Preposlať Olympus SP-610UZ

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus SP-610UZ

01.09.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Olympus patrí k významným značkám nielen na poli digitálnych kompaktov, či už tých štýlových či odolných, ale aj v oblasti ultrazoomov, kde so svojou modelovou radou SP pôsobí už desať rokov. Takéto okrúhle výročie si bezpochyby zaslúži aspoň malú oslavu a tak si japonský výrobca na tento rok mimo iných noviniek prichystal aj prírastok práve do tejto časti svojho portfólia, ktorý je jednak dôstojným dedičom dobrej tradície, ktorú jeho predchodcovia za oných desať rokov vybudovali a zároveň k nej pridáva niektoré zaujímavé a potešujúce technické inovácie.

 

Olympus SP-610UZ

Z hľadiska svojho číselného označenia je nový ultrazoom Olympus SP-610UZ priamym nástupcom minuloročného modelu SP-600UZ, nemálo výbavy si ale požičal aj od drahšieho modelu SP-800UZ, takže sa celkom logicky radí medzi oboch svojich starších súrodencov, od ktorých sa vzhľadovo odlišuje viac menej len v detailoch, aspoň pri pohľade spredu, kde zaujme iba výraznejšia, presnejšie povedané drsnejšia pogumovaná rukoväť. Vzadu je už rozdielov predsa len trochu viac - okrem odlišného poňatia opierky pre prsty sa štýlovejšieho vzhľadu dostalo aj otočnému ovládaču a okolitým tlačidlám, inak vyzerá aj displej, ktorý má ale napriek zdanlivému dojmu rovnakú 3-palcový uhlopriečku, aká bola k videniu u modelu SP-800UZ a na svojom zostalo aj rozlíšenie 230 000 obrazových bodov.  

 

Olympus SP-610UZ

 

To, že obrazovka vyzerá väčšia, je spôsobené predovšetkým odlišným, akoby hranatejším vzhľadom celého tela prístroja, ktorý je navyše s rozmermi 107,4 x 73 x 73 mm menší a hlavne tenší, ako obaja jeho predchodcovia a tiež jeho váha ľahko klesla na 405 gramov. Trend dobrej mobility má skrátka svoju odozvu aj u ultrazoomov, i keď v porovnaní s kompaktmi sú tu miniaturizačné možnosti logicky predsa len obmedzené. Mohli by sme sa samozrejme zastaviť aj u hornej hrany nového modelu, ktorá je čo do vzhľadu, aj keď nie do počtu prítomných ovládacích prvkov, tiež pojatá o trochu inak, poďme sa ale radšej spoločne pozrieť na technickú výbavu, kde je zaujímavostí ďaleko viac.  

Olympus SP-610UZ

 

Snímač typu CCD o velikosti 1/2,3 palce a se 14 Mpix rozlišením mezi ně sice nepatří, stejnou řídící jednotku totiž najdeme také u modelu SP-800UZ, je nicméně sympatické, že se Olympus nepřipojil k novému kolu „honu na megapixely“, kdy se na trhu objevuje stále více fotoaparátů s vysokým 16 Mpix rozlišením, které s sebou samozřejmě nese vyšší riziko výskytu nežádoucího šumu na fotografiích. To sice v tomto případě nehrozí, Olympus však neponechal nic náhodě a přihodil na pomyslný stůl i nový obrazový procesor TruePic III+, který by si měl s jakýmkoli problémem tohoto typu snadno poradit. Citlivost snímače se pohybuje v rozmezí ISO 80-3200 a nechybí ani duální obrazová stabilizace.

 

Olympus SP-610UZ

 

Zaujímavo bola vyriešená otázka objektívu, ktorý je s 22násobným optickým zoomom viac menej presne na pol ceste medzi oboma staršími modelmi, ktoré disponovali 15násobným, respektíve 30násobným priblížením a to isté by sa dalo povedať aj o ohniskovom rozsahu 28-616 mm. Trochu slabšie je to bohužiaľ so svetelnosťou, ktorá začína až na F3.3, čo je síce nepatrne lepšie ako u modelu SP-600UZ, ale drahšiemu modelu SP-800UZ sa ani zďaleka nepribližuje a ani navýšenie hornej hranice na F5.7 to práve nevytrhne. Poteší zato makro režim, ktorý je síce schopný ostriť len od vzdialenosti 10 cm, v supermakro móde sa ale dá dosiahnuť aj hodnôt od jedného do 6 centimetrov.  

Olympus SP-610UZ

Z hľadiska možností nastavenia expozície je na tom Olympus SP-610UZ v zásade rovnako ako jeho predchodcovia, ponúka totiž len inteligentnú automatiku, operujúcu s časmi 1 / 2000 - 4 sekundy. Chýba aj možnosť manuálneho ostrenia, zato možno ale ostriť priebežne v móde AF Tracking a k dispozícii je tiež sekvenčné snímanie s rýchlosťou 0.92 fps, ktorú možno vo vysokorýchlostnom režime navýšiť až na 11.8 fps, avšak len so zníženým 3 Mpix rozlíšením. Z dostupných funkcií nechýba populárna detekcie tváre a k dispozícii je aj široké spektrum nových "magických" filtrov a to ako pre fotografie, ktoré možno robiť v maximálnom rozlíšení 4288 x 3216 pixelov, tak aj pre videá, ktoré je možné natáčať v HD rozlíšení. Do základnej ponuky patria filtre Pop Art, Pin Hole, Fish-Eye, Soft Focus, Drawing (kresba) a novo pribudli efekty Sparkle (pozlátko), Punk a Watercolor.  

