Preposlať Casio Exilim EX-H20G

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Casio Exilim EX-H20G

27.04.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Na záver štvordielnej série článkov zaostrených na spoločnosť Casio pre vás presne v duchu známeho príslovia máme to najlepšie, inak povedané sa dnes budeme zaoberať najsilnejším z kvarteta nových fotoaparátov. Hoci je svojim výrobcom deklarovaný ako digitálny kompakt, nahliada model Exilim EX-H20G čiastočne už do vyššej triedy ultrazoomov a to nielen vďaka pomerne kvalitnému objektívu, ale aj zásluhou integrovaného GPS modulu, ktorý medzi kompaktnými fotoaparátmi predsa len moc často nenájdete, nieto ešte v podobe, o ktorej sa rozhovoríme nižšie.

 

Casio Exilim EX-H20G

Oproti predošlým trom modelom je fotoaparát s rozmermi 102,5 x 68 x 29 mm a váhe 172 gramov koncipovaný znateľne striedmejšie, čo sa prejavilo aj na iba dvoch dodávaných farebných verziách, čiernej a bielej. Zato však kdekoho z vás iste poteší náznak úchopového výstupku na prednej strane a tiež rozmiestnenie ovládacích prvkov je veľmi dobré, podobne ako u starších modelov patriacich do radu Exilim EX-H, pričom zaujímavo pôsobí hlavne možnosť zapnúť fotoaparát nielen klasickým hlavným vypínačom, ale aj tlačidlom režimu snímania, umiestneným na zadnej strane nad tlačidlom pre prehliadanie. Prvé testy zahraničných odborných webov síce hovoria o miernej neprehľadnosti užívateľského menu, ktorá je ale daná tým, že aparát ponúka veľké množstvo nastavení pre rôzne režimy snímania, takže až si všetky funkcie ohmatajú, už vám to pravdepodobne tak zmätočné nepríde.  

 

Casio Exilim EX-H20G

To hlavné, čím je tento model zaujímavý, sa ale skrýva vo vnútri, ako sme už spomenuli v úvode. Snímač typu CCD s malou 1 / 2, 3 "uhlopriečkou, odozvou v rozsahu ISO 80 - 3200 a rozlíšením 14,1 Mpix síce nie je sám o sebe žiadnou bombou a aj o duálnom obrazovom procesore Exilim Engine HS sme hovorili už v minulom článku, pochvalu si však zaslúži objektív s 10-násobným optickým zoomom a ohniskovým rozsahom od veľmi širokouhlých 24 až po maximálnych 240 mm. Jedná sa teda o objektív známy už zo starších modelov H10, H15 a FH100, skladajúci sa z 11 optických členov v 10 skupinách. Svetelnosť F3, 2 na najširšom ohnisku je v tejto triede pomerne dobrá, hoci teda v globále to žiadna sláva samozrejme nie je, zatiaľ čo hodnota F5, 7 na najdlhšom ohnisku nevybočuje z priemeru. Zato si ale vďaka funkcii Single Frame SR Zoom môžete k vyššie uvedenému 10-násobnému optickému a 4-násobnému digitálnemu zoomu pridať ďalšie 1,5-násobné priblíženie bez znateľného zhoršenia kvality obrazu. Objektív ostrí od 15 cm, v makro režime sa potom dostanete na 7 cm, pre clonenie je použitý ND filter a konečne obrazová stabilizácia je riešená technológiou CCD Shift, viaže sa teda na snímač.

 

Casio Exilim EX-H20G

Casio Exilim EX-H20G

To sme sa ale ešte stále nedostali k tomu najdôležitejšiemu, totiž k hybridnej GPS, ktorá kombinuje klasický GPS modul so snímačom pohybu. Vďaka tomu dochádza k spresňovaniu polohy pri pohybe a taktiež k rozumnej informácii o polohe v miestach, kde ste bez signálu. Prvé zistenie súradníc zaberie niekoľko minút, čo je bežná vec, druhýkrát už ale tieto údaje naskočia prakticky ihneď, a to i v prípade presunu o desiatky kilometrov, navyše presnosť je za dobrých podmienok na úrovni štandardných GPS navigácií, teda do cca 10 metrov, čo je výborný výsledok, aj keď občasných "výchyliek" až o stovky metrov sa asi tiež dočkáte. Fotoaparát si pamätá 140 máp niekoľkých svetových miest, zobrazuje tiež umiestnenie fotoaparátu na mape a ponúka aj databázu 10 000 zaujímavých fotografických miest, ku ktorým vás dokonca dokáže navigovať. Ďalej je k dispozícii cez milión názvov lokácií a do fotografie je tak možné vložiť textový popis miesta, kde ste, resp. na ktoré sa pozeráte. Ak je možností viac, potom si môžete vybrať, aj keď musíme upozorniť, že databáza obsahuje iba názvy obcí, nie napríklad historických pamiatok - to by ste museli siahnuť po o dosť drahších modeloch. Menšou muškou je tiež skutočnosť, že na vyššie uvedenej mape, kam fotoaparát zaznamenáva aj prejdenú trasu, majú rozumné rozlíšenie iba veľké mestá, inak si toho moc nepozriete, pretože priblíženie končí na 25 km na jednotku, zatiaľ čo mestá disponujú až 50 metrami. Čo si ale naopak zaslúžia oceniť, je fakt, že pri prezeraní fotografií stačí kliknúť na ikonku Zeme v snímke a zobrazí sa poloha, kde ste fotili.  

