Preposlať Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

23.09.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Aj dnes zostaneme ešte na návšteve u spoločnosti Panasonic, tentoraz sa však posunieme do vyššieho poschodia jej ponuky, obývaného takzvanými vreckovými ultrazoomami. Aj do neho počas tohto roka pribudli noví \"nájomníci\" a dvoch z nich si bližšie ukážeme v dnešnom článku.

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

 

O tom, že Panasonic nie je v tomto prechodnom segmente medzi klasickými kompaktmi a vyspelými ultrazoomami žiadnym nováčikom, nie je asi potrebné príliš dlho hovoriť, stačí si spomenúť na dvojicu minuloročných modelov TZ8 a TZ10, ktorým sme sa venovali aj na našom portáli. A pretože sa japonský výrobca snaží obľúbenú radu svojich vreckových ultrazoomov, nesúcich na európskych trhoch označenie Travel Zoom, udržať v kurze, doplnil ju aj tento rok duom noviniek s názvami TZ18 a TZ20, spájajúcich tie najlepšie tradície svojich predchodcov s nevyhnutnou dávkou pokroku vo forme rôznych technologických a ďalších inovácií.

 

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Zvonku ich však príliš nenájdete, pretože až na odlišne tvarovanú opierku na prsty, ktorá vyzerá oproti staršiemu riešeniu nesporne elegantnejšie, hoci by sa o jej efektívnosti dali viesť spory, vyzerajú oba fotoaparáty vcelku podobne ako ich predchodcovia a to isté by sa dalo povedať aj pri pohľade zhora alebo zozadu. Výnimku predstavuje odlišné spracovanie štvorsmerového voliča, presunutie špeciálneho tlačidla pre natáčanie videosekvencií, ktorým disponuje model TZ20 a ktoré sa zozadu presťahovalo hore. Chudobnejší model TZ18 tam namiesto neho ponúka tlačidlo E. ZOOM, ktoré rýchlo zazoomuje na maximum, tento rozdiel však existoval aj u minuloročných modelov, takže to vlastne nie je nič nové. To možno povedať aj o ďalšej odlišnosti medzi oboma fotoaparátmi, totiž integrované GPS, ktorou disponuje model TZ20 a ktorá je tiež vidieť na hornej hrane. O tej si ale viac povieme nižšie, na tomto mieste k nej snáď poznamenáme len toľko, že môže byť jedným z dôvodov o niečo vyššej váhy modelu TZ20, konkrétne 197 gramov oproti 188 gramov u modelu TZ18 pri identických rozmeroch 104,9 x 57,6 x 33,4 mm.  

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

 

Za dedičstvo po starších súrodencoch by sa dala do istej miery pokladať aj otázka rozdielnych displejov oboch prístrojov, tento krát sa však nejedná o veľkosť ich uhlopriečky, ktorá je zhodne 3-palcová, ale o rozlíšenie - zatiaľ čo u modelu TZ18 si budete musieť vystačiť s klasickými 230 000 pixelmi , model TZ20 ponúka dvojnásobok, teda 460 000 obrazových bodov a navyše aj antireflexnú vrstvu a dotykové ovládanie. Čo je naopak obom obrazovkám spoločné, sú široké zobrazovacie uhly a funkcia Auto Power LCD a Power LCD, pomocou ktorých možno upravovať intenzitu ich podsvietenia a tým aj šetriť energiu v čase, keď je fotoaparát síce zapnutý, ale práve s ním nefotíte ani nenatáčate.  

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Tým sme hladko prešli k významnejšej téme, ktorým je otázka snímača, presnejšie povedané snímačov. Áno, množné číslo je úplne na mieste, oproti svojim predchodcom dostalo totiž duo noviniek odlišné čipy - zatiaľ čo u modelu TZ18 je v hlavnej úlohe CCD snímač s uhlopriečkou 1 / 2, 33 palca, citlivosťou v rozsahu ISO 100 - 6400 a 14,1 Mpix rozlíšením, jeho parťák TZ20 má pod kapotou snímač, ktorý je síce rovnako veľký a disponuje rovnakým rozlíšením i citlivosťou, patrí však medzi čipy typu CMOS, čo sa prejavuje aj na kvalite videí, ktorá v spolupráci s obrazovým procesorom Venus Engine FHD vie natáčať aj vo Full HD kvalite, hoci len vo forme prekladaných obrázkov. Slabší model, osadený obrazovým procesorom Venus Engine VI, však nevie ani to, takže si budete musieť vystačiť "len" s HD videami, nakrúcanými rýchlosťou 30 fps. Naproti tomu v otázke statických fotografií panuje minimálne čo do rozlíšenia medzi oboma zostavami zhoda, vyjadrená maximálnou hodnotou 4320 x 3240 pixelov.  