 

Olympus SP-610UZ

Ďalšou zaujímavosťou je 30 voliteľných scénických režimov, medzi ktorými vedľa obľúbeného Beauty Shotu figuruje aj dvojica špeciálnych módov pre domácich miláčikov, rozlišujúcich zvlášť mačky a psy. Nechýba ani možnosť skladať si zhotovené fotografie do panoramatických záberov, ešte dôležitejší je ale nový 3D-mód, dostupný ako pre makro režim, tak aj klasickú krajinnú fotografiu. V praxi to funguje tak, že urobíte dva zábery pod rôznymi uhlami, fotoaparát ich oba automaticky spracuje a výsledok uloží ako MPO súbor, čo je štandardný formát pre 3D zobrazenie na PC či televízore. Tým sa dostávame ku konektivite, kde, ako asi správne tušíte, nechýba okrem USB portu ani HDMI rozhranie a taktiež slot na pamäťové karty SD, SDHC a SDXC, ktoré vzhľadom k tomu, že interná pamäť číta len 59 MB, prídu určite vhod. Za zmienku stojí aj kompatibilita fotoaparátu s bezdrôtovými kartami Eye-Fi, využívajúcimi WiFi prenos snímok do počítača.  

 

Olympus SP-610UZ

 

Poslednou podstatnou informáciou je potom vedľa integrovaného blesku s dosahom až 6 metrov predovšetkým napájanie, o ktoré sa stará štvorica tužkových AA batérií. Ako na tom budú s výdržou, bude závisieť na tom, či si kúpite alkalické, s ktorými možno zaobstarať 340 snímok, alebo dáte prednosť silnejšej NiMH variante. Ktorý z oboch typov pribalil Olympus do základného balenia, sme sa nedopátrali ani na jeho webe, zato sa tam však možno dočítať, že ako ďalšie príslušenstvo k fotoaparátu, ktorý je dodávaný v čiernej a striebornej verzii, dostanete okrem USB kábla či krytky objektívu tiež CD so softvérom Olympus [ib] a programom Photo Surfing, ktorý by mal maximálne uľahčiť prechádzanie nasnímaných fotografií a videí, aj ich triedenie v počítači, než ich nahráte napríklad na svoj profil na Facebooku či inom komunitnom webe. To všetko vás aktuálne vyjde na nejakých 188 €, čo je bezpochyby veľmi dobre vyzerajúca čiastka.  

 

Technické parametre fotoaparátu Olympus SP-610UZ:

Rozmery: 107,4 x 73 x 73 mm
Hmotnosť: 405 gramov vrátane batérií a pamäťovej karty
Snímač: 1 / 2, 3 "CCD, rozlíšenie 14 Mpix, citlivosť ISO 80-3200, duálna obrazová stabilizácia

Objektív: Olympus, ohniskový rozsah 28-616 mm, 22násobný optický a 4-násobný digitálny zoom, svetelnosť F3.3 - F5.7, ostrenie od 10 cm (supermakro 1-6 cm)

Expozícia: inteligentný autofokus iAuto, priebežné zaostrovanie AF Tracking
Rýchlosť uzávierky: 1/2000-4 s, korekcia expozície -2 až +2 EV
Displej: 3 "TFT, rozlíšenie 230 400 obrazových bodov
Konektivita: microUSB port, HDMI port, NTSC / PAL výstup, slot pre pamäťové karty
Pamäť: interná 59 MB, podpora pamäťových kariet SD, SDHC, SDXC a Eye-Fi
Batérie: 4 ks tužkové AA batérie, výdrž 340 snímok (alkalické)
Vyváženie bielej: Zamračené, slnečné svetlo, žiarovka, žiarivka 1

Scénické režimy: Portrét, Beauty shot, krajina, nočná scéna, nočná scéna s portrétom, šport, vnútri, sviečka, autoportrét, západ slnka, ohňostroj, jedlo, dokumenty, pláž a sneh, zvieratká (mačka), zvieratká (pes)

Špeciálne efekty: Magické filtre - Punk, Pop Art, Camera obscura, Kresba, Jemná kresba, Rybie oko (iba fotky), Odlesky (iba fotky), Vodové farby

Fotografie: formát JPEG, rozlíšenie 4288 x 3216, 4288 x 2416, 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1920 x 1080, 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 pixelov

Video: formát MPEG4, rozlíšenie HD 1280 x 720, 640 x 480 a 240 x 320 pixelov, všetko rýchlosťou 30 fps, dĺžka záznamu HD videa 29 minút

Sekvenčné snímanie: základná rýchlosť 0.92 fps (max. 3 snímky za sebou), vysokorýchlostné režim 4,8 fps (15 snímok za sebou v 5 Mpix rozlíšenie) alebo 10 - 11,8 fps v 3 Mpix rozlíšení (maximálne 17 snímok za sebou)

Dostupné funkcie: detekcia tváre, možnosť fotenia panoramatických záberov, 3D režim (vyfotenie dvoch fotografií pod rôznymi uhlami a následné spracovanie do formátu MPO - dostupné pre makro i pre klasickú krajinnú fotografiu)

Ďalšia výbava: integrovaný blesk s dosahom až 6 metrov, obrazový procesor TruePic III +
Software: Olympus [ib], Photo Surfing
 

 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Olympus SP-610UZ


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.