Preposlať Canon EOS 5D Mark III

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon EOS 5D Mark III

04.05.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Dlho očakávaný nástupca extrémne populárneho fotoaparátu Canon EOS 5 D Mark II je konečne tu. Ako jeho meno napovedá, tento 22-megapixelový fotoaparát je vývojovým nadstupňom spomínaného modelu, s nie úplne revolučným dizajnom. Väčšina vylepšení sa skrýva najmä vo vnútri fotoaparátu, na prvý pohľad je však nápadné zväčšenie a vylepšenie LCD displeja. Táto vlajková loď Canonu patrí medzi tzv. kinofilmové zrkadlovky a to plným právom.

Canon EOS 5D Mark III

EOS 5D Mark III je príjemne kompaktný, hoci má 35 mm celorámový obrazový snímač, ktorý je podstatne väčší, než u bežných APS-C digitálnych zrkadloviek. Telo fotoaparátu meria 117 x 152 x 76 milimetrov, hmotnosť aj s batériou a pamäťovou kartou činí zhruba 950 gramov. Snímač ponúka úctyhodné efektívne rozlíšenie 22,3 megapixelov. Má rovnaký rozmer ako 35 mm film, takže 28 mm objektív vám ponúkne rovnaký pohľad ako filmová kamera. Silnou stránkou fotoaparátu je jeho LCD displej. Má uhlopriečku 3,2 palca (8,1 cm) a vykazuje rozlíšenie cez milión bodov. Dá sa teda smelo konštatovať, že Mark III predstavuje v tomto ohľade absolútnu špičku. Fotografie si môžete prezerať aj za bieleho dňa a rozlíšenie stačí na to, aby užívateľ mohol ručne zaostrovať počas živého pohľadu. Informačný displej na hornej strane fotoaparátu poskytuje informácie o okamžitom nastavení a umožňuje teda veľmi rýchlu orientáciu. Opticky dokonalý hľadáčik zobrazuje presne 100% rámika, preto fotíte presne to, čo v ňom vidíte. V tomto ohľade je Mark III vylepšením predchádzajúceho modelu, ktorý zobrazoval iba 97%.

Canon EOS 5D Mark III

Fotoaparát podporuje automatické zaostrenie aj pri natáčaní videa. Rovnako ako u konkurenčného modelu Nikon D4 však zaostrenie prebieha pomaly a lepšieho výsledku je možné dosiahnuť skôr ručným zaostrovaním. Video je nahrávané vo formáte QuickTime a to v mnohých rôznych rozlíšeniach a pri niekoľkých snímkovacích rýchlostiach. Maximom je pritom 1080p30, môžete však zvoliť 720p60 pre veľmi plynulý pohyb alebo 1080p24 pre "kinozáznam".

Canon EOS 5D Mark III

Mark III je pomerne rýchly fotoaparát svojej kategórie, prvú snímku zaobstará asi za 0,7 sekundy po zapnutí. Nesmierne rýchle automatické zaostrenie činí uzávierkové oneskorenie takmer nepostrehnuteľným - je menšie ako 0,1 sekundy. V móde kontinuálneho snímania zaobstará Mark III šesť fotografií za sekundu, ale počet urobených snímok pred spomalením závisí najmä od typu súborov, v ktorých sú snímky zhotovované a od typu používanej pamäťovej karty. Najlepším formátom je z tohto hľadiska JPG, z kariet možno odporučiť napríklad 90 GB CompactFlash alebo 95 GB SDXC.

 

Canon EOS 5D Mark III

V citlivosti dosahuje fotoaparát nanajvýš skvelé výsledky - šum je udržiavaný pod hranicou 1,5% dokonca aj pri ISO 12800, hoci tu už hrá úlohu menšia strata detailov. Najvyššia hodnota ISO pritom činí 25600. Ostrosť fotografií dosahuje samozrejme vysokú kvalitu. Pri apertúre f/5.6 dosahuje ostrosť hodnotu 2470 línií na výšku obrázku, čo ďaleko prevyšuje priemer.

Canon EOS 5D Mark III

Canon EOS 5D Mark III je dôstojným pokračovateľom svojho predchodcu, modelu Mark II. Je dobrou voľbou predovšetkým pre profesionálnych fotografov, neuspokojí však všetky mysliteľné požiadavky. Nadšenci, ktorí túžia po full-frame zrkadlovke, môžu nepochybne uprednostniť lacnejší model Mark II. 22-megapixelový snímač fotoaparátu Mark III si vedie dobre za slabšieho svetla, nemusí však uspokojiť tých, ktorí sú zvyknutí pracovať s fotoaparátmi typu Nikonu D800 s 36-megapixelovým snímačom. Pre športových či reportážnych fotografov je zase lepšou voľbou rýchlejší a viac fotiek v rýchlom slede zaobstarávajúcich EOS-1D X alebo Nikon D4.

 

Canon EOS 5D Mark III
 

Základné parametre:

Typ: Digitálna zrkadlovka

Veľkosť: 117 x 152 x 76 milimetrov

Hmotnosť: 950 gramov

Typ snímača: CMOS

Veľkosť snímača: 36 x 24 mm

Efektívny počet pixelov: 22,3 megapixelov

Maximálna hodnota ISO: 25600

Rozmer LCD displeja: 3,2 palca

Rozlíšenie LCD displeja: 1 040 000 bodov

Pomer strán LCD displeja: 4:3

Typ hľadáčika: Optický

Porty: mini USB, mini HDMI

Batéria: Lithium Ion

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Canon EOS 5D Mark III


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.