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

S videami je spätý aj ďalší, tak trochu záhadný rozdiel medzi oboma prístrojmi, týkajúce sa tentoraz optiky. Oba modely síce dostali objektív Leica DC Vario-Elmar s veľkým ohniskovým rozsahom 24-384 mm, táto prepočítaná hodnota však podľa zverejnených informácií platí len pre statické snímky, zatiaľ čo pre videá je u modelu TZ18 uvádzané rozmedzie 28-448 mm a model TZ20 sa v tom istom ohľade môže chváliť hraničnými hodnotami 29-464 mm. Množstvo dostupného priblíženie je pritom u oboch fotoaparátov rovnaké - 16násobnému optickému zoomu sekunduje 4-násobný zoom digitálny. Príčina rozdielu tkvie pravdepodobne vo vyššie uvedených údajoch spojených s kvalitou natáčaných videí, svoju úlohu ale môže zohrať aj nepatrne lepšie priblíženie, ktorého možno u modelu TZ20 dosiahnuť pomocou funkcie Inteligentný Zoom - zatiaľ čo slabší model TZ18 udáva priblíženie 20-krát, jeho lepšie vybavený braček ponúka o jeden stupeň zoomu viac.  

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

To sú však viac menej len špekulácie a tak radšej dodajme, že u oboch fotoaparátov má objektív totožnú svetelnosť, ktorá sa bohužiaľ oproti starším modelom tej istej rady zhoršila, predovšetkým kvôli navýšeniu zoomu. Hodnota F3, 3 na najširšom ohnisku síce zostala, na najdlhšom ohnisku sa však zhoršila z F4, 9 na F5, 9. Panasonic sa tak bohužiaľ vzdal výraznej konkurenčnej výhody a vydal sa takpovediac po prúde s ostatnými výrobcami. Marketingové oddelenia japonskej firmy si asi šúcha ruky, pretože 16násobný zoom je dobrý reklamný ťahák, fotografi bohužiaľ nie. Pozitívom je naopak prítomnosť optickej stabilizácie obrazu Power O.I.S., ktorá má u modelu TZ18 len voľby zapnuté / vypnuté, zatiaľ čo pri modeli TZ20 môžete počas natáčania videa použiť aj Aktívny režim stabilizácie obrazu. V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj schopnosť objektívu ostriť v makro režime už od 3 centimetrov, pri klasickom fotografovaní potom ostrenie začína pri 50 cm na širokom a 200 cm na dlhom ohnisku.  

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Pochvalu si zaslúži spoločnosť Panasonic tiež za bohatý výber možností nastavenia expozície, ktoré oba jej vreckové ultrazoomy oproti niektorým konkurenčným modelom ponúkajú. Samozrejmosťou je pohodlná inteligentná automatika a bohatý výber prednastavených scénických programov, pričom dva najčastejšie používané možno pre rýchle operatívne použitie uložiť do pamäte, nechýba ale ani pružná programová automatická expozícia a k dispozícii sú aj programy s prioritou rýchlosti uzávierky alebo clonového čísla a tiež plne manuálny režim s ručným nastavením všetkých parametrov expozície. Pred ich použitím je však najprv potrebné stlačiť tlačidlo Exposure, ktoré nájdete na zadnej strane prístroja, načo už spomínaný štvorsmerný ovládač začne fungovať ako volič expozičných hodnôt - smerom doľava alebo doprava sa nastavuje clona, hore a dole potom expozičný čas, ktorý sa môže pohybovať v rozsahu 1 / 4000 - 60 sekúnd, v špeciálnom režime Hviezdna obloha možno potom prihodiť ešte ďalších 15, 30 alebo 60 sekúnd. Jedna z pozícií na otočnom voliči expozičných režimov je potom vyhradená pre takzvaný "vlastný režim", teda pre obľúbené nastavenia, ktoré chcete mať rýchlo k dispozícii, pričom je možné do pamäte fotoaparátu uložiť až tri takéto profily.  

