Preposlať Panasonic Lumix DMC-GH2

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-GH2

13.05.2011 | Michal Fokt | Recenzia | Komentárov: 0 |

Fotoaparáty založené na Micro Four Thirds štandarde bývajú definované rôzne, či už ako kompakty s výmennou optikou či naopak zrkadlovky bez zrkadiel, rozhodne ale nemožno poprieť, že predstavujú jeden z najzaujímavejších trendov fotografickej súčasnosti a dá sa čakať, že do budúcnosti bude ich podiel na trhu ďalej rásť. Za priekopníka tohto typu fotoaparátov je vedľa Olympusu pokladaná predovšetkým spoločnosť Panasonic, ktorá na rozdiel od svojho konkurenta nezaspáva na vavrínoch a snaží sa z popularity svojho systému Lumix G vyťažiť pokiaľ možno maximum, preto postupne prichádza s ďalšími na ňom postavenými modely. Jeden z nich si bližšie prezrieme v dnešnom článku.

 

Panasonic Lumix DMC-GH2

Ako sme už naznačili, rozrástol sa počet členov "géčkovej" rady Panasonicu na už pomerne slušnú partičku, čo si na jednu stranu zaslúži ocenenie, ale zároveň tu vzniká tak trochu chaos kvôli ich podobnému značeniu a z nemalej časti i technickej výbave. Len na slovenskom trhu boli na začiatku tohto roka v predaji jednak modely GF1 a GF2, čo sú de facto kompakty s výmennou optikou a ďalej modely G1, G2 a GH1, ktoré majú navyše elektronický hľadáčik a radia sa tým pádom do o niečo vyššej triedy . A do tejto pre zákazníkov už tak nejasnej situácie prišiel model GH2 ako nástupca o zhruba rok a pol staršieho GH1, aby ju ešte viac zamotal. Lenže ako si ukážeme nižšie, prináša vo svojej výbave aj niečo, vďaka čomu si ho s ostatnými "Géčkami" od Panasonicu aspoň zatiaľ rozhodne nepomýlite.

 

Panasonic Lumix DMC-GH2

Panasonic Lumix DMC-GH2

Netýka sa to však vzhľadu, ktorý sa od predchádzajúcej generácie GH1 príliš nelíši - snáď jediný podstatný rozdiel sa týka väčšej hrúbky, ktorá sa premietla do celkových rozmerov 124 x 89,6 x 75,8 mm a svoju úlohu zrejme zohrala aj pri ľahkom zvýšení váhy samotného tela na 394 gramov, pričom s príslušenstvom sa dostanete až na 609 gramov. Nejaké závratné inovácie neponúkne ani ovládanie, to ale nie je samo o sebe nič zlého, pretože sa jedná o systém, ktorý vychádza v ústrety aj úplným laikom. Hornej hrane fotoaparátu dominujú okrem potrebnej spúšte hlavne dva kruhové voliče, z ktorých ľavý slúži na prepínanie ručného, priebežného a jednorazového ostrenia, pravý potom okrem expozičných režimov a ďalších volieb ponúka aj prepracovanú inteligentnú automatiku, ktorá je označená červenou ikonkou iA a možno s ňou nastavovať napríklad aj kompenzáciu expozície.

 

Panasonic Lumix DMC-GH2

Panasonic Lumix DMC-GH2

Na zadnej strane potom k osvedčenému štvorsmerovému ovládaču, otočnému koliesku a niekoľkých ďalším tlačidlám, ako je napríklad nastavenie citlivosti ISO alebo vyváženie bielej, pribudlo tiež tlačidlo pre spustenie rýchleho menu, ktoré sem bolo presunuté z hornej hrany, kde ho nahradilo špeciálne tlačidlo pre natáčanie videí . Z ostatných ovládacích prvkov si potom vedľa tlačidla pre prepínanie obrazu medzi displejom a hľadáčikom zasluhuje aj trojica Fn tlačidiel, ktorej je možné v užívateľskom menu priradiť rôzne funkcie, pričom v predvolenom nastavení ovláda tlačidlo FN1 inteligentnú automatiku, FN2 riadi štýl zobrazenia a Fn3 má v gesci nastavenie spôsobu merania expozície. Jedinú menšiu výčitku je možné mať k už spomenutému otočnému koliesku čiže rolleru, ktorý sa používa predovšetkým na expozičnej korekci. Tá sa síce jednoduchým zatlačením na neho ľahko vypína aj zapína, avšak ak ju zabudnete vypnúť, môže sa pri fotení ľahko samovoľne pohnúť.  

