3 a veľkosťou 17,3 × 13 mm. Senzor s citlivosťou v rozsahu ISO 100 - 6400 má k ruke prepracovaný systém stabilizácie obrazu, ponúkajúce 3 režimy vo zvislej i vodorovnej osi a efektívny kompenzačný rozsah z viac až 5 EV krokov. Nechýba účinný protiprachový ultrazvukový filter a tiež nový obrazový procesor TruePic V +. Čo sa týka optiky, je bajonet tohto prístroja založený na už spomínanom Four Thirds systéme, podporuje teda všetky objektívy tohto typu z dielne Olympusu.  

 

Olympus E-5

Spomenúť treba aj pentaprizmatický optický hľadáčik s približne 100% pokrytím a cca 1,15 násobným zväčšením obrazu, disponujúci výmennou zaostrovacej matnice. Očnica hľadáčiku má vstavanú záslepku a k dispozícii je aj dioptrická korekcia a kontrola hĺbky ostrosti stlačením vyhradeného tlačidla. Je teda viac než zrejmé, že pred sebou máme prístroj pre naozajstných profíkov, ktorí vzhľadom k vyššie uvedeným informáciám budú mať možno ťažkú voľbu, či fotiť cez vyspelý hľadáčik alebo cez nemenej kvalitný výklopný a plne polohovateľný displej Hyper Crystal TFT LCD s rozlíšením 921 000 bodov . Obrazovka totiž vďaka funkcii BrightCapture umožňuje fotenie aj v zlých svetelných podmienkach a ponúka okrem iného aj digitálnu vodováhu, režim živého náhľadu a korekciu jasu v 15 úrovniach, nehovoriac o možnosti zobrazenia histogramu.  

 

Olympus E-5

Čo sa týka práce s fotoaparátom, je skutočne z čoho vyberať a snáď každý užívateľ si tu nájde to svoje. Pre fotenie je k dispozícii pružná programová automatika, režim priority clonového čísla či priority času expozície a nechýba ani plný manuál. Automatický systém ostrenia používa metódu porovnávania fázového rozdielu (TTL) a fungovať môže ako 11bodový, plne krížový, automatický aj manuálny. V režime súvislého zaostrovania je k dispozícii aj funkcia sledovania zaostrenia a možnosť ručného doostrenia. Počítačom riadená štrbinová závierka je vysoko kvalitnáa - prvé testy preukázali jej životnosť na 150 tisíc cyklov a rozsah jej časov robí 1/8000-60 sekúnd, v režime Bulb možno potom dosiahnuť až 30 minút. Samospúšť potom možno načasovať na 2 alebo 12 sekúnd a možné je aj špeciálne meškanie spúšte proti otrasom s rozsahom 1/8-30 sekúnd.  

 

Olympus E-5

Z dostupných funkcií možno využiť napríklad viacnásobnú expozíciu, automatickú korekciu a pomocné rámčeky v živom náhľade, nechýbajú ani umelecké filtre. Poteší vysokorýchlostné sekvenčné snímanie z viac 5 fps, v normálnej rýchlosti možno dosiahnuť od 1 do 4 fps podľa toho, či máte aktivovaný autofokus a Live View. Na zrkadlovku profi úrovne možno tak trochu prekvapivo nechýba mimo 7 prednastavených režimov vyváženia bielej ani celkom široká ponuka scénických režimov. Vstavaný blesk potom udáva smerové číslo 13 a ako sme už spomenuli, možno ho doplniť aj pomerne bohatým spektrom podporovaných bleskov externých a to aj bezdrôtových.  

 

Olympus E-5

Jedným z kľúčových faktorov pri kúpe nového fotoaparátu býva väčšinou otázka, ako kvalitne fotí, je teda práve tak na čase uviesť, že nový Olympus E-5 zvláda statické snímky v JPEG i RAW formáte pri maximálnom rozlíšení 4032 × 3024 pixelov, pričom je možné ukladať tiež oba formáty zároveň. Podľa očakávania možno s novým modelom nahrávať aj videosekvencie v HD rozlíšení a so stereofónnym ozvučením, pričom maximálna natáčacia rýchlosť činí 30 snímok za sekundu. Prehrať si ich budete môcť vďaka MiniHDMI portu nielen na displeji, ale aj na HD televízoroch, pre ukladanie všetkých vyhotovených záznamov potom pri absencii internej pamäte prídu vhod hneď dva sloty pre pamäťové karty a to v podporovaných formátoch Compact Flash, SD, SDHC a SDXC .  