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Z dostupných funkcií možno samozrejme menovať obľúbenú detekciu tváre alebo priebežné ostrenie AF Tracking, pozornosť ale zasluhuje aj sekvenčné snímanie, ktorého rýchlosť síce s plným rozlíšením činí len 1,9 fps pri nadobudnutí nanajvýš 5 snímok v režime Standard či 3 snímok v režime Fine, k dispozícii je ale tiež rýchly režim, u ktorého si možno zvoliť medzi "prioritou kvality" s rýchlosťou 5,5 fps a "prioritou rýchlosti" s rýchlosťou až 10 fps, pričom v oboch prípadoch možno v jednej sérii urobiť až 100 snímok. Model TZ20 potom na otočnom voliči expozičných režimov ponúka aj režim 3D Photo, určený pre snímanie fotografií s priestorovým efektom, ktoré fotoaparát zvláda pomocou vlastnej optiky a nie je potrebné ani žiadne príslušenstvo. Prístroj jednoducho automaticky nasníma sériu niekoľkých snímok vybranej scény a potom z nej vyberie dva najlepšie a skombinuje ich do jednej 3D fotografie, ktorú si budete môcť prezrieť aj na kompatibilných 3D televízoroch.  

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

K tým sa dá model TZ20 pripojiť prostredníctvom HDMI portu, zatiaľ čo pri modeli TZ18 si budete musieť vystačiť iba s analógovým NTSC / PAL výstupom, okrem ktorého samozrejme ani jednému z dvojice prístrojov nechýba USB konektor a slot na pamäťové karty SD, SDHC a SDXC, vďaka ktorým budete môcť rozšíriť 70 (u modelu TZ20 len 18) MB internej pamäte. Z ďalšej výbavy potom okrem integrovaného blesku s dosahom 5 metrov nemožno nespomenúť už spomínanú GPS jednotku, ktorú do svojej výbavy dostal model TZ20 a v ktorej databáze je novo milión zaujímavých miest na celom svete a tak sa užívateľ ľahko dozvie, aké významné kultúrne a historické pamiatky alebo prírodné rezervácie fotografuje. Systém navyše ukladá geografické súradnice každej zhotovenej fotografie, takže urobené snímky je možné ľahko triediť aj vyhľadávať aj podľa týchto údajov.  

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Dalo by sa teda povedať, že z dua vreckových ultrazoomov je to hlavne model TZ20, ktorý možno skutočne označiť za fotoaparát vhodný na cesty a ktorý robí skratke "Travel Zoom" vo svojom mene česť, ale prítomnosť GPS v jeho výbave má aj svoju tak trochu tienistú stránku. Oba prístroje totiž síce napája rovnaký Li-Ion akumulátor s napätím 3,6 V a kapacitou 895 mAh, avšak zatiaľ čo model TZ18 s ním podľa výrobcu vystačí na obstaranie slušných 340 snímok, u modelu TZ20 sa dočkáte o niečo nižšieho čísla 260 snímok. Stará pravda, že v živote je vždy niečo za niečo, tak platí aj v tomto prípade a je teda len dobre, že Panasonic dal svojim zákazníkom možnosť výberu hneď z dvoch vo väčšine parametrov podobných, ale v niektorých kľúčových aspektoch rozdielnych fotoaparátov.  

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

Medzi tie druhé pochopiteľne patrí aj cena - zatiaľ čo za menej vybavený model TZ18 dáte v slovenských e-shopoch zhruba 232 €, jeho technicky vyspelejší kolega TZ20, ktorý sa okrem čiernej a striebornej dodáva aj v červenej, modrej a hnedej verzii, vás vyjde na približne 268 €. Okrem bežného balíčka príslušenstva, ako je nabíjačka, pútko na ruku či USB kábel, dostanete za tieto sumy aj CD so softvérom PHOTOfunSTUDIO, ktorý je u modelu TZ18 vo verzii 6.0, zatiaľ čo pri modeli TZ20 je k dispozícii novšia verzia 6.1 HD Edition, prinášajúci širší možnosti spracovania videosekvencií, GPS súradníc alebo možnosťou vypaľovania videí na DVD.  