 

Panasonic Lumix DMC-GH2

Panasonic Lumix DMC-GH2

Od exteriéru sa presuňme pod kapotu, kde má hlavnú rolu 4 / 3 snímač Live MOS o veľkosti 17,3 x 13 mm a s efektívnym rozlíšením 16,05 megapixelov, udržiavaný v čistote osvedčeným protiprachovým systémom Supersonic Wave Filter (SWF) a vybavený špeciálnou technológiou Maicovicon pre zníženie hladiny šumu pri vyšších hladinách citlivosti, nastaviteľné v rozsahu ISO 100 - 12800. Vďaka tejto inovácii dosahuje prístroj vyššiu rýchlosť sekvenčného snímania, ktorá v plnom rozlíšení dosahuje 5 fps s mechanickou závierkou a až 40 fps pri použití uzávierky elektronickej. Pozitívny vplyv má v tomto smere taktiež obrazový procesor Venus Engine FHD, ktorý okrem toho oddeľuje farebný šum od jasového a oba typy eliminuje oddelene pomocou optimálnych algoritmov. Optimalizácia obrazu sa týka aj čistoty farebných prechodov a to až do rohov. Prednosťou procesora je aj technológia inteligentného rozlíšenia, ktorá automaticky rozpozná tri charakteristické oblasti záberu - obrysy, oblasť s detailnou textúrou a jemné tonálne prechody - a následne obrysy automaticky zvýrazní pomocou vyššieho kontrastu, v oblastiach s textúrou zvýraznia detaily a upraví tonálne prechody tak, aby vyzerali plynulejšie.  

Panasonic Lumix DMC-GH2

Panasonic Lumix DMC-GH2

Panasonic Lumix DMC-GH2

Najzaujímavejšou vlastnosťou celého fotoaparátu je však jednoznačne optika, model GH2 totiž ako prvý člen modelového radu Lumix G dokáže robiť aj 3D snímky a videá. To možno dosiahnuť použitím nového 3D objektívu Panasonic H-FT012 s duálnou optickou konštrukciou Lumix G s rozstupom 1 cm, pevným ohniskom 12,5 mm, svetelnosťou F12 a bez optickej obrazovej stabilizácie. Ten bol predstavený spoločne s ďalšími dvoma tentoraz už celkom "obyčajnými" objektívy - Lumix G ASPHERICAL s ohniskom 14 mm a svetelnosťou F2, 5 a Lumix G Vario s ohniskovým rozsahom 100-300 mm, obrazovou stabilizáciou Mega O.I.S. a svetelnosťou F4 - F5, 6. Podporované sú samozrejme aj ďalšie Micro 4 / 3 objektívy, známe od ostatných modelov z radu Panasonic Lumix G, s redukčným adaptérom sa potom dajú využiť aj niektoré väčšie Four Thirds objektívov, aj keď s určitými obrazovými obmedzeniami.  

 

Panasonic Lumix DMC-GH2

Čo sa týka nastavenia expozície, ponúka fotoaparát kompletné spektrum režimov od inteligentnej automatiky až po plný manuál, pričom expozičné časy sa pohybujú v rozsahu 1 / 4000 - 60 s plus Bulb režim až do zhruba 2 minút. Systém automatického ostrenia s 23 ostřícímu zónami pracuje na princípe detekcie kontrastu a ponúka celý rad módov a funkcií. Ostriť je možné aj manuálne a možné je aj ručné doostrovanie v AF režime, okrem toho nechýba ani priebežné ostrenie AF Tracking pre sledovanie fotografovaného objektu. Pri použití automatiky možno tiež vyberať zo slušne početnej ponuky scénických režimov a poteší aj možnosť nastavenia farebnosti snímok, kedy je na výber niekoľko režimov v ponuke My Color, a to pre foto aj video. Pre natáčanie videí je okrem známeho režimu My Film k dispozícii aj nový režim Cinema s plynulými farebnými a tonálnym prechody ako ich ľudia poznajú z filmového plátna, a ďalej režim Variable umožňujúci nahrávať videozáznam rôznou frekvenciou a striedavo ho spomaľovať a zrýchľovať pre docielenie špeciálnych efektov. Z ďalších funkcií potom okrem populárnej detekcie tváre zaujme predovšetkým možnosť predĺžiť rozsah ohniskovej vzdialenosti objektívu až 4,8 násobne pomocou novej funkcie Extra Tele Conversion, a to ako pre fotenie, tak aj pre natáčanie videí. 