 

Olympus E-5

Konektívna výbava ďalej obsahuje ešte USB port a tiež A / V výstup, o infračervenom rozhraní pre diaľkové ovládanie sme už hovorili a konektor pre adaptér sieťového napájania nie je potrebné podrobne skúmať. Zato si zmienku zaslúži dobíjateľná Li-Ion batéria BLS-5, ktorá udáva výdrž na 870 snímok, avšak len vtedy, ak nefotíme cez displej. V praxi to teda je niečo cez 400 snímok, čo plne zodpovedá veľkosti akumulátora a jeho kapacite 1620 mAh. Čo sa týka príslušenstva, ktoré si možno k prístroju dokúpiť, je okrem už uvedených výmenných 4 / 3 objektívov, širokého spektra externých bleskov a diaľkového ovládania, tiež potrebné spomenúť softvér Olympus Viewer 2, ktorý slúži ako k nahrávaniu snímok do počítača, tak k práci s nimi, a ktorý si je možné stiahnuť na webe výrobcu.  

 

Olympus E-5

Súhrnne povedané, predstavuje Olympus E-5 novú vlajkovú loď svojho výrobcu a tomu zodpovedá aj jeho cena - samotné telo sa na slovenskom trhu začiatkom tohto roka predávalo cca za 1 720 €, čo je o plných 800, ako u výpredajové E3, ktorá sa dá stále ešte zohnať. Ďalšie stovky si potom pripravte na optiku - základný objektív 12-60 mm stojí cca 1 080 €, takže v predvolenom sete štartujeme na 2 800. To je síce len o 120, než koľko stojí potrebný konkurenčný Canon EOS 5D Mark II s objektívom 24-105 mm, ale napríklad za Canon EOS 7D s objektívom 18-135 mm dáte len 1 720 € a podobne sú na tom Pentax K7 alebo Nikon D3000s, takže je zrejmé, že novinku od Olympusu ocenia predovšetkým profesionáli. Navyše, ak nemáte skúsenosti so zrkadlovkami tohto výrobcu, budete prvých pár dní tápať, ovládanie je totiž dosť odlišné od iných značiek. Avšak ako náhle pochopíte, čo a ako funguje, stane sa Olympus E-5 skvele ovládateľným a všestranne použiteľným fotoaparátom, ktorý ponúka skutočne pestré možnosti najrôznejších nastavení. Poteší napríklad možnosť manuálnej expozície aj pri natáčaní videí alebo podpora 67 mm filtrov na objektívy. Menšou nevýhodou je už trochu zastaralý 4 / 3 snímač, ktorý oproti APS-C senzorom konkurenčných modelov stráca hlavne pri horších svetelných podmienkach. Celkovo ale Olympus dokazuje, že sa aj na nepatrne slabšom základe dá postaviť výborný prístroj, ktorý si vysokú cenu diktuje vcelku oprávnene. Napriek tomu by však jej mierne zníženie mohlo jeho predajnosti prospieť, predsa len dať cez 1 600 eur len za telo príde asi mnohým ľuďom trochu moc.

Technické parametre fotoaparátu Olympus E-5:

* Rozmery: 142 x 116 x 75 mm
* Hmotnosť: 800 gramov bez príslušenstva / 1400 gramov s batériou, kartami apod.