 

 

Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20

 

 

Či tieto vymoženosti využijete, alebo či sa bez nich zaobídete, záleží už čisto na vás, my môžeme už len konštatovať, že Panasonic Lumix DMC-TZ18 a Panasonic Lumix DMC-TZ20 sú podľa nášho názoru podarené vreckové ultrazoomy, ktoré predstavujú vo svojej triede rozhodne to lepšie. A to i cez niektoré menšie problémy, ako je trebárs zhoršená svetelnosť objektívu oproti starším modelom tej istej série, ktorá je dôsledkom vyššie spomínaného navýšenia zoomovacích možností objektívu a v ktorej dôsledku Panasonic prišiel o nie nepodstatnú konkurenčnú výhodu. Napriek tomu majú oba fotoaparáty na trhu dobrú šancu presadiť sa, už preto, že podobný problém, kedy je nástupca skôr horší než jeho predchodca, trápi bohužiaľ aj väčšinu ostatných výrobcov.  

 

Technické parametre fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-TZ18:

Rozmery: 104,9 x 57,6 x 33,4 mm
Hmotnosť: 188 gramov
Snímač: 1/2.33 "CCD, rozlíšenie 14.1 Mpix, citlivosť 80 - 6400

Objektív: Leica DC Vario Elmar, ohniskový rozsah 24 - 384 mm (pre video 28-448 mm), 16 x optický zoom, 4 x digitálny zoom (20 x Inteligentný Zoom a až 33,8 x Extra Optický Zoom), svetelnosť F3. 3 - F5.9, ostrenie od 50 cm na širokom a 200 cm na dlhom ohnisku, makro režim od 3 cm, optická obrazová stabilizácia Power OIS

Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 - 60 s (ďalších 15, 30 alebo 60 s v režime Hviezdna obloha), korekcia expozície -2 až +2 EV

Displej: 3 "LCD s rozlíšením 230 000 obrazových bodov
Konektivita: microUSB port, NTSC / PAL výstup, slot pre pamäťové karty
Pamäť: interná 70 MB, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC
Batéria: Li-Ion 3.6 V, kapacita 895 mAh, výdrž na približne 340 snímok

Režimy expozície: inteligentní automatika, programová automatika, režimy priority clony a času, plne manuálny režim, scénické režimy

Dostupné funkcie: detekcia tváre, priebežné ostrenie AF Tracking, režimy Auto Power LCD a Power LCD pre reguláciu podsvietenia LCD displeja

Scénické režimy: Portrét, Jemná pleť, Transformácia, Vlastné portrét, Krajina, Panoráma, Šport, Nočný portrét, Nočná krajina, Jedlo, Party, Svetlo sviečok, Dieťa 1 a 2, Maznáčik, Západ slnka, Vysoká citlivosť, Pláž, Sneh, Letecké foto, Pin palice, Filmové zrno, Pod vodou

Efekty pre úpravu nasnímaných fotografií: Standard, Prírodné, Živé, Čiernobiely obraz, Sépia, Teplejšie, Chladnejšie, Šťastný

Vyváženie bielej: Automatika, Denné svetlo, Zamračené, Tieň, Halogénová žiarovka, Vlastné biela

Fotografie: formát JPEG, rozlíšenie 4320 x 3240, 4320 x 2880, 4320 x 2432, 3648 x 2736, 3648 x 2432, 3648 x 2056, 3072 x 2304, 3072 x 2048, 2560 x 1920, 2560 x 1440, 2048 x 1536, 2048 x 1360, 1920 x 1080, 640 x 480, 640 x 424, 640 x 360 pixelov

Video: formát Motion JPEG, rozlíšenie HD 1280 x 720, 640 x 480 alebo 240 x 320 pixelov (rýchlosť všetko 30 fps), mono ozvučenie

