Preposlať Recenzia na Nikon 1 V1 a J1

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Recenzia na Nikon 1 V1 a J1

18.09.2012 | Vladimír Socha | Komentárov: 0 |

Vstup Nikonu na trh bezzrkadlových fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi na konci minulého roka bol všeobecne očakávaný, ale výrobky, ktorých vývoj bol oznámený, napriek tomu veľa ľudí prekvapili. Nikon vytvoril úplne nový systém, založený na relatívne malom senzore, predstavujúcom len 30% veľkosť oproti fotoaparátom SLR formátu DX rovnakej spoločnosti. Nikon predstavil dva modely a to Nikon 1 J1 a 1 V1, pričom J1 je začiatočnícky model, zatiaľ čo V1 je zameraný na mierne pokročilého používateľa. Oba fotoaparáty sú ale vo svojej podstate zamýšľané pre začiatočníkov, ktorí prechádzajú z kompaktných fotoaparátov a fotoaparátov na mobilných telefónoch a obávajú sa zložitosti DLSR.

Recenzia na Nikon 1 V1 a J1

Jasne najlepšou vlastnosťou V1 a J1 je ich automatické zaostrovanie a priebežná schopnosť robenie snímok. Oba prístroje disponujú "hybridným" AF systémom, ktorý kombinuje metódy detekcie fázy a kontrastu. To v podstate umožňuje sledovať dráhu rýchlo sa pohybujúcich objektov, veľmi podobne ako to vie SLR (naopak kompakty a ďalšie bezzrkadlové fotoaparáty zjavne nie). Oba fotoaparáty tiež vykazujú pozoruhodnú maximálnu rýchlosť získania snímku - 60 rámčekov za sekundu pri plnom rozlíšení – a k podpore tejto schopnosti využívajú dvojitý obrazový procesor, ponúkajúci najnovšiu technológiu spracovania Nikonu "Expeed 3".

Ako doplnok k J1 a jeho mierne špecifickejšiemu veľkému bratovi V1, systém Nikon 1 debutuje so štyrmi zameniteľnými objektívy "1 Nikkor" (obsahujúci pre video optimalizovaný poháňaný super-zoom) a rad doplnkových prídavných zariadení pre pripojenie V1 k počítaču. Snáď nič ale nesignalizuje dlhodobú vernosť Nikonu k systému 1 viac ako jeho rozhodnutie skonštruovať oba fotoaparáty s použitím úplne nového držiaku objektívu a unikátneho senzoru 10 MP CMOS.

Senzor systému Nikon 1 (13,2 x 8,8 mm) je výrazne menší ako senzory formátu 4:3 a APS-C využívané v konkurenčných bezzrkadlových fotoaparátoch so zameniteľnými objektívmi. V zmysle celkových rozmerov modely Nikon 1 fakticky vypĺňajú takmer presný stred medzi týmito senzormi a senzory veľkosti 1/2, 3 v kompaktných fotoaparátoch malého alebo stredného dosahu (a v prípade Pentax Q).

Recenzia na Nikon 1 V1 a J1

Na rozdiel od zvyšku trhu, ktorý je zaplavený fotoaparátmi "upečenými" podľa rovnakého receptu "malý prístroj, veľký senzor", Nikon 1 je so svojím jednopalcovým senzorom malý hneď v dvojakom zmysle - ako fyzicky, tak aj rozlíšením. Pri rozmere 13,2 x 8,8 mm je 10 megapixelový senzor v samotnom srdci týchto nových fotoaparátov výrazne menší ako u všetkých ďalších bezzrkadlových konkurentov s výnimkou typu Pentax Q; prístroj je navyše vybavený efektívnym znásobovačom ohniskovej dĺžky pri zväčšení 2,7 x. Na druhú stranu však fotoaparáty nie sú zase tak malé. Rozmery V1 ho umiestňujú po bok typov Panasonic DMC-G3 a Sony NEX-7, ktorý patrí k väčším bezzrkadlovým fotoaparátom.