 

Casio Exilim EX-H20G

Ak sme v úvode hovorili o tom, že tento fotoaparát vďaka niektorým častiam svojej výbavy nahliada medzi ultrazoomy, potom z hľadiska možností nastavenia expozície je naopak typickým kompaktom, z expozičných režimov totiž ponúka len programovú automatiku. Ostriť možno však nielen automaticky, ale aj manuálne, expozičné časy sa potom pohybujú od 1 / 2000 do 4 sekúnd. Z funkčnej výbavy nechýba obľúbená detekcie tváre, spomenúť možno aj funkciu Dynamic Photo, ktorá automaticky vyberie pohybujúci sa objekt zo sekvencie 20 snímok a jeho vložením do iných snímok vytvorí dojem pohybu. Plusom je tiež podpora 360 ° panoramatických záberov, dokonca aj pohyblivá verzia, kedy stačí fotoaparátom proste pohybovať. Ak chcete vytvoriť autoportrét, potom stačí aktivovať režim Auto-portrét a namieriť aparát na seba. Zabudnúť nesmieme ani na scénické programy, združené v režime Best Shot, kde si tí náročnejší z vás môžu vytvoriť až 999 vlastných módov. Tie sa ale bohužiaľ počas akéhokoľvek formátovania internej pamäte stratia.

 

 

Casio Exilim EX-H20G

Čo sa týka fotografických a filmárskych výstupov, produkuje tento model statické fotografie v rozlíšení 4320 x 3240 pixelov, panoramatické snímky potom dosahujú hodnôt 7680 x 720 bodov pre horizontálnu 360 ° verziu, vo vertikálnom móde je potom maximum 1280 x 4320 bodov (180 °). Videá zvláda fotoaparát natáčať v HD rozlíšení 1280 x 720 pixelov a pri rýchlosti 30 fps, čo je dnes už celkom bežná vec. Vďaka duálnemu obrazovému procesoru možno pri natáčaní tiež súčasne fotiť, samozrejme ale musíte počítať so "seknutím" záznamu. Maximálna dĺžka HD videa potom činí 29 minút. Nasnímané záznamy si vďaka HDMI portu môžete prehrávať nielen na 3palcovom displeji s rozlíšením 460 800, ale aj na kompatibilných televízoroch, pre ukladanie je potom pripravená interná pamäť 15 MB, ktorú je možné rozšíriť SD, SDHC a SDXC kartami. Napájanie má potom na starosti Li-Ion akumulátor NP-90, ktorý udáva výdrž až 600 záberov, avšak bez zapnutej GPS - s ňou sa hodnota samozrejme znižuje, pretože aktívna GPS spotrebováva energiu batérie. Výrobca uvádza výdrž 5 hodín prehliadania a cez 3 hodiny zaobstarávania videozáznamu.

 

Casio Exilim EX-H20G

Skrátka a dobre, Casio Exilim EX-H20G predstavuje v ponuke svojho výrobcu rozhodne zaujímavý počin, predovšetkým vďaka hybridnej GPS a dobrým zoomovacím možnostiam objektívu. Pochvalu si zaslúži prezeranie snímok, ktoré je veľmi rýchle, prakticky okamžité. Jednotlivé videá je možné exportovať na fotografiu a tiež editovať - strihať, mazať a podobne. Medzi dostupné funkcie pri úprave snímok patrí optimalizácia jasu, vyváženie bielej, zosvetlenie či stmavenie snímky. Jedným z hlavných pozitívnych faktorov je ale tiež celkom priaznivá cena, ktorá činí cca 300 eur vrátane pamäťovej karty s kapacitou 8 GB.  

Technické parametre fotoaparátu Casio Exilim EX-H20G:

* Rozmery: 102,5 x 68 x 29 mm
* Hmotnosť: 172 gramov bez príslušenstva (216 gramov s batériou a kartou)
* Snímač: 1 / 2, 3 "CCD, rozlíšenie 14.1 Mpix, citlivosť 80 - 3200

* Objektív: Exilim, ohniskový rozsah 24 - 240 mm, svetelnosť F3.2-F5.7, 10 x optický zoom, 4 x digitálny zoom, ostrenie od 15 cm (makro 7 cm)

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 2000 - 4 s, korekcia expozície -2 až +2 EV
* Displej: 3 "TFT, rozlíšenie 460 800 bodov (320 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná 15 MB, podpora pamäťových kariet SD, SDHC, SDXC
* Batéria: Li-Ion akumulátor NP-90, výdrž 600 záberov (bez GPS)

* Režimy expozície: Programová automatika (+ možnosť manuálneho ostrenia), scénické režimy Best Shot (38 programov, možnosť vytvorenia až 999 vlastných módov)

* Dostupné funkcie: detekcia tváre, Best Shot, Dynamic Photo, Slide Panorama vrátane pohyblivých záberov (až 360 stupňov horizontálne, 180 stupňov vertikálne), režim Autoportrét

* Fotografie: formát JPEG, rozlíšenie 4320 x 3240, 4320 x 2880, 4320 x 2432, 3648 x 2736, 2816 x 2112, 2048 x 1536, 640 x 480 pixelov, panoramatické snímky až 7680 x 720 pixelov horizontálne (360 °) a 1280 x 4320 pixelov vertikálne (180 °)

* Video: HD rozlíšenie 1280 x 720 pixelov, popr. VGA (640 x 480 pixelov), rýchlosť všetko 30 fps, maximálna dĺžka HD videa 29 minút

* Ďalšia výbava: integrovaná hybridný GPS (klasický GPS modul doplnený o snímač pohybu) sa 140 mapami veľkých miest, databáza 10 000 zaujímavých fotografických miest, cez milión názvov lokácií

* Software: Casio
 

 

 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Casio Exilim EX-H20G


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.