Sekvenčné snímanie: 1.9 fps v plnom rozlíšení (max. 5 snímok v režime Standard alebo 3 snímky v režime Fine), v rýchlom móde 5.5 fps (priorita kvality) alebo 10 fps (priorita rýchlosti) s až 100 snímky za sebou

Ďalšia výbava: vstavaný blesk so smerným číslom 5
Obrazový procesor: Venus Engine VI
Software: PHOTOfunSTUDIO v6.0, QuickTime, Adobe Reader, Super LoiLoScope Trial


Technické parametre fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-TZ20:

Rozmery: 104,9 x 57,6 x 33,4 mm
Hmotnosť: 197 gramov
Snímač: 1/2.33 "CMOS, rozlíšenie 14.1 Mpix, citlivosť 80 - 6400

Objektív: Leica DC Vario Elmar, ohniskový rozsah 24 - 384 mm (pre video 29-464 mm), 16 x optický zoom, 4 x digitálny zoom (21 x Inteligentný Zoom a až 33,8 x Extra Optický Zoom), svetelnosť F3. 3 - F5.9, ostrenie od 50 cm na širokom a 200 cm na dlhom ohnisku, makro režim od 3 cm, optická obrazová stabilizácia Power OIS

Rýchlosť uzávierky: 1 / 4000 - 60 s (ďalších 15, 30 alebo 60 s v režime Hviezdna obloha), korekcia expozície -2 až +2 EV

Displej: 3 "dotykový LCD s rozlíšením 460 000 obrazových bodov
Konektivita: microUSB port, miniHDMI port, slot pre pamäťové karty
Pamäť: interná 18 MB, podpora pamäťových kariet SD, SDHC a SDXC
Batéria: Li-Ion 3.6 V, kapacita 895 mAh, výdrž na približne 260 snímok

Režimy expozície: inteligentní automatika, programová automatika, režimy priority clony a času, plne manuálny režim, scénické režimy

Dostupné funkcie: detekcia tváre, priebežné ostrenie AF Tracking, režimy Auto Power LCD a Power LCD pre reguláciu podsvietenia LCD displeja, režim 3D Photo (skladanie dvoch 2D snímok do jednej 3D fotografie)

Scénické režimy: Portrét, Jemná pleť, Transformácia, Vlastné portrét, Krajina, Panoráma, Šport, Nočný portrét, Nočná krajina, Jedlo, Party, Svetlo sviečok, Dieťa 1 a 2, Maznáčik, Západ slnka, Vysoká citlivosť, Pláž, Sneh, Letecké foto, Pin palice, Filmové zrno, Pod vodou

Efekty pre úpravu nasnímaných fotografií: Standard, Prírodné, Živé, Čiernobiely obraz, Sépia, Teplejšie, Chladnejšie, Šťastný

Vyváženie bielej: Automatika, Denné svetlo, Zamračené, Tieň, Halogénová žiarovka, Vlastné biela

Fotografie: formát JPEG, rozlíšenie 4320 x 3240, 4320 x 2880, 4320 x 2432, 3648 x 2736, 3648 x 2432, 3648 x 2056, 3072 x 2304, 3072 x 2048, 2560 x 1920, 2560 x 1440, 2048 x 1536, 2048 x 1360, 1920 x 1080, 640 x 480, 640 x 424, 640 x 360 pixelov

Video: formát Motion JPEG, rozlíšenie Full HD 1920 x 1080 pixelov (50 - 60 prekladaných obrázkov za sekundu), prípadne HD 1280 x 720, 640 x 480 alebo 240 x 320 pixelov (rýchlosť všetko 30 fps), mono ozvučenie

Sekvenčné snímanie: 1.9 fps v plnom rozlíšení (max. 5 snímok v režime Standard alebo 3 snímky v režime Fine), v rýchlom móde 5.5 fps (priorita kvality) alebo 10 fps (priorita rýchlosti) s až 100 snímky za sebou

Ďalšia výbava: vstavaný blesk so smerným číslom 5, integrovaná GPS jednotka
Obrazový procesor: Venus Engine FHD

Software: PHOTOfunSTUDIO v6.1 HD Lite Edition, QuickTime, Adobe Reader, Super LoiLoScope Trial

 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Panasonic Lumix DMC-TZ18 a DMC-TZ20


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.