Preposlať Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-FX77

21.09.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Už viackrát sme v našich článkoch narážali na to, že digitálne kompakty sú v porovnaní s ďalšími typmi fotoaparátov takpovediac stádoví tvorovia, lepšie povedané, že sa tak často vzdajú uvažovať ich výrobcovia, keď niektorý z nich príde s nejakou technologickou novinkou a ostatní sa po ňom začnú onedlho opičiť. Tento rok by sa v tomto zmysle dalo hovoriť o 16 Mpix snímačoch, ktoré sa na trhu s digitálnymi kompaktmi behom pár mesiacov rozšírili skoro ako nejaká epidémia - už sa vlastne ani poriadne nevie, kto nové kolo honu na megapixely odštartoval, ale bleskovo sa do neho zapojili takmer všetci veľkí výrobcovia. O to väčšiu pozornosť ale v záplave takto konštruovaných prístrojov upúta model, ktorý ide proti prúdu, najmä keď k tomu ponúkne aj ďalšie zaujímavé vlastnosti. A presne to sa podarilo firme Panasonic, ktorá tento rok okrem početnej partičky \"trendy\" kompaktov s 16 Mpix snímačom uviedla na trh aj jeden na megapixely o niečo chudobnejší, napriek tomu však veľmi zaujímavý fotoaparát.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Je ním štíhly štýlový elegán s názvom Lumix DMC-FX77, ktorý je v niektorých krajinách predávaný tiež pod označením FX78 a hoci ho niektoré zdroje z dôvodov, o ktorých si povieme neskôr, označujú ako fotoaparát určený skôr pre dámy a dievčatá, jedná sa o široko použiteľný prístroj, pre ktorý bezpochyby nájdu uplatnenie aj páni. Trebárs na výlete s kamarátmi či na služobnej ceste, keď ho zásluhou jeho kompaktných rozmerov 99,7 x 55,2 x 20,6 mm ľahko ukryjú do vrecka nohavíc či saka, kde im so svojimi 126 gramami váhy nebude vôbec prekážať. To je ale len jedna z predností, ktorým sa tento model môže pochváliť a vedzte, že zďaleka nie tá najdôležitejšia.  

Panasonic Lumix DMC-FX77

Panasonic Lumix DMC-FX77

O tom sa môžete ľahko presvedčiť, keď fotoaparát otočíte a na jeho zadnej strane na vás vykukne luxusne veľký 3,5 palcový dotykový LCD displej. Jeho rozlíšenie je síce "iba" 230 000 pixelov, ponúka ale antireflexnú a ochrannú vrstvu a poteší aj širokými pozorovacími uhlami alebo tiež možnosťou nastaviť pomocou režimov Power LCD a Auto Power LCD intenzitu jeho podsvietenia, čo má pozitívny vplyv na úsporu energie. Vzhľadom k tomu , že obrazovka zaberá de facto celú plochu zadnej steny, nie je asi veľkým prekvapením, že okrem zobrazovania vyfotených snímok či prehrávania natočených videí slúži aj k ovládaniu fotoaparátu a nastaveniu rôznych funkcií, rovnako ako ku kompozícii záberov alebo úpravám snímok. Okrem pohybu v užívateľskom menu je samozrejme podporované aj dotykové ostrenie a po novom je možné dotykom riadiť i ovládanie zoomu.  

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

Panasonic Lumix DMC-FX77

 

Tým sa dostávame k technickej výbave tohto modelu, ktorá, ako sme naznačili už v úvode, ide tak trochu proti prúdu, velí jej totiž 1 / 2, 33 palcový CCD snímač s 12 Mpix rozlíšením, čo v záplave kompaktov s 16 Mpix čipy pôsobí tak trochu ako zjavenie. Fanúšikovia vysokého rozlíšenia budú síce asi hovoriť o anachronizme, ale na druhú stranu sa tým významne znižuje riziko výskytu šumu na zhotovených fotografiách a za to Panasonic nemožno než pochváliť. To isté možno povedať aj o citlivosti tohto čipu, ktorá sa pohybuje v rozsahu ISO 80 - 1600, ale ktorý je možné navýšiť aj na ISO 3200 a 6400. V spolupráci s obrazovým procesorom Venus Engine FHD potom snímač zvláda robiť štandardné statické fotografie o maximálnom rozlíšení 4000 x 3000 a to ako v klasických pomeroch strán 4:3, 3:2 alebo 16:9, tak i vo štvorcovom 1:1 formáte, pričom je možné voliť z dvoch stupňov kvality obrazu - jemná a štandardná.