* Snímač: 4 / 3 "Live MOS, veľkosť 17,3 × 13 mm, rozlíšenie 12.3 Mpix, citlivosť ISO 100 - 6400, mechanická obrazová stabilizácia (posun čipu), protiprachový ultrazvukový filter

* Objektív: bajonet Olympus 4 / 3, podpora objektívov Olympus, Zuiko Digital
* Rýchlosť uzávierky: 1 / 8000 s - 60 s, bulb režim až 30 minút, korekcia expozície 1-20 EV
* Displej: 3 "Hyper Crystal TFT, rozlíšenie 921 000 bodov, výklopný a polohovateľný
* Konektivita: microUSB port, mini HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty

* Pamäť: interná nie je, podpora pamäťových kariet Compact Flash, SD, SDHC a SDXC (možno dve karty naraz)

* Batéria: Li-Ion akumulátor BLS-5, kapacita 1620 mAh, výdrž na 870 snímok (400 snímok pri fotení cez displej v režime Live View)

* Vyváženie bielej: automatické, slnečno, tiene, zamračené, žiarovka, žiarivka, podvodná, blesk, nastavenie bielej plochy (4 pozície), 2000 - 14000 K (kroky 50 až 1000 Kelvinov)

* Režimy expozície: Autofokus (11bodové TTL), priorita clony, priorita času, manuál, bulb

* Dostupné funkcie: HDR režim, BrightCapture (pre fotenie cez displej pri zhoršenom svetle), sledovanie objektu pri priebežnom ostrení

* Scénické režimy: Sýte, Prirodzené, Portrétne, Potlačenie, Monotónna, Užívateľské, umelecké filtre Pop Art, Soft Focus, Pale & Color, Light Tone, Zrnitý Film, Dierková komora, Diorámy, modely, Sepia, Cross Process, Dramatic Tone

* Fotografie: formát JPEG alebo RAW (možno ukladať súbežne), rozlíšenie 4032 × 3024, 3200 × 2400, 2560 × 1920, 1600 × 1200, 1280 × 960, 1024 × 768, 640 × 480 (všetko 4:3), 4032 × 2272, 3200 × 1800, 2560 × 1440, 1536 × 864, 1280 × 720, 1024 × 576, 640 × 360 (formát 16:9), 4032 × 2688, 3216 × 2144, 2544 × 1696, 1584 × 1056, 1296 × 864, 1008 × 672, 624 × 416 (formát 3:2), 3024 × 3024, 2400 × 2400, 1920 × 1920, 1216 × 1216, 960 × 960, 768 × 768, 480 × 480 (formát 6:6), 3776 × 3024, 3040 × 2432, 2400 × 1920, 1440 × 1152, 1200 × 960, 960 × 768, 640 × 512 (formát 5:4), 3536 × 3024, 2800 × 2400, 2240 × 1920, 1344 × 1152, 1120 × 960, 896 × 768, 560 × 480 (formát 7:6), 3632 × 3024, 2880 × 2400, 2304 × 1920, 1440 × 1200, 1152 × 960, 912 × 760, 576 × 480 (formát 6:5 ), 4032 × 2880, 3248 × 2320, 2576 × 1840, 1568 × 1120, 1232 × 880, 1006 × 720, 672 × 480 (formát 7:5), 2272 × 3024, 1824 × 2432, 1440 × 1920, 864 × 1152, 720 × 960, 576 × 768, 384 × 512 (formát 3:4)

* Video: rozlíšení HD 1280 x 720 pixelov, popr. 640 x 480 a 240 x 320 (všetko 30 fps)

* Sekvenčné snímanie: 5 fps vo vysokorýchlostnom režime, 1-4 fps pri normálnom móde (hodnoty možno užívateľsky nastaviť), max 16 RAW a 999 JPEG

* Procesor: TruePic V +

* Ďalšia výbava: stavový displej na hornej hrane prístroja, pentaprizmatický hľadáčik (1,15 x zväčšenie, 100% pokrytie, dioptrická korekcia, výmenná zaostrovacia matnica), dióda pre príjem signálu z diaľkového ovládania, vstavaný blesk (smerné číslo 13), konektor pre externý blesk (i bezdrôtové)

* Software: Olympus Viewer 2
* Príslušenstvo: voliteľné externé blesky, výmenné objektívy, 67 mm filtre, diaľkové ovládanie

 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Olympus E-5


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.