Panasonic Lumix DMC-GH2

Tým sa dostávame k odpovedi na otázku ohľadom dosiahnuteľné kvality snímok a klipov. Statické fotografie možno robiť vo formáte JPEG s jemnou a štandardné komprimáciou alebo v neupravenom RAWu, pričom oba formáty možno ukladať súbežne, s 3D objektívom je potom k dispozícii formát MPO, opäť v dvoch stupňoch kompresie. Základná pomer strán obrazu 4:3 je možné zmeniť na 3:2, 16:9 a 1:1, k dispozícii je aj funkcia nahranie automatickej série snímok s rôznym pomerom strán, ktorá však pomer 1:1 vynecháva. Videá, ktorých ozvučenie má na starosti Dolby Digital Stereo Creator, možno potom robiť v klasickom Motion JPEG rýchlosťou 30 fps v HD rozlíšení 1280 x 720 pixelov, je tu ale aj úsporný formát AVCHD, kedy videá nakrúcaná rýchlosťou 24 fps dosahujú Full HD kvality. Pri ukladaní vyhotovených záznamov sa vzhľadom k absencii internej pamäte budete musieť spoľahnúť len na pamäťové karty SD, SDHC a SDXC, pre prehliadanie a prehrávanie potom môžete využiť buď 3-palcový výklopný dotykový LCD displej s rozlíšením 460 000 obrazových bodov, alebo sa cez HDMI port pripojiť ku kompatibilnému televízoru.  

 

Panasonic Lumix DMC-GH2

U displeja sa ešte chvíľu zastavíme, je totiž využiteľný aj pri fotografovaní, kedy funguje nielen náhľadové plocha, ale okrem ovládania menu a výberu, veľkosti a umiestnenia bodu AF je cez neho možné aj automaticky zaostriť a funguje tiež ako alternatívna spúšť. Ďalšou možnosťou pre fotenie je potom elektronický hľadáčik typu Live View Finder, ktorý ponúka malý LCD panel s rozlíšením 1 533 600 obrazových bodov, približne 100% pokrytie záberu, zhruba 1,42 násobné zväčšenie a tiež dioptrickú korekciu v rozsahu od -4 do +4 dioptrií. Nechýba tu ani detekujúci priblíženie oka k hľadáčiku, ktorý dáva systému impulz k vypnutiu displeja a zapnutie hľadáčika. Z ďalšej výbavy potom možno spomenúť aj výklopný blesk so smerným číslom 15,6 a ponukou slušnej riadky štandardných režimov a funkcií. Nechýba ani aktívny sánky pre externý zábleskovej jednotky TTL Auto ako FL220, FL360E alebo FL500E, využiť možno aj ďalšie externé príslušenstvo vybavené zodpovedajúce prípojnú päticou. Ako zdroj energie slúži nabíjateľná Li-Ion batéria s kapacitou 1200 mAh, umožňujúci na jedno nabitie zaobstarať cca 330 obrázkov pri používaní displeja, prípadne až 340 pri fotení cez hľadáčik. V predajnom balení nájdete okrem iného softvér PHOTOfunSTUDIO 6.0 BD Edition pre prehľadnú archiváciu fotografií a videí, SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE pre spracovanie snímok vo formáte RAW a trial verziu programu Super LoiloScope.   

Panasonic Lumix DMC-GH2

Súhrnne povedané je Panasonic Lumix DMC-GH2 vyspelý "foto-videoaparát", pri ktorom výrobca oproti starším modelom GH1 a G2 vylepšil najmä výkon automatického zaostrovania a tiež kvalitu natáčených videí, veľkou atrakciou je samozrejme možnosť pořizování 3D fotografií a videoklipov cez nový 3D objektív. Pochvalu si zaslúži kvalitný snímač s vysokým rozlíšením a výkonný procesor, ale aj vylepšený elektronický hľadáčik. Pre maximálnu kvalitu fotografií je potrebné držať sa nižších hodnôt citlivosti snímača, hoci je zrejmé zlepšenie oproti predchádzajúcemu modelu, pretože podľa prvých testov je prijateľná aj hodnota ISO 1 600. Náročných užívateľov potom určite poteší aj presnosť farebného podania, ktoré navyše majú možnosť detailne nastaviť. A tak si na záver poďme povedať niečo o dostupnosti tohto modelu, ktorý na českom trhu zoženiete v čiernej a striebornej farbe a ku ktorému možno dokúpiť pomerne širokú škálu rôzneho príslušenstva.   

Panasonic Lumix DMC-GH2

Okrem objektívov a externých bleskov ide o stereofónny mikrofón, adaptéry pre rôzne typy objektívov rôzne snímacie filtre, nový ovládač zoomu DMW-ZL1, ale trebárs aj adaptér pre napájanie z elektrickej siete, rôzne puzdrá a tašky, ramenné popruhy a samozrejme aj HDMI káble RP- CDHM15/RP-CDHM30. Cena samotného tela sa pohybuje medzi 20 a 22 tisíckami Sk, za sadu s objektívom Lumix G Vario HD o rozsahu 14 - 140 mm, svetelnosťou F4 - F5, 8 as 10 x optickou transfokáciou potom dáte okolo 35 tisíc Sk a druhá sada so štandardným objektívom 14 -42 mm vás vyjde na nejakých 920-1 000 eur. Ak túžite po 3D fotkách, pripravte si za sadu s príslušným objektívom zhruba 1 440 eur.  


