Preposlať Sigma SD1

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sigma SD1

11.05.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

V dnešnom článku sa po necelých dvoch týždňoch opäť vrátime k digitálnym zrkadlovkám, ktoré síce nemajú na trhu tak početné zastúpenie ako napríklad kompakty alebo ultrazoomy, čas od času sa ale predsa len nejaká tá novinka na trhu objaví. V uplynulých mesiacoch sa o to starali najmä značky Pentax, Olympus, Nikon a Canon, dnes si ale vezmeme na paškál spoločnosť Sigma a jej zatiaľ posledný počin v tejto oblasti.

 

Sigma SD1

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Sigma v posledných rokoch na poli digitálnych zrkadloviek nehýri práve veľkou aktivitou - prísľuby modernizácie tejto časti jej portfólia väčšinou ustrnuli pri predstavovaní prototypov alebo uvádzaní modelov, ktoré boli vybavené vyšším rozlíšením snímača a inak sa čo do výbavy príliš nemenili. Pritom paradoxne práve Sigma ako jediný výrobca tohto typu fotoaparátov používa unikátnu technológiu snímačov Foveon, ponúkajúcu na rozdiel od iných senzorov niektoré zaujímavé výhody. Predovšetkým je tu každý obrazový bod skladaný z troch farebných vrstiev RGB spektra, oddelených silikónovým deličom namiesto takzvaného primárneho filtra a tým sú farby vierohodnejšie, pretože na získanie plnohodnotných zložených farieb nie je nutná interpolácia. Je teda trochu škoda, že Sigma na tomto systéme ďalej nepracuje. Až na jeseň minulého roka sa ľady aspoň trochu pohli v súvislosti s predstavením nového modelu s názvom SD1. Teda aspoň to tak vyzeralo.  

 

Sigma SD1

Sigma SD1

Tento fotoaparát totiž v tele 145,5 × 112,5 × 80 mm ukrýva nový snímač Foveon X3, ktorý ponúka celkom 46 miliónov fotodiód a obsahuje 3 pod sebou ležiace vrstvy, z ktorých každá zastupuje jednu z farieb RGB spektra a disponuje približne 15 Mpix rozlíšením . Dohromady sa tak dostávame k dosť neuveriteľnej sume 46 megapixelov, pričom predchádzajúci typ tohto snímača disponoval celkovým rozlíšením 14,06 Mpix pozostávajúcom z troch 4,7 megapixlových vrstiev. Máme tu teda zlepšenie viac ako trojnásobné a pritom ide o čip, ktorý je s rozmermi 24 × 16 mm len o niečo málo väčší než klasické APS-C senzory, oproti ktorým má aj menší 1,5 násobný orezový faktor. Pre úplnosť dodajme, že staršia generácia Foveonu udávala v tomto smere hodnotu 1,7 a jej veľkosť bola 20,7 x 13,8 mm.  

 

Sigma SD1

Sigma SD1

Sigma SD1

Ďalším pokrokom v porovnaní s doterajším vrcholom ponuky japonského výrobcu, zrkadlovkou SD15, je tiež nová konštrukcia samotného tela fotoaparátu - zatiaľ čo starší model bol hlavne z plastu, jeho nástupca dostal do vienka pevnú karosériu z horčíkovej zliatiny, navyše dôkladne utesnenú voči vniknutiu prachu alebo vlhkosti. Okrem lepšej použiteľnosti v teréne to novému modelu dodáva aj výrazne serióznejší dojem. Ten je podporený aj dobrou technickou výbavou, obsahujúcou okrem vyššie uvedeného snímača tiež nový obrazový procesor, ktorý nesie označenie Dual True II a mal by podľa výrobcu byť prísľubom väčšej rýchlosti a lepšej obrazovej kvality. Nechýba ani optický hľadáčik s 98% pokrytím snímanej scény a 0,95 násobným zväčšením, fotiť sa dá ale aj cez 3-palcový LCD displej s rozlíšením 460 000 pixelov. Čo sa týka objektívu, platí aj naďalej skutočnosť, že bajonet Sigma SA podporuje iba objektívy rovnakej značky.  

 

Sigma SD1

Sigma SD1

Čo sa týka fotenia, ponúka zrkadlovka plné spektrum expozičných režimov od 11bodového autofokusu až po plný manuál, pre ukladanie vyhotovených fotografií sa potom vzhľadom k absencii internej pamäte budete musieť spoľahnúť na pamäťové karty Compact Flash. Spomenúť možno ešte vstavaný blesk so smerným číslom 11, okrem ktorého sú podporované aj blesky externé, ale to je bohužiaľ asi tak všetko, čo sa ešte dá o Sigma SD1 povedať, čím sa dostávame k tomu, čo sme naznačili už zo začiatku. Možno si ešte spomeniete, ako dlho to trvalo staršiemu modelu SD15 od oficiálneho predstavenia na pulty obchodov, teda plné dva roky, keď si po prvej premiére v roku 2008 strihol ešte repete vlani na jar. A bohužiaľ to zatiaľ vyzerá, že s jeho nástupcom to dopadne podobne - začiatok jeho predaja bol pôvodne ohlásený na február či marec tohto roka, teraz máme máj a po novej zrkadlovke stále ani stopy a výrobca mlčí, o pripravovanej novinke neodhalil ani jej váhu.  

 

Sigma SD1

Kde sa stala chyba, je nejasné. Zatiaľ vieme len to, že by sa Sigma SD1 mala na trhu objaviť v čiernej a striebornej farebnej verzii, ale kedy sa tak stane a či sa tak vôbec stane, netušia zatiaľ ani zahraničné zdroje, ktoré sa zatiaľ odvolávajú len na rôzne, väčšinou japonské blogy , kde sa objavilo niekoľko tzv. "hands-on" videí, teda akýchsi prvých recenzií. Vzhľadom k tomu, že podobná situácia sa v minulosti odohrala aj u niektorých ďalších modelov Sigmy, nezostáva než sa obrniť trpezlivosťou a čakať, pretože zatiaľ čo japonské vlaky sú synonymom presnosti či skôr dochvíľnosť, o fotoaparátoch to, aspoň v prípade Sigmy, asi neplatí.

 

Doteraz známe technické špecifikácie fotoaparátu Sigma SD1:

* Rozmery: 145,5 × 112,5 × 80 mm
* Hmotnosť: zatiaľ nespresnený

* Snímač: Foveon X3, veľkosť 24 x 16 mm, 3 farebné RGB vrstvy o celkovom rozlíšení 46,08 Mpix (3 x 15,36 Mpix), citlivosť ISO zhruba 100 - 6400, orezový faktor 1,5 x

* Objektív: bajonet Sigma SA, podpora objektívov Sigma
* Rýchlosť uzávierky: neznáma, korekcia expozície -2 EV až +19 EV
* Displej: 3 "TFT, rozlíšenie 460 000 bodov (320 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná nie je, podpora pamäťových kariet Compact Flash Type I
* Batéria: Li-Ion akumulátor

* Režimy expozície: Autofokus s 11-bodovým ostriacim systémom, režim priority clony, režim priority času, plný manuál

* Fotografie: formát JPEG alebo RAW rozlíšenie 4800 x 3200 pixelov a zrejme rad ďalších
* Procesor: Dual True II

* Ďalšia výbava: optický hľadáčik s 98% pokrytím a 0,95 násobným zväčšením (dioptrická korekcia -3 až +1,5), vstavaný blesk (smerné číslo 11), sánky pre externý blesk

* Príslušenstvo: podpora externých bleskov EF-610 DG SUPER, EF-610 DG ST, EM-140 DG
 

 

 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Sigma SD1


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.