Ako vidíte na obrázku, V1 (vpravo) je vyššia ako J1 aj bez pridaného výstupku pre vstavaný elektronický hľadáčik. Oba fotoaparáty obsahujú osvetľovaciu lampu AF a stereo mikrofóny, ktoré sú usadené nad objímkou ​​objektívu. Vpravo dole na prístroji J1 a priamo pod nápisom V1 u väčšieho fotoaparátu je umiestnený infračervený prijímač.

Recenzia na Nikon 1 V1 a J1
Fotoaparáty zdieľajú prakticky rovnaké rozvrhnutia kontrolných bodov - výnimkou je vyskakovací mechanizmus spínača blesku na J1. J1 tiež obsahuje pozíciu režimu fotenia s bleskom na kontrolnom ciferníku, kde je v prípade V1, ktorý nie je vybavený vstavaným bleskom, umiestnený AF mód. V1 má očný senzor umiestnený naľavo od kukátka, ktorý automaticky prepína medzi EVF a LCD.

Už zhora je zrejmé, že J1 je štíhlejší než V1, ktorý je vlastne jedným z najrobustnejších kompaktných form-factor fotoaparátov svojho typu. V1 je prispôsobený na obalenie batérií typu DSLR. Z tohto uhla je vidieť, ako ďaleko za fotoaparát vyčnieva u V1 strieška EVF.

Rozdiely medzi J1 a V1 sú významné - V1 disponuje vstavaným bodovým LCD hľadáčikom s rozlíšením 1,4 Mpx, zatiaľ čo J1 nie. Avšak hoci je J1 lacnejším a jednoduchším modelom, má zabudovaný blesk, ktorý V1 chýba. V1 toto opomenutie kompenzuje viac prístupovým portom, ktorý umožňuje pripojiť špecializovaný externý prídavný blesk Speedlight SB-N5 alebo jednotku GPS.

V1 disponuje zadnou LCD obrazovkou s väčším rozlíšením a mechanickou závierkou objektívu (ako prídavok k elektronickej závierke u J1), čo z neho robí lepšiu voľbu pre zábery pohyblivých objektov za vysokej snímkovej frekvencie. Mechanická uzávierka tiež umožňuje používať blesk pri uzávierkovej rýchlosti 1/250 sekundy, zatiaľ čo elektrická závierka limituje fotoaparát na 1/60 sekundy. Avšak ergonomicky, s výnimkou vstavaného EVF u V1, sa s oboma fotoaparátmi dá zaobchádzať úplne rovnako. Obom chýba nastavenie módu expozície a ani jeden neponúka mnoho možností úprav nastavenia. Oba sú vo svojej podstate navrhnuté pre viacúčelové akcie typu "zameraj a foť".

Recenzia na Nikon 1 V1 a J1

Základné špecifikácie Nikonu 1 J1 a V1

• Senzor CMOS s rozlíšením 10, 1 Mpx a s efektívnym znásobovačom ohniskovej dĺžky pri zväčšení 2,7x
• Hybridný AF systém s detekciou fázy i kontrastu
• Snímková frekvencia 60 fps pri plnom rozlíšení (len s elektronickou uzávierkou)
• 1080/60i video
• ISO 100-3200 ('Hi 1', voľba pri cca. 6400 ISO)

Kľúčové rozdiely medzi Nikonom 1 J1 a V1 

• V1 disponuje vstavaným bodovým LCD hľadáčikom s rozlíšením 1,4 Mpx
• V1 disponuje zadným LCD s VGA (s rozlíšením 920 kpx), J 1 má LCD bodový panel s rozlíšením 460 kpx
• V1 má možnosť voľby mechanickej i elektronickej uzávierky, J1 má iba elektronickú
• J1 má vstavaný blesk, V1 vyžaduje doplnkový prídavný blesk
• Prídavný port V1 umožňuje umiestnenie externého prídavného blesku Speedlight alebo jednotky
    GPS (J1 žiadny port nemá)
• V1 obsahuje väčšiu batériu s vyššou kapacitou (rovnaká, aká je používaná u D7000)

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Recenzia na Nikon 1 V1 a J1


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.