Technické parametre fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-GH2:

* Rozmery: 124 x 89,6 x 75,8 mm
* Hmotnosť: 394 gramov telo, 609 gramov s príslušenstvom

* Snímač: 4 / 3 Live MOS, veľkosť 17,3 x 13 mm, rozlíšenie 16.05 Mpix, citlivosť ISO 100 - 12800, protiprachový systém Supersonic Wave Filter (SWF), technológia Maicovicon pre zníženie hladiny šumu pri vyšších hladinách citlivosť

* Objektív: bajonet Panasonic G, systém Micro Four Thirds, podpora objektívov Lumix G založených na rovnakom štandarde (väčšie 4 / 3 objektívy len cez redukciu), novo tiež 3D objektív Panasonic H-FT012 s duálnou optickou konštrukciou a ďalej objektívy Lumix G ASPHERICAL ( 14 mm ohnisko a svetelnosť F2.5), Lumix G Vario (rozsah 100-300 mm, obrazová stabilizácia Mega OIS a svetelnosť F4 - F5, 6)

* Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 - 60 s, Bulb režim (až 2 minúty), korekcia expozície -5 EV až +5 EV

* Displej: 3 "dotykový výklopný TFT, rozlíšenie 460 000 bodov (320 x 480 pixelov)
* Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL, slot pre pamäťové karty
* Pamäť: interná nie, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC

* Batéria: Li-Ion akumulátor s kapacitou 1200 mAh, výdrž cca 330 obrázkov pri používaní displeja, prípadne až 340 pri fotení cez hľadáčik

* Vyváženie bielej: Automatika, Denné svetlo, Pod mrakom, Tiene, Halogén, Blesk, 4x ručné vyváženie, Podľa farebnej teploty v Kelvinoch

* Režimy expozície: Autofokus s 23-bodovým ostriacim systémom, režim priority clony, režim priority času, plný manuál

* Dostupné funkcie: detekcia tváre, priebežné zaostrovanie AF Tracking, ponuka režimov My Color pre nastavenie farebnosti snímok, režimy My Film, Cinema a Variable pre natáčanie videí, možnosť predĺžiť rozsah ohniskovej vzdialenosti objektívu až 4,8 násobne pomocou funkcie Extra Tele Conversion, a to ako pre fotenie, tak aj pre natáčanie videí

* Scénické režimy: portréty, Kvet, Potraviny, Objekty, Ohnisko vzdialenosti, Nočný portrét, Nočná scéna, Západ slnka, Párty, Šport, Dieťa 1 a 2, Maznáčikovia

* Fotografie: formát JPEG (jemná a štandardné kompresie) alebo RAW, rozlíšenie 4608 x 3456, 4128 x 2752, 4976 x 2800, 3264 x 2448, 2336 x 1752, 3360 x 2240, 2400 x 1600, 3520 x 1980, 1920 x 1080 pixelov

* Video: formát Motion JPEG (30 fps) v HD rozlíšení (1280 x 720) alebo AVCHD (24 fps) vo Full HD kvalite (1920 x 1080 pixelov), možno aj 848 x 480, 640 x 480 a 240 x 320 pixelov ( všetko 30 fps), stereo ozvučenie Dolby Digital Stereo Creator (redukcia pri vetre)

* Sekvenčné snímanie: až 5 fps s mechanickou závierkou a až 40 fps pri použití závierky elektronickej (RAW max 7 snímok, JPEG do vyčerpania kapacity karty)

* Procesor: Venus Engine FHD

* Ďalšia výbava: elektronický hľadáčik Live View Finder (LCD panel s rozlíšením 1 533 600 obrazových bodov, približne 100% pokrytie záberu, cca 1,42 násobné zväčšenie, dioptrická korekciu v rozsahu od -4 do +4 dioptrií), vstavaný výklopný blesk ( smerné číslo 15.6), sánky pre externý blesk

* Software: PHOTOfunSTUDIO 6.0 BD Edition pre prehľadnú archiváciu fotografií a videí, SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE pre spracovanie snímok vo formáte RAW a trial verzia programu Super LoiloScope

* Príslušenstvo: výmenné objektívy, externé blesky, stereofónny mikrofón, adaptéry pre rôzne typy objektívov rôzne snímacie filtre, nový ovládač zoomu DMW-ZL1, adaptér pre napájanie z elektrickej siete, rôzne puzdrá a tašky, ramenné popruhy, HDMI káble RP-CDHM15/RP -CDHM30
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Panasonic Lumix DMC-GH2


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.