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

Panasonic Lumix DMC-FX77

Samostatný odsek si tento krát vyslúžili videá, ktoré fotoaparát dokáže natáčať aj vo Full HD kvalite, hoci len vo forme 60 prekladaných obrázkov za sekundu buď v klasickom Motion JPEG alebo v úspornom AVCHD formáte. Ak máte radšej štandardné videá, možno využiť aj HD rozlíšenie o rýchlosti 60p (60 snímok / s progresívne) alebo klasických 30 fps a k dispozícii je aj nižšie VGA a QVGA rozlíšenie, ktoré však pravdepodobne využije len málokto. Nádejnejšie vyhliadky má v tomto smere HDMI port, ktorý pre pripojenie fotoaparátu ku kompatibilným HD televízorom, na ktorých je možné videá i fotografie prehrať, použije aspoň občas asi každý, kto si fotoaparát kúpi. Na prenášanie súborov do počítača je potom pripravený USB konektor. Ešte v súvislosti s videami sa patrí dodať, že počas natáčania možno tiež zoomovať.  

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

Ak sa pýtate, prečo sme preskočili optiku, netreba prepadať panike, aj tá sa Panasonicu podarila, objektív Leica DC Vario-Summarit, zložený zo 7 členov v 6 skupinách s 3 asférickými povrchmi, má totiž v zásobe ohniskový rozsah 24-120 mm a tiež 5 x optický zoom, doplnený 4-násobným zoomom digitálnym. To síce nie sú až tak vysoké čísla, ale s funkciami Inteligentný Zoom a Extra Optical Zoom je možné optické priblíženie zvýšiť až na 6,5 respektíve 6,1-násobok a to už možno považovať za celkom slušnú hodnotu. Poteší tiež svetelnosť - hodnota F5.9 na najdlhšom ohnisku je síce skôr priemerná, ale F2.5 na ohnisku najširšom, to si necháme páčiť, rovnako ako makro režim začínajúci už na 3 centimetroch. Nechýba ani optická obrazová stabilizácia Power O.I.S., realizovaná posuvom optických členov v objektíve.  

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

Zatiaľ sme vymenovali len samé pozitíva, teraz sa pre zmenu zameriame na jedno menšie negatívum, aj keď zrejme ako pre koho - predsa len fakt, že o všetky nastavenia expozície sa stará inteligentná automatika, je niečo, čo je u kompaktov bežným štandardom a je skôr prekvapením, ak niektorý model tohto druhu ponúka aj nejaké ďalšie režimy. Panasonic Lumix DMC-FX77 tým prípadom nie je, avšak okrem autofokusu Sonic Speed AF, ktorý operuje v expozičných časoch 1 / 4000 - 8 sekúnd a podľa tvrdenia výrobcu by mal byť až o 33% rýchlejší ako u staršieho modelu FX75, je tu aj priebežné ostrenie AF Tracking a ostriť možno ako bodovo, tak zónovo a viaczónovo, o podpore dotykového ostrenia sme už hovorili. Poteší aj rýchle sekvenčné snímanie, ktoré okrem rýchlosti 3,7 fps v plnom rozlíšení s obstaraním až 7 snímok za sebou ponúka tiež režim rýchleho snímania, ktorý pri priorite rýchlosti dosahuje až 10 fps, zatiaľ čo, ak zvolíte prioritu kvality, získate až 100 snímok za sebou, vyhotovených rýchlosťou 6 fps.

 

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

Z dostupných funkcií nechýba obľúbená detekcia tváre, väčšiu pozornosť ale púta schopnosť prístroja robiť aj 3D fotografie a to v špeciálnom režime, ktorý najprv zaobstará 20 klasických fotografií a následným prepojením najlepších dvoch záberov vytvorí 3D obraz v MPO formáte. K dispozícii je tiež automatická detekcia fotografovanej scény (Intelligent Scene Selector), prípadne nastavenie expozície (Intelligent Exposure) a zabudnúť nesmieme ani na početnú ponuku prednastavených scénických programov. Už spomínaný dotykový displej potom ponúka široké možnosti pre rýchle a kreatívne úpravy fotografií, retuše a líčenie. Niektoré z týchto funkcií sú skôr zábavné, ale napríklad možnosť úpravy make-upu, očných tieňov a farby rúžu určite ocenia aj ženy a dievčatá, najmä ak budú fotografie okamžite po nasnímaní vytlačené na priamo pripojenej kompatibilnej fototlačiarni alebo napríklad v blízkom samoobslužnom fotokiosku, prípadne pridaných na Facebook, v prípade videí na YouTube a to bez nutnosti inštalácie softvéru do počítača.  

 

Panasonic Lumix DMC-FX77

Súhrnne povedané je štýlový kompakt Panasonic Lumix DMC-FX77 rozhodne vydarený prístroj, ktorý v mnohých ohľadoch ponúka o dosť viac, než by hocikto u štýlového kompaktu očakával. Okrem už spomínaných predností je na mieste pochváliť aj kvalitné ozvučenie videosekvencií pomocou technológie Dolby Digital Creator, alebo na pomery kompaktu celkom slušných 70 MB internej pamäte, ktorú môžete ďalej rozšíriť SD, SDHC a SDXC kartami. Batéria s kapacitou iba 680 mAh a výdržou zhruba 200 snímok je síce trochu sklamanie, tých je ale inak vo výbave tohto modelu minimum, takže nie je celkom nič divného na tom, že jeho cena je oproti iným štýlovým kompaktom o niečo vyššia - na slovenskom trhu ho v čiernej, striebornej, modrej, zlatej, ružovej či bielej farbe zoženiete za približne 268 €. V tomto prípade je ale nepochybne na mieste, že si Panasonic túto sumu za svoj vydarený výtvor rozhodne zaslúži.

 

Technické parametre fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-FX77:

Rozmery: 99,7 x 55,2 x 20,6 mm
Hmotnosť: 126 gramov
Snímač: 1/2.33 "CCD, rozlíšenie 12.1 Mpix, citlivosť 80 - 1600 / 3200 / 6400

Objektív: Leica DC Vario Summarit, ohniskový rozsah 24 - 120 mm, 5 x optický zoom, 4 x digitálny zoom (6,5 násobný optický s funkciou Inteligentný Zoom alebo 6,1 násobný optický s funkciou Extra Optical Zoom), svetelnosť F2.5 - F5 .9, ostrenie od 50 cm na širokom a 100 cm na dlhom ohnisku, makro režim od 3 cm, optická obrazová stabilizácia Power OIS

Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 - 8 s, korekcia expozície -2 až +2 EV

Displej: 3.5 "dotykový LCD s rozlíšením 230 400 obrazových bodov, antireflexná vrstva, možnosť ovládania zoomu, zobrazenie histogramu

Konektivita: microUSB port, HDMI port, slot pre pamäťové karty
Pamäť: interná 70 MB, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC
Batéria: Li-Ion BP70A, kapacita 680 mAh, výdrž na približne 200 snímok
Režimy expozície: programová automatika, scénické režimy

Ostrenie: autofokus Sonic Speed AF (bodové, viacbodové, zónové), priebežné ostrenie AF Tracking, dotykové ostrenie

Dostupné funkcie: detekcia tváre, Intelligent Scene Selector, Intelligent Exposure, možnosť obstarania 3D fotografií v špeciálnom režime (zloženie 3D obrazu z dvoch 2D fotografií), funkcie slúžiace k úprave a vylepšeniu urobených snímok (vrátane vylepšenia make-upu, očných tieňov alebo farby rúžu), možnosť jednoduchého nahrania obsahu na Facebook či YouTube bez nutnosti inštalácie softvéru

Scénické režimy: Portrét, Transformácia, Vlastné portrét, Krajina, Panoráma, Šport, Nočný portrét, Nočná krajina, Nočná scéna z ruky, Jedlo, Party, Svetlo sviečok, Dieťa 1 a 2, Maznáčik, Západ slnka, Vysoká citlivosť, Pláž, Sneh , Letecké foto, Ohňostroj, Hviezdna obloha

Efekty pre úpravu nasnímaných fotografií: Standard, Čiernobiely obraz, Sépia, Teplejšie, Chladnejšie, Šťastný, Pin Hole, Filmové zrno

Vyváženie bielej: Automatika, Denné svetlo, Zamračené, Tieň, Žiarovka, Vlastné biela

Fotografie: formát JPEG (dva stupne kvality - štandardné a jemný), formáty 4:3 / 3:2 / 16:9 alebo 1:1, rozlíšenie 4000 x 3000, 4000 x 2672, 4000 x 2248, 3264 x 2448, 3264 x 2176, 3264 x 1840, 2992 x 2992, 2560 x 1920, 2560 x 1712, 2560 x 1440, 2048 x 1536, 2048 x 1360, 1920 x 1080 pixelov

Video: formát Motion JPEG alebo AVCHD, rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 pixelov (rýchlosť 60 prekladaných obrázkov za sekundu), prípadne HD 1280 x 720 pixelov (60 snímok / s progresívne alebo 30 fps) alebo VGA a QVGA kvalita (oboje 30 fps) , mono ozvučenie prostredníctvom technológie Dolby Digital Creator

Sekvenčné snímanie: 3,7 fps v plnom rozlíšení (max. 7 snímok za sebou) alebo režim rýchleho snímania s 10 fps (priorita rýchlosti) alebo 6 fps (priorita kvality, 100 snímok za sebou)

Ďalšia výbava: vstavaný blesk so smerným číslom 5.9, stylus ako príslušenstvo
Obrazový procesor: Venus Engine FHD

Software: PHOTOfunSTUDIO v. 6.0 HD Lite Edition, QuickTime, Adobe Reader, Super LoiLoScope Trial
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Panasonic Lumix DMC-FX77


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.