Preposlať Canon PowerShot SX260 HS

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot SX260 HS

07.05.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

Fotoaparát Canon PowerShot SX260 HS je nástupcom veľmi spoľahlivého modelu SX230 HS. Rovnako ako jeho predchodca disponuje 12-megapixelovým obrazovým snímačom a integrovaným GPS. Zmenou je dlhší 20x zväčšujúci objektív (oproti 14x) a to bez celkového zväčšenia rozmerov fotoaparátu. Tento skvelý prístroj sa v mnohom vyrovná aj veľmi kvalitnému modelu Nikon Coolpix S9100.

Canon PowerShot SX260 HS

Fotoaparát s rozmermi 61 x 106 x 33 milimetrov a hmotnosti 231 gramov sa ľahko vojde aj do vrecka od nohavíc. Veľkostne je porovnateľný s ďalšími kompaktnými superzoomami, napríklad Fujifilm Finepix F600EXR. Objektív SX260 pokrýva impozantný rozsah 25-500 milimetrov ohniskovej dĺžky. Ak by ste chceli ešte viac, museli by ste už siahnuť po fotoaparáte s oveľa dlhším telom (napríklad 35-krát zväčšujúci Canon PowerShot SX40 HS, ktorý môže byť na prvý pohľad zamenený s malým digitálnym SLR). SX260 pôsobí so svojim kovovom zovňajšku odolne a nepoddajne a je k dispozícii v troch farbách - čiernej, zelenej alebo červenej.Ovládacie prvky sú vyriešené chytro. Nastavenie módu je umiestnené na zadnej strane fotoaparátu, takže je možné meniť nastavenia pri robení snímok. Štvorsmerné manipulačné koliesko jog-wheel umožňuje jednoduchú navigáciu cez hlavné menu a nastavenia expozičnej kompenzácie, módu blesku, časovača, robenie snímok na makro atď. Nájdeme tu aj tlačidlo Movie button, umožňujúce prepínať na nahrávanie videa bez nutnosti meniť priamo snímací mód. Vychádzajúce okienko s bleskom má vlastný motorček, ktorý sa uvedie do pohybu iba v prípade príslušného nastavenia fotoaparátu. Užívateľ má k dispozícii aj diskrétny mód, ktorý zablokuje blesk aj všetky zvuky - táto funkcia je vhodná napríklad pri natáčaní školského vystúpenie detí alebo pri podobných príležitostiach, kedy nie je vhodné rušiť akýmkoľvek zvukom alebo optickým efektom.

Canon PowerShot SX260 HS

Hlavné menu systému umožňuje meniť bežné nastavenia pri robení snímok. Môžete v ňom ale tiež upravovať nastavenie GPS, kontrolovať vyváženie bielej, nastavovať citlivosť a pod. Zadný LCD displej o veľkosti 3 palcov (7,2 cm) má rozlíšenie 460 tisíc pixelov. Obraz je pomerne jasný a ostrý, ale z pochopiteľných dôvodov sa nemôže vyrovnať 921 tisícovým displejom konkurenčných modelov. Obrazovka je nepohyblivá, čo môže byť problém pri robení snímok za vonkajšieho slnečného svetla (kde si fotoaparáty s výklopnými displeji vedú podstatne lepšie).

SX260 je pomerne dobrým a výkonným fotoaparátom. Superzoomy nie sú samozrejme také rýchle ako štandardné kompakty, pretože vytiahnutie dlhšieho objektívu si vyžiada viac času. SX260 HS sa zapne a zaobstará prvú snímku za 1,8 sekundy, má veľmi malé oneskorenie uzávierky (0,2 sekundy) a v priebežnom drive móde vyhotovuje snímky každých 0,5 sekundy. Je teda podobne rýchly ako napríklad model Samsung WB750, hoci ten dokáže zohnať "balík" ôsmich snímok v rozmedzí iba desatiny sekundy.

Canon PowerShot SX260 HS

Čo sa týka ostrosti, vedie si SX260 veľmi dobre - vykazuje až 1939 línií na výšku obrazu, čím výrazne prevyšuje základnú hodnotu ostrosti, stanovenú na 1800 línií. Fotoaparát je teda porovnateľný napríklad s modelom Fujifilm Finepix F600EXR (1981 líniou).

SX260 však pokrivkáva pri robení snímok vo vysokom nastavení citlivosti. Hladinu hluku pod 1,5% udrží len pri nastavení do ISO 800 a aj pri tomto nastavení sa už stráca detail v dôsledku zapnutej redukcie šumu. Nejde však o žiadny veľký problém, ak neprezeráte urobené snímky na vysokorozlišovacom displeji alebo nehodláte vytlačiť zábery pri nastavení parametra citlivosti ISO 1600. V tomto ohľade je nedostihnuteľným konkurentom už spomínaný Nikon S9100, ktorý udržuje hladinu hluku pod 1,5% dokonca aj pri nastavení citlivosti na ISO 3200.

Canon PowerShot SX260 HS

Zabudovaná GPS funguje veľmi dobre a signál vyhľadáva spoľahlivo. S fotoaparátom je možné zhotovovať FullHD videá pri rozlíšení a na nastavovaní rýchlosti 1080p24 alebo 720p30 a pri natáčaní je možné zaostrovať a približovať obraz. Bohužiaľ zvuk pohybujúceho sa objektívu je na urobenom zázname počuteľný, to je však bežné u všetkých prístrojov tejto triedy. SX260 podporuje štandardné pamäťové karty SD, SDHC a SDXC. Súčasťou je tiež USB port a mini HDMI port pre pripojenie k počítaču aj televízoru.

Canon PowerShot SX260 HS

Canon PowerShot SX260 je veľmi dobrým fotoaparátom, ktorý vydal kvalitné snímky pri nižšom nastavení citlivosti. Výhodou je GPS a pomerne komfortné ovládanie. Konkurenčné modely Samsung WB750 aj Nikon S9100 sú síce lacnejšie, prvý však mierne zaostáva vo výkonnostných parametroch a druhý nie je vybavený GPS. Ak Vám teda nevadí trochu vyššia cena a ak chcete fotoaparát s dlhým objektívom i lokalizáciou zhotovených snímok, je Canon PowerShot SX260 HS najskôr tým pravým.

Canon PowerShot SX260 HS

Základné parametre:

Veľkosť: 61 x 106 x 33 mm

Hmotnosť: 231 gramov

Farba: Čierna, zelená, červená

Displej: Zadný LCD

Veľkosť displeja: 3,0 palca (7,6 cm)

Rozlíšenie displeja: 461 000 px

Rozlíšenie snímača: 12,1 Mpx

Typ snímača: CMOS

Pomer strán snímača: 4:3

Ostrosť snímok: 1939 línií

Objektív: Canon

Svetelnosť objektívu: 3,5 - 6,8

Zoom optický: 20 x

Zoom digitálny: 4 x

Ohnisková vzdialenosť: 25-500 mm

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Canon PowerShot SX260